Çocukluk Döneminde Yersiz Korkular: Bilmeniz Gerekenler

Çocukluk döneminde yersiz korkular yaygın bir şeydir. Neyse ki, çocukların bu sorunun üstesinden gelmesine yardımcı olacak birkaç formül var.
Çocukluk Döneminde Yersiz Korkular: Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 02 Ekim, 2020

Çocukluk döneminde yaşanan yersiz korkular birçok çocukta görülmektedir. Ne yazık ki, bu durum ebeveynler için bir hayal kırıklığı kaynağı olabilir, çünkü çoğu zaman evebeynlerin söyledikleri veya yaptıkları hiçbir şeyin işe yaramadığı görülüyor.

Çocuklar, yatağın altındaki canavarlar, karanlık ve hatta herhangi bir ses nedeniyle dahi yersiz korkulara kapılabilirler. Bu tarz korkuların çocukluk döneminde yaygın olduğunu unutmayın. Ebeveynlerin rolü, çocuklarına sakinlik ve destek duygusunu aktarmaktır.

Bu arada, amacın kaygıyı tamamen ortadan kaldırmak olmadığını bilmek önemlidir. Daha doğrusu, amaç çocukluk dönemi korkularını yönetmeyi öğrenmelerine yardımcı olmaktır, böylelikle çocuklar daha az etki altında kalmış olurlar.

En önemli şey korkularını kontrol etmelerine yardımcı olmaktır. Bu, sadece birkaç adımı takip ederek başarılabilir.

Bir araştırma, ebeveynlerin çocuklarının korkularını tespit etmesi ve çocuk için bunların gerçek olduğunu kabul etmesi gerektiğini öne sürüyor. Sakin kalmak, empati göstermek ve hepsinden önemlisi çocukları asla korkutucu durumlara zorlamamak önemlidir. Daha fazlasını öğrenmek için bu makaleyi okuyun.

Çocukluk döneminde yersiz korkuların üstesinden nasıl gelinir?

1. Görüşlerine saygı gösterin

Çocuğunuzun yersiz korkuların üstesinden gelmesine yardım etmek söz konusu olduğunda ilk tavsiye, onun fikrine saygı duymaktır. Korkular temelsiz görünse de, çocuğun bu duyguyu deneyimlemek için nedenleri vardır. Bir ebeveyn olarak onun duygularını dinlemeli ve ona saygı duymalısınız.

Bütün çocukların korkularını ifade etme hakkı vardır. Bunlar hafife alınmamalı veya reddedilmemeli, ve de çocuğunuzu aşırı cesaret göstermeye zorlamamalısınız. Çocuklarınızı anlamanız ve kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olmak için daha içten tavsiyelerde bulunmanız gerekir.

korkan cocuk annesine sarılıyor

2. Onlara ihtiyaç duydukları tüm bilgiyi verin

Çocuklara bazen ihtiyaç duydukları tüm bilgiyi apaçık gibi görünse de vermek gerekir. Çocuklar hala dünyanın nasıl işlediğini ve onları çevreleyen unsurları keşfediyorlar. Bu, sebep ve sonuç açısından kendi yollarını bulmaya devam ettikleri bir aşamadır.

Çocuklarınıza ne kadar çok bilgi verirseniz, çevrelerindeki dünya hakkında o kadar çok şey öğrenecekler ve daha az endişeleneceklerdir.

Örneğin fırtınalardan korkuyorlarsa onlara gök gürültüsü ve şimşeklerin nereden geldiğini, nasıl oluştuğunu anlatın. Bu bilginin onların daha sakin ve daha güvende hissetmelerine yardımcı olacağını unutmayın.

3. Medya kullanımını kontrol edin

Üçüncü olarak, film, video oyunları, müzik videoları ve hatta televizyon haberlerinden gelen görüntülerin olumsuz bir etkiye sahip olabileceğini ve çocukluk döneminde yersiz korkularını daha da kötüleştirebileceğini düşünün. Bu amaçla, çocuğunuzun medya içeriği kullanımına dikkat etmenizi öneririz.

Çocuğunuza, endişe oluşturan görüntüler çıktığında uzaktan kumandayı kullanmayı ve televizyonu kapatmayı bile öğretebilirsiniz. Bir ebeveyn olarak, yaşa uygun içeriği sorumlu bir şekilde nasıl kullanacağını öğretmeniz gerekir.

Sakin kalmak, empati göstermek ve hepsinden önemlisi çocukları asla korkutucu durumlara zorlamamak önemlidir.

4. Çocukluk döneminde yersiz korkular ile başa çıkmak için güven hissi verin

Çocuğunuzun yersiz korkuların üstesinden gelmesinin yollarından biri, sizin korkmadığınızı göstermenizdir. Ona sadece korkmamasını söylemek bazı durumları daha da kötüleştirebilir.

Bununla birlikte, çocuğunuz güveninizi hissedebilirse, korkacak bir şey olmadığına inanmaya başlayacaktır. Bu, çocuğunuza yersiz korkuların üstesinden gelmek için ihtiyaç duyduğu cesareti vermenin harika bir yoludur.

5. Onlara korku ile baş edebilmesi için kitaplar okuyun

Son önerimiz, korkularını yenmelerine yardımcı olmak için korkutucu durumları gösteren çocuk kitapları okumaktır. Çocukların, endişelerini paylaşan bir karakter ile özdeşleşmelerini sağlayan yararlı bir stratejidir.

erkek çocuk kitap okuyor Çocukluk Döneminde Yersiz Korkular

Bu, çocuklara aynı şekilde hisseden başka insanlar olduğunu, yalnız olmadıklarını gösterir, bu da onların korkularına karşı daha açık olmalarını sağlar. Kelimelere korku yüklemek, çocuğun endişesini gidermeye yardımcı olur.

Son olarak, gerçekçi olmayan çocukluk dönemi korkularının üstesinden gelmek için tüm çocukların yardıma ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bu bir keşif çağı, bu yüzden onların endişelerine saygı duymanız gerekiyor.

Çocuklar korkularının üstesinden hemen gelemeyebilir, ancak daha iyi idare etmeyi öğreneceklerdir. Çocuğunuza yardım etmek için bu tavsiyeyi kullanmaktan çekinmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Askew, C., & Field, A. P. (2007). Vicarious learning and the development of fears in childhood. Behaviour Research and Therapy. https://doi.org/10.1016/j.brat.2007.06.008
  • Muris, P., Merckelbach, H., & Collaris, R. (1997). Common childhood fears and their origins. Behaviour Research and Therapy35(10), 929–937. https://doi.org/10.1016/S0005-7967(97)00050-8
  • King, N. J., Muris, P., Ollendick, T. H., & Gullone, E. (2005). Childhood fears and phobias: Advances in assessment and treatment. Behaviour Change22(4), 199–211. https://doi.org/10.1375/bech.22.4.199

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.