Çocuklu Trafik Kazaları Nasıl Önlenir?

14 Kasım 2019
İstatistiklere göre, her yıl çok fazla sayıda insan trafik kazalarına maruz kalıyor. Çocuklar bundan muaf değildir, bu nedenle ebeveynler olarak gerekli önlemleri almayı öğrenmemiz çok önemlidir.

Trafik kazaları için alınması gereken önlemler, çocuklar da işin içindeyse her zaman yetişkinlerin zihninde olan bir şeydir. Ebeveynler olarak, çocuklarımızın günlük olarak dış dünyadaki birçok tehlikeye maruz kaldığını biliyoruz. Bu, kendilerini savunmasız ve korunmasız hissettirir.

Trafik kazalarının çocuklar dahil birçok insan için ölümcül olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Buna karşı savaşmanın asıl sırrı önleme, eğitim ve çocuklarımızın kullandığı ulaşım araçlarının uygun şekilde kullanılmasıdır.

Ebeveynler trafik kazaları nedeniyle çocuk ölümlerinin sadece araçların içindeki darbeden ötürü olmadığını bilmelidir. 5-9 yaş arası çocuklar yetişkin gözetimi olmaksızın karşıdan karşıya geçtiklerinde kazaların görülmesi nadir bir durum değildir.

Daha büyük çocukların karıştığı trafik kazaları da olabilir. Örneğin, trafik akışının çocukların oynamasına veya gezinmesine izin vermediği alanlarda bisiklete binen, kaykay veya paten kullananların karıştığı kazalar olabilir.

Önleme ve dikkat bizim silahlarımızdır. Sırada, sizin için çok faydalı olacak temel güvenlik kurallarının bir listesini göstereceğiz.

Her şeyden evvel, çocukların arabalarda seyahat etmesi için temel güvenlik kurallarını ele alacağız. Ek olarak, yayayken veya bisiklete binerken ya da kaykay yaparken trafik kazalarının nasıl önleneceğini göreceğiz.

trafik eğitimi alan çocuk

Arabada Çocuklar ile Trafik Kazası Nasıl Önlenir?

Çoğu zaman, arabadayken kendimizi güvende hissedebiliriz. Bununla birlikte, yalnızca sürücüler olarak kendi muhakememizle değil aynı zamanda yüzlerce başka sürücünün de muhakemesiyle karşı karşıyayız. Bunu her zaman akılda tutmalısınız, çünkü sadece sürüş şeklinize odaklanmak yerine, yoldaki diğer sürücülere dikkat etmenin ne kadar önemli olduğunu açıkça göstermektedir.

Kazalara yol açan bir başka olumsuz düşünce, bazı annelerin bebeklerini taşımakla ilgili aşırı korumacı tutumu. Bu oldukça tehlikeli bir şeydir. Aslında, ciddi ya da ölümcül yaralanmalara sahip daha fazla kurbana yol açan şeydir.

Araçla ulaşım söz konusu olduğunda, çocuklarla ilgili çok özel kurallar belirlenmiştir. Çocukların daima yaşına uygun çocuk emniyet sistemini kullanarak aracın arka koltuklarına yerleştirilmesi gerektiğini belirtirler.

Bu sistemler zorunludur ve kilo ve yaşa göre sınıflandırılır; bu, ebeveynlerin onları çocukları büyüdükçe ayarlamaları gerektiği anlamına gelir.

Araba koltukları nasıl kullanılır?

Çok küçük çocuklar, arabalardaki ölümcül etkilere karşı oldukça savunmasızdır. Kural, arka koltuktaki güvenli araba koltuğuna yerleştirilmelerine ek olarak, arabanın ters yönünde yerleştirilmelerini gerektirir. Bunun nedeni, omurga, boyun veya kafadaki darbelerden kaynaklanabilecek olası sakatlanmaları önlemesidir.

Çocuğun yaşı kaç olursa olsun, araba koltukları konusunda uzmanlaşmış yerlerden satın alınmalıdır. Unutulmaması gereken önemli bir husus, çocuğun kafasının önünde bulunan hava yastıklarının devre dışı bırakılması gerektiğidir. Son ama en önemli olarak, ne olursa olsun çocuğun emniyet kemerini kullandığından ve kapı ve pencerelerde çocuklar için özel kilitler olduğundan emin olun.

Çocuklar yayayken de bisiklet sürerken de trafik kazalarının nasıl önleneceği

Bu tür kazalardan kaçınmak için yapılacak en önemli şey çocukları eğitmektir. Ebeveynlerin ve öğretmenlerin onlarla yola bakmadan veya yetişkin gözetiminde olmadan karşıdan karşıya geçmelerinin tehlikeleri hakkında konuşmaları önemlidir. Çocuklara temkinli ve sorumlu olmaları öğretilmelidir.

İşte bazı çok basit (ama önemli!) yol güvenliği eğitimi ipuçları:

  • Daima kaldırımda yürüyün.
  • Karşıdan karşıya geçmeden önce, trafik ışıklarının olduğu yerlerde bile her iki yöne de bakın.
  • Asla kaldırımların veya yolların kenarlarından koşmayın.
  • Bir arabaya binerken, kaldırımla doğrudan temas eden taraftan binin.
  • Ebeveynler daima küçük çocuklarının elini tutmalıdır.
bisiklet süren aile

Bisiklet kullanımı için öneriler

Aşağıdaki öneriler, bisikletli veya patenli çocukların karıştığı trafik kazalarının nasıl önlenebileceğini göstermektedir:

  • Tüm çocuklar bisiklet sürerken kask takmalıdır. Çocuklar patenle giderken, diz ve dirsek korumalarını giymeleri önemlidir.
  • Bisikletin büyüklüğü çocuk için uygun olmalıdır. Yeni başlayanların destek tekerleklere sahip bisiklet sürmesi gerekir.
  • Çocuklar sadece araç akışının olmadığı veya çok az olduğu yerlerde bisiklet sürmelidir. Ebeveynlerin çocuğu denetlemesi ve yönlendirmesi için bu etkinlik sırasında hazır bulunmaları ideal olacaktır.

Gençler mevcut trafik düzenlemelerinin farkında olmalıdır

Çocukların karıştığı trafik kazalarından nasıl kaçınılacağını bilmek, tüm ebeveynlerin ilgilendiği bir şeydir. Umarız bu ipuçları, çocuklarınızla dışarı çıkarken dikkatli olmanıza ve aynı zamanda kendinize güvenmenize izin verir.