Kreşin İlk Günü İle Başa Çıkabilmek İçin Tavsiyeler

27 Temmuz 2020
Kreşin ilk günü hem ebeveynler hem de, en önemlisi, çocuklar için zorlu bir mücadele anlamına gelir. Bu yeni aşamayı kolaylaştırmak için bu ipuçlarını kaçırmayın. 

Kreşin ilk günü yılın en zor günlerinden biri olabilir. Bu yeni aşama, ebeveyn ve çocuk arasındaki ilk ayrılığı temsil eder. Her ikisi de üzgün ve endişeli hissedebilir. Bazı çocuklar kendilerini terk edilmiş hissedebilirler.

İlk gün gelmeden önce çocuğunuzun olası tepkilerinin ne olacağını bilmek önemlidir. Böylece onun yaşını ve kişiliğini de hesaba katarak bu tepkilerine göre hareket edebilirsiniz.

Ebeveynler, çocuklarının kreşe gidecekleri ilk gün genellikle kendilerini endişeli ve gergin hissederler. Hatta ilk kez kreşin kapısının önüne geldiklerinde çocuklardan daha gergin bile olabilirler.

Çocuklar için ayrılılığın yarattığı anksiyetenin maksimum bir veya iki saat sürdüğünü bilmelisiniz. Ancak, çocuk ve anne-baba arasında çok yakın bir ilişki varsa, rahatsız edici durumlar bir süre daha devam edebilir. Çocuk kreşe gitme konusunda isteksiz bile davranabilir.

Ebeveynler ve çocuklar arasında bağlanma

Kreşin ilk günü için size tavsiyelerde bulunmadan önce, ebeveynler ve çocuklar arasındaki bağdan bahsetmeye başlamamız gerekiyor. Bu bağı anlamadan kendinizi kontrol etmeniz ve bu yeni aşamaya geçişte çocuğunuza ve kendinize yardım etmeniz zor olacak.

Ayrılık kaygısı, ebeveynlerinden ayrılmaları gerektiğinde çocukların ağlamalarına, kavga etmelerine ve öfke nöbeti geçirmelerine yol açabilir. Bunun sebebi çocukların, ebeveynlerinin olmadığı bir ortamda ya da diğer yetişkinler ve bakıcılarla sakin durabilecek kadar bağımsız ve özgüvenli hissetmemelerdir.

kreş masa çocuklar

Bu nedenle, kreşe gitmeden önce çocuğunuzu hazırlamaya başlamalısınız. Elbette onun yaşını da hesaba katmalısınız.

Bebeğiniz emekleyebiliyorsa sizin belirlediğiniz bir alanda serbestçe hareket etmesine izin vermeniz iyi olur. Böylece  bağımsız ve özgüvenli hissetmeye başlayabilir.

Çocuğunuz konuşabiliyor ve bazı sohbetleri anlayabiliyorsa, kreşin ne kadar önemli olduğunu ona anlatmanız önemlidir. Böylece öğrenebilir ve yeni arkadaşlar edinebilir. Bu sayede çocuğunuz kendini daha rahat hissedecek ve hatta kreşe gitmek için heyecan duyacak.

“Ayrılık kaygısı, ebeveynlerinden ayrılmaları gerektiğinde çocukların ağlamalarına, kavga etmelerine ve öfke nöbeti geçirmelerine yol açabilir.”

Kreşin ilk günü: Başa çıkmak için ipuçları

Çocuğunuzun kreşe gitmesi gerektiği belli olduktan sonra, sınıfın ilk günü için onu hazırlamaya başlamalısınız. Ancak her şeyin çocuğunuzun yaşına bağlı olduğunu unutmayın:

3 yaşına kadar gelmiş çocuklar için

Bu yaşlarda çocuklar daha kolay uyum sağlayabilirler. Bunun nedeni durumu çok iyi anlamamalarıdır. Ancak kreşin ilk gününden en az bir veya iki ay önce, ebeveynlerin çocukları ile güvenli bir bağ kurmaları gerekir.

Bu amaçla aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  • Diğer yetişkinlerin onlarla oynamasına veya onları kucaklarına almasına izin verin. Ayrıca birkaç saatliğine anneannesi ve dedesinin veya akrabalarının evine götürün. Böylece kısa süreli ayrılığın ne olduğunu anlayabilirler.
  • Gitmeden önce onunla vedalaşın. Bu sayede, bu davranışı, geçici ayrılıklarla ilişkilendirecekler.

Çocuğunuzun kreşte uygulayacağı rutinlerin aynısı onu uyandırırken ve yedirirken uygulayın.

Bunu da okuyun: 
Okumayı Teşvik Eden Kutu Oyunları

iki küçük çocuk oyun

4 ve 4 yaşından büyük çocuklar için

Çocuk konuşabiliyorsa ve konuşulanları anlayabiliyorsa ebeveynlerin gün içinde sıklıkla kreş hakkında konuşmak için zaman ayırmaları çok önemlidir. Ayrıca onlara resimler gösterin ve tanıdık gelmeye başlaması için birkaç kez onları kreşe götürün.
Öte yandan, çocuğunuza, kreşe giderken yanına neleri alması gerektiğini -ekstra kıyafet, atıştırmalık, boya kalemleri ve oyuncular gibi- öğretebilirsiniz.  Ayrıca, uyanma, banyo yapma ve yemek yeme gibi şeyler yeni programına alışmasını sağlamalısınız. Sonuç olarak günlük rutinleri ve sorumlulukları da öğrenecek.

Son bir tavsiye olarak, okulun ilk gününün en zor anının vedalaşma anı olacağını unutmayın. Kaçmamanız ya da gizlice gözden kaybolmamanız çok önemlidir. Bir veda öpücüğüyle ona hoşçakal demelisiniz.

Ayrıca söz verdiğiniz saatte onu almak için döneceğinizi de açıklayın.

  • Clarke-Stewart, A. (1984). Guarderías y cuidado infantil (Vol. 15). Ediciones Morata.
  • De la Torre Naranjo, D. K. (2011). Guardería para niños de 6 meses hasta 4 años de edad, enfocada al desarrollo creativo e innato de cada niño (Bachelor’s thesis, Quito: Universidad de las Américas, 2011). http://dspace.udla.edu.ec/handle/33000/619
  • Lorena, S., & Oñate, V. (2014). LA ESTIMULACIÓN TEMPRANA EN EL DESARROLLO PSICOMOTOR DE LOS NIÑOS Y NIÑAS DE 0 A 5 AÑOS DE LA GUARDERÍA DE LA UNIDAD EDUCATIVA DE FORMACIÓN ARTESANAL “CRUZADA SOCIAL”, DE LA PARROQUIA VELASCO, CANTÓN RIOBAMBA, PROVINCIA DE CHIMBORAZO, PERÍODO 2011-2012 (Bachelor’s thesis, Riobamba, UNACH 2014). http://dspace.unach.edu.ec/handle/51000/2670