Çocuklar Neden Anne Ya Da Babayı Tercih Ederler?

Bazı çocuklar anne ve babalarından birini kendilerine daha yakın görür ve onu tercih ederler. Bu tercih çocuktan çocuğa farklılıklar gösteren çeşitli nedenlere bağlıdır. Ancak bunların hiçbiri kesin olarak görülebilecek sebepler değildir.
Çocuklar Neden Anne Ya Da Babayı Tercih Ederler?

Son Güncelleme: 30 Mart, 2021

Anne ve baba genelde bir bebeğe en yakın iki insandır. Ancak bazen bebekler anne ya da babalarından birine yönelik belirgin bir tercih yaparlar. Bu sevgiyi kazanmak için  “daha ayrıcalıklı olan ebeveynin” az ya da çok çaba göstermesinin çocuklar açısından herhangi bir önemi yoktur.

Bu yazımızda, bir çocuğun neden annesi ya da babasını tercih ettiğini ve sürekli olarak onun yanında olmak istediğini açıklamaya çalışacağız.

Çocuklar Neden Annelerini Tercih Ederler?

Çocuk annesini tercih eder çünkü onun karnında 40 hafta ve belki de daha fazla yaşamıştır. Onu besleyen, ihtiyaç duyduğu oksijeni sağlayan ve onu koruyan kişi annesidir.

Bu uzun süre içinde en fazla sesini duyduğu ve kalp atışını hissettiği kişi annesidir. Ayrıca diğer tüm sesleri de kendini içinde güvende hissettiği o kesecik sayesinde duyma şansına sahip olmuştur.

Doğduktan sonra annesinin sütü onun en yakın dostu ve yardımcısı olmuştur. Annesi ona her yaklaştığında bir an önce onu emzirmesi için sabırsızlanmıştır.

annesiyle oynayan çocuk

Ona banyo yaptıran, onunla oyunlar oynayan, bezini değiştiren, ona şarkılar söyleyen, kucağında uzun saatler boyunca tutan ve ona dünyayı gösteren kişi hep annesi olmuştur.

Annesi çocuğunun neyi nasıl istediğini hep bilir. Anneyle birlikte her şey çok daha güzeldir.

Daha sonra çocuk büyür ve “neredeyse bir yetişkin” olur. İki yaşına geldiğinde çocuk annesini tercih eder çünkü annesi onun koruyucusu olmaya devam eder. Onu rahatlatan, onu seven, yaptığı her şakada onun yanında olup onunla birlikte gülen, sorduğu sorulara cevap veren ve gözyaşlarını silen kişi yine annesidir.

Onu annesi kadar seven, onun gibi öpen, onun gibi başını okşayan ve kendini kötü hissettiğinde elini alnına koyup kendini daha iyi hissetmesini sağlayan başka bir insan yoktur.

Bir doktor olmasa da annesi onu nasıl iyileştireceğini iyi bilir. Oyun oynaması, hoplayıp zıplaması için kendini iyi hissetmesini sağlar ve onu koruyup gözetmekten hoşlanır.

Çocuklar Neden Babalarını Tercih Ederler?

Çocuk babasını tercih eder çünkü onunla daha az vakit geçirir. Her sabah gözünü açtığında babasının yanında olmadığını görür.

Nereye, ne yapmak için gittiğini ve ne zaman geri geleceğini bilmez. Tek bildiği şey babasının yanından bir süreliğine ayrıldığı ve daha sonra onu tekrar göreceğidir. Bu süre içinde annesi ona mamasını yedirir, babası hakkında konuşur. Babasının adını ve işini tekrarlar, onun ne kadar iyi bir insan olduğunu söyler ve birbirlerini ne kadar sevdiklerini anlatır.

baba ve kızı

Çocuk babasını tercih eder çünkü ondan hiçbir zaman banyo yapmasını, saçlarını yıkamasını ve kulaklarını temizlemesini istemez. İlaçlarını alması için onu zorlamaz ya da aşıya götüren kişi de o değildir.

Yani babayla yapılan her oyun, yürüyüşler, keyifli geçen zamanlar, hediyeler her zaman çok eğlencelidir.

Babası onunla her zaman yerde yatıp yuvarlanabilir. Annesi gibi çamaşır yıkaması, yemek yapması ve alışverişe gitmesi gerekmez.

Babası harikadır çünkü güçlüdür, büyüktür, sağlam bir karaktere sahiptir, her şeyi nasıl yapacağını, nasıl tamir edeceğini ve problemleri nasıl çözeceğini bilir. Yani çocuğun gurur duyduğu bir tür sihirbaz gibidir.

Çocuk büyüdüğünde tıpkı babası gibi olmak ister.

Çocukların Anne Ya Da Baba Tercihleri

Elbette bazı çocuklar annelerini tercih ederler çünkü anneleri çalıştıkları için onlarla geçirecekleri vakit çok azdır. Bazı çocuklar ise babalarını tercih ederler çünkü onları büyüten ve sürekli olarak yanlarında bulunan kişi babalarıdır.

Yani günümüz toplumunda geçmiş dönemlerde aile dinamiklerini şekillendiren faktörler ciddi bir biçimde değişmiş durumdadır. Bu nedenle hem kadınlar hem de erkekler çocukların yetiştirilmesi konusunda önemli roller üstlenirler.

Her ne kadar bu yazımızda anneler ve babalar hakkında basmakalıp inanışlara dayandıysak da bunun sadece bazı çocukların neden anne ve babalarını tercih ettiklerine ilişkin bazı sebepleri gözler önüne sermeyi amaçladığının altını çizmemiz gerekir.

Yani çocuğunuz, yukarıda anlattıklarımızın tam tersi nedenlerden dolayı da sizi tercih etmiş olabilir.

Eğer öyleyse yaşadığınız tecrübeleri bize iletirseniz son derece memnun oluruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.