Kararsız Çocuklar İçin Ne Yapabilirsiniz?

Kararsız çocuklar için ne yapabileceğini biliyor musunuz? Kararını vermesi için onlara zaman mı tanımalısınız, daha hızlı düşünmeleri için onları cesaretlendirmeli misiniz yoksa onların yerine seçimler mi yapmalısınız? Öncelikle, bu durumun normal bir süreç olduğunu ve sonsuza kadar sürmeyeceğini bilmeniz önemlidir. Karar veremeyen çocuklar hakkında bilmeniz ve yapmanız gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.
Kararsız Çocuklar İçin Ne Yapabilirsiniz?

Son Güncelleme: 14 Mart, 2021

Çocukların ne yapacağını, ne istediğini ya da neyi seçeceğini bilememesi çok normaldir. Ebeveynler olarak sizlerin çocuklarınızı, kendi fikirlerini oluşturmaları için teşvik etmeniz gereklidir. Bugünkü yazımızda, kararsız çocuklar için neler yapılabileceğinden bahsedeceğiz. Okumaya devam edin!

Kararsız çocuklar

Altı yaşından küçük çocukların karar vermekte zorluk çekmesi yaygın görülen bir durumdur. Küçük çocuğunuzun yemek ya da oyuncak seçerken  arada kaldığını görmeniz çok mümkündür. Çocuğunuz önce kahvaltı için tost isteyip sonra sizin başka bir şey yediğinizi görüp onu canı çektiği için kararını değiştirebilir. Bunun sebebi kıskançlık değil kararsızlıktır.

Arkadaşlarınıza ya da doktorunuza sorduğunuzda siz de anlayacaksınız ki bu çocukluk dönemi için çok normal bir durum. Bunun sebebi, hala kişiliklerinin, bireyselliklerinin ve kimlik algılarının gelişim aşamasında olmasıdır. Ne istediklerini bilmedikleri için her şeyi denemek istemeleri son derece normaldir.

Bu yaşlardaki çocuklar öncelikle, ebeveynlerinin seçimlerine olumlu cevap verirler ve daha sonra başka bir şey istediklerini söylerler. Hala doğru karar verip vermediklerini bilemeyecek kadar küçüklerdir. Bu yüzden, ebeveyn olarak bu görev size aittir. Kararsız çocuklar, zor beğenen ya da davranış problemleri olan çocuklar değildir.

Ayrıca bu çocuklar, iyi terbiye verilmemiş ve ilgi çekmeye çalışan çocuklar da değildir. Sadece, henüz hayatta pek çok şeyi deneyimlemediği için ne istediğini bilmeyen çocuklardır.

Kararsız çocuklar için ne yapabilirsiniz?

Kararsız çocuklar için yapabileceğiniz ilk şey durumu iyi anlamaktır. Onun yaşındayken en önemsiz ve küçük şey için karar vermenin ne kadar zor olduğunu hatırlamanız gerekli. Öte yandan bu, çocuğunuz bir dondurma tezgahının önünde yarım saat karar vermeye çalışmasını beklemeniz anlamına gelmez. Ona güzel bir şekilde diğer insanların beklediğini ve bu yüzden daha hızlı karar vermesi gerektiğini öğretebilirsiniz.

düşünen çocuk

Çocuğunuzla ortak bir noktada buluşmanın her zaman mümkün olduğunu unutmayın. Onun her zaman fikrini ve beğenilerini ifade etmesine yardımcı olmanız son derece önemlidir. Örneğin, çocuğunuzu okula bırakırken nasıl kıyafetler giymek istediğini ya da en sevdiği rengi sorabilirsiniz. Tabi ki, bu tercihlerin zaman içinde değişeceğini de göz ardı etmemeniz gerekir.

Ona iki ya da üç seçenek sunun

Kararsız çocuklara yardımcı olmak için yapabileceğiniz bir diğer şey de arasından seçmesi için az seçenek sunmaktır. Çok seçenek mevcut olduğunda çocuğun karar vermesi daha uzun sürecektir. Bu yüzden, “Ne yemek istiyorsun?” yerine, “Hamburger ve makarna arasından hangisini tercih edersin?” diye sormak daha iyi olacaktır.

Ayrıca, çocuğunuzla aranızda güven ilişkisi oluşturmanız da çok önemlidir. Bunun için, sadece aceleniz olduğu için çocuğunuzun yerine karar vermemeniz iyi olacaktır. Örneğin, bir dondurma tezgahının önündeyken dondurmacıya “en sevdiğiniz” seçenekler olduğu için çikolata ve çilekli koymasını söylemeyin. Bu şekilde çocuğunuza bir iyilik yaptığınızı düşünürken ona zarar verebilirsiniz.

Böyle yaparsanız çocuğunuz kendi kendine karar almayı öğrenemeyebilir ve ne derse desin ailesinin onun için seçim yapacağını bildiği için seçim yapmaktan kaçınabilir.  Bu durum, çocuğunuzun kişilik gelişimi için zararlıdır ve gelecekte daha az bağımsız biri olmasına ve çok zor karar vermesine yol açabilir.

resim çizen çocuk

Çocuklar her şeye kendileri karar vermeli mi?

Kararsız çocukları olan ebeveynlerin aklındaki bir soru da şudur: Çocuklar nelere kendisi karar vermeli? Tabi ki beş yaşındaki bir çocuktan hangi okula gideceği ya da hangi meyve ve sebzeleri yemesi gerektiği gibi önemli kararları vermesini isteyemeyiz. Bunlar tartışmasız ebeveynlerin alması gereken kararlardır ve bu konuda katı olunması gereklidir.

“Kararsız çocuklar, zor beğenen ya da davranış problemleri olan çocuklar değildir. Ayrıca bu çocuklar, iyi terbiye verilmemiş ve ilgi çekmeye çalışan çocuklar da değildir.”

Öte yandan, çocuğunuz yürüyüşe nereye gitmek istediği ya da tatile giderken hangi oyuncakları yanına almak istediği gibi konulara karar verebilir. Kararsız çocuklar ailelerinden destek, sabır ve her şeyden önemlisi şefkat gördüğü sürece bu süreci daha kolay atlatacaktır.

Yetişkinlerin çocukları kendi kararlarını vermesi için teşvik etmesi çok önemlidir. Bu zaman zaman zor olsa da uzun vadeli sonuçları, bu zorluğa değecektir. Bu sayede, çocuğunuzun özgüveninin günden güne arttığını siz de göreceksiniz.

İlginizi çekebilir ...
Helikopter Ebeveynlik: Aşırı Koruma ve Kaygı ile Ebeveynlik
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Helikopter Ebeveynlik: Aşırı Koruma ve Kaygı ile Ebeveynlik

Ebeveynler aşırı koruyucu olduklarında, bir sorun haline gelir ve çocukları kendi kendilerine hiçbir şey yapamazlar. Buna “helikopter ebeveynlik” d...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.