Ölüm Ve Yas İle Başa Çıkma Konulu Çocuk Filmleri

Ölüm, hayatın bir parçasıdır ve yas doğal bir süreçtir. Bu bilgiyi çocuklarınıza aktarmak istiyorsanız çocuk filmleri değerli bir kaynaktır. 
Ölüm Ve Yas İle Başa Çıkma Konulu Çocuk Filmleri

Son Güncelleme: 11 Kasım, 2020

Çocukları hayatın acı verici yönlerinden koruma arayışında ebeveynler bazen bazı önemli konulardan bahsetmemeyi tercih ederler. Ancak çocuklar er ya da geç zor durumlarla uğraşmak zorunda kalacaklar. Bu nedenle, ebeveynlerin böyle durumlarla nasıl başa çıkacaklarını çocuklarına öğretmeleri tercih edilir. Bugün ölüm ve yas ile başa çıkma konulu üç çocuk filminden bahsedeceğiz.

Evcil hayvanlardan akrabalara kadar, çocuklarınızın çocukluklarının bir noktasında sevdiklerinin ölümünü deneyimlemeleri olasıdır. Bu, yetişkinlerin bile başa çıkmakta zorlandığı bir konudur. Ancak bu konuyla düzgün bir şekilde ilgilenilmemesi ciddi sonuçlara yol açabilir.

Bu nedenle, çocukların, hayatın sonlanacağı düşüncesine adaptif bir şekilde yaklaşmalarına yardımcı olmak gerekir.

Ölüm ve yas ile başa çıkma konulu filmler neden faydalıdır?

Görsel ve işitsel dünya çocuklar için son derece çekicidir. Renklerin, seslerin ve sevimli karakterlerin eşlik ettiği hikayeleri dinlemeyi severler.

Bu nedenle çocuk filmleri, ölüm ve yas gibi önemli konuları çocuklarla birlikte doğal bir şekilde ele almak için değerli bir kaynaktır. Çocukları düşüncelerini paylaşmaya teşvik ederler ve sizin düşüncelerinizi de onlarla paylaşmanızı sağlarlar.

Bu önemli bir değer iletimi öğesidir ve başa çıkma stratejilerini öğrenmek için bir yoldur. Çünkü filmlerdeki kahramanlar, çocuklar benzer bir durumla yüzleşmek zorunda olduklarında bir referans görevi görür ve bir rol model olarak hizmet verirler.

aslan kral
© Walt Disney Animasyon, Stüdyolar, Walt Disney Pictures

Ölüm ve yasla başa çıkma konulu çocuk filmleri

Aslan Kral

Bu klasik Disney filminin çok güçlü ve umutlu bir mesajı vardır. Genç bir aslan yavrusu olan Simba, babasının ölümüne tanık olduktan sonra, suçluluk ve üzüntü içinde olduğu için kendini ailesinden uzaklaştırıyor.

Savannah boyunca yaptığı yolculuk süresince, sadakati, desteği ve dostluğu öğreniyor. Ama her şeyden önce kimsenin tamamen ölmediğini keşfediyor.

Babasının ölmeden önce ona bıraktığı değerler, anılar ve dersler genç Simba’ya eşlik ediyor ve ona yol gösteriyor.

Sonunda babasının hiç ölmediğini anlıyor çünkü babası sonsuza dek kalbinde ve yıldızlarında yaşayacak. Böylece sevdikleri ile evine dönmek ve kendisi için güzel bir hayat kurmak için güç buluyor.

Coco

Bu muhteşem prodüksiyon ile Pixar ölümü renkli bir hale getiriyor. Birçok kültürde, biri öldüğünde, insanlar gri mezarlıklara gidiyor, siyah kıyafetler giyiyor ve sessizliğe gömülüyorlar. Ölen kişinin hayatı kimsenin bahsetmediği bir tabu haline geliyor. Çünkü onun hayatından bahsetmek sadece acıya ve rahatsızlığa neden oluyor.

Coco’da, yaşamı ve ölümü yeniden bir araya getirmeye (ayrılmaz bir bütün olarak) ve sevdiğiniz kişiyle geçirebildiğiniz zamanı sevgi ve minnetle kutlamaya davetlisiniz.

coco gitar
© Walt Disney Pictures, Pixar Animasyon Stüdyoları

Filmde köklü Meksika geleneği Ölüler Günü’nden bahsediliyor. O gün, insanlar, diğer dünyaya giden sevdikleri için adanmış sunakları ve sunuları süslüyorlar. Ölüm ve mateme renkli bir bakış açısıyla bakmamızı sağlıyor. Yası, karanlık, sessiz ve yalnız bir yer olarak değil paylaşılan ve ifade edilen bir süreç olarak sunuyor.

Up

Bu filmde, Carl karakteri sayesinde, bir insanın sevdiği birini kaybettiğinde hissedebileceği yıkımla tanışmış oluyorsunuz. Carl, karısının ölümünden sonra, kendi hayatının da sona erdiğini hisseder. Üzgündür, yalnızdır ve kaybolmuştur. Anılarla dolu bir eve sıkıca tutunmuş, inzivaya çekilmiş, huysuz bir insan haline gelir.

Ancak en beklenmedik anda, Russell hayatına girer. Ona, hayatın, devam etmeye değer olduğunu gösterir.

Yaşlı adam, bu hevesli 8 yaşındaki çocuk ile kurduğu bağ sayesinde, sonunda karısının ölümüyle başa çıkabilir hale gelir ve karısının hayatından gitmesine izin verir. Paylaştıkları koşulsuz sevginin asla yok olmayacağını ve kendisinin yaşamına devam edebileceğini anlar.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklar İçin En İyi Çizgi Filmler
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklar İçin En İyi Çizgi Filmler

Çocuklara yönelik programların çeşitliliği göz önüne alındığında, çocuklarınızın yaşına uygun çizgi filmler izlemesini sağlamak biraz zor olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.