Ayrıcalıklara Karşılık Olarak Çocuklara Sorumluluklar Vermek

Ayrıcalıklara Karşılık Olarak Çocuklara Sorumluluklar Vermek

Son Güncelleme: 03 Aralık, 2018

Çocuğunuza, ayrıcalıkların hak ederek kazanıldığını öğretmek için hiçbir zaman geç değildir, bu yüzden onlara sorumluluk vermek çok önemlidir. Ailede herkes üzerine düşeni yaparsa, herkes için olumlu sonuçlar olacaktır.

Sorumluluklar ve ayrıcalıklar, hayatımız boyunca el ele birlikte gitmesi gereken iki kavramdır. Bir şeyler başarmak için yerine getirmemiz gereken görevler olduğunu çocukluk döneminde öğrenmek çok önemlidir.

Çocuklara sorumluluk vermek için ipuçları

 • Bunu yapmaya erken yaşlarda başlayın. Çocuğunuza erken yaşlardan itibaren yaşına uygun görevler vermezseniz, büyüdüğünde genç olduğunda büyük sorumluluklar almasını bekleyemezsiniz. Çocuklara, yürümeye başladığı andan itibaren sorumluluk vermeye başlayabilirsiniz.
 • Yardım etmelerine izin verin. Birçok ebeveyn, çocuklarının günlük işlere katılmasına izin vermeyi tercih etmez. Bazen, yalnızken işlerimizi daha çabuk hallederiz. Ama, eğer sorumluluk sahibi bir çocuğunuz olmasını istiyorsanız, onların temizlik gibi günlük ev işlerinde görev almasını sağlamak iyi bir fikir olacaktır, hatta mümkünse işinizde bile yardım etmesini sağlayabilirsiniz. Onlara yapması kolay ve eğlenceli küçük işler verin.
 • Onlara nasıl sorumluluk sahibi olunacağını gösterin. Onlara işlerini rahatça ve etkili bir şekilde halletmek için araçlar verin. Eğer kirli kıyafetlerini toplamalarını istiyorsanız, onları içine koyması için bir çamaşır sepeti verin. İlk seferde, onlarla birlikte yapın ve bir sonrakinde tek başına yapabilir hale gelecektir. Sonra, evdeki diğer işlere geçin.
 • Ona rol model olun. Çocuğunuzun edinmesini istediğiniz alışkanlıklar için, sizin davranışlarınız en önemli örnektir. Aile olarak bir takım halinde çalıştığınızı anlamalarını sağlayın. Her aile üyesinin, ev işlerinin hallolması için herkesin yararına yerine getirebileceği önemli bir rolü vardır.
Temizlik Yapan Çocuk
 • Pozitif bir tavırda olun. Çocuklar, özellikle küçükken size yardım etmek isterler. Bu pozitifliği, onları tüm aktivitelere dahil etmek için kullanın. Yapmasını istediğiniz bir şeyi yaptıklarında mutlaka onlara sözlü bir şekilde onay verin. Bu iletişimi güçlendirir ve pozitif davranmayı hayat boyu bir alışkanlık haline getirir.
 • Beklentilerinizi kontrol edin. Verdiğiniz işler, çocukların yaşına ve becerilerine uygun olmalıdır. Çocuklara sorumluluk verme işi, aşamalı olarak gerçekleşecek bir süreçtir. Kısa süre içinde sonuç alamayabilirsiniz. Gelişimleri için çocuklarınızı takdir edin ve böylece onlar da zamanla daha iyi hale gelecektir.
 • Maddi ödülleri akıllıca kullanın. En azından bu sürecin başlarında, çocuğunuz her iyi bir şey yaptığında ona ödül vermek iyi bir fikir değildir. Bu, çocukların, sadece ortada bir hediye olduğunda iyi bir şey yapmak gibi bir alışkanlık edinmesine sebep olabilir ve bu da hiç iyi bir fikir değildir. Onları takdir ederek teşvik edin ve bir rutin oturduğunda, beklenmedik bir şekilde hediye verin.
 • İyi kurulmuş rutinler oluşturun. Düzen ve rutin, çocuklara sorumluluk vermek için en önemli noktalardan biridir. Eğer herkes ne yapması gerektiğini ve ne zaman yapacağını öğrenirse, sonuçlar daha iyi olacaktır.
 • Onlara, her eylemin bir sonucu olduğunu öğretin. Bu, yaptıkları şeye bağlı olarak pozitif ya da negatif olabilir. Eğer sorumluluklarını yerine getirmekte başarısız olurlarsa, en azından geçici olarak bir tane işi onlardan geri alın. Adım adım, iyi yapılan şeylerin ayrıcalık getirdiğini ve kötülerin de genellikle çok iyi olmayan sonuçlar doğurduğunu anlarlar.
İş yapmanın sonuçları
 • Bağımsızlığı teşvik edin. Bir beceriyi geliştirmenin tek harika yolu onu tekrar etmektir. Eğer, çocuklarınızın yetenekli olduğu konulardaki görevleri yapmasını sağlarsanız, adım adım kendi yeteneklerine güvenmeyi öğrenirler ve bu da daha bağımsız bir hayat sürdürmelerini sağlar.
 • Onların karar almasına izin verin. Çocuklarınızın, onlarla ilgili olan konularda seçim yapmasına izin verirseniz, durumların sonuçlarını analiz etmeyi ve onlar için neyin daha iyi olduğuna karar vermeyi öğretmiş olursunuz. Daha küçük çocuklar için, onlara uygun birkaç seçenek sunun ve kendi seçimlerini yapmalarını sağlayın.

Sorumluluk, erken yaşlardan itibaren öğretebileceğiniz en önemli değerlerden biridir. Küçük çocukların bile aile aktivitelerine katılması gerektiğini unutmayın.

Bu şekilde, her üyesinin hakları ve sorumluluklarının eşit derecede önemli olduğu bir topluluğun parçası olmayı öğrenirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.