Kardeş Sahibi Olmak Bir Hazinedir

24 Aralık 2019
Bir kardeş sahibi olmak, her türlü haylazlık, macera, zafer ve yenilgi için bir müttefikiniz olması demektir. Peki bu bağı bu kadar özel yapan şey ne?

Çocuklar her zaman beraber oyun oynamak ve eğlenmek için onlara eşlik edecek birinin olmasını isterler. Gelin, bir kardeş sahibi olmak neden çocuklar için bu kadar önemli birlikte öğrenelim.

Tek çocuklar, ilgi odağı oldukları için genellikle farklı şekillerde çok şımarık olurlar. Tabi ki bu durumun avantajları da vardır. Fakat bir çocuğa kardeş isteyip istemediğini sorarsanız cevap her zaman evet olacaktır.

Kardeşler arasındaki bağ, aradaki yaş farkı ne olursa olsun çok güçlü bir bağdır. Hayatlarının farklı dönemlerinde ilişkileri her zaman iyi olmasa da bu olumsuz durumlar çok uzun sürmez ve kardeşler tekrar birbirlerinin en yakın müttefiki olurlar.

İkizler

Anne rahmini paylaşan kardeşlerin ilişkisi sevgi ve nefret arasındaki ince çizgidedir. İkizler, neredeyse fiziksel olarak aynı olsa da karakterleri birbirinden çok farklı olur. 

İkizler arasında, farklı tarihlerde doğan kardeşlerden çok daha güçlü bir bağ olur. İkizler birbirlerinin en sadık suç ortaklarıdır. İkiz kardeş sahibi olmak, birbirinin tüm hayallerini ve gün içinde yaşadıklarını paylaşarak her zaman birbirinin yanında olmak demektir.

Genellikle birbirlerinin ne düşündüğünü anlamak için basit bir göz teması yeterli olur. Bazen anlaşmazlıkları olsa da birbirlerine her zaman destek olurlar ve birbirlerini korurlar.

Zorluklarla başa çıkmak için birbirlerine verdikleri destek gerçekten çok özeldir. Bu yüzden, ikizler kardeş sahibi olmanın gerçek bir hazine olduğunu en çok hissedenlerdir.

kardeşler

Yaş farkı çok olduğunda kardeş sahibi olmak

Yaş farkı, kişisel ilgilerde farklılığa yol açacağı için, çocuklar hayatlarının bazı aşamalarında birbirlerine uzak hissedebilirler. Her zaman iyi anlaşamayabilir ya da birbirlerini tam olarak anlayamayabilirler. Bu da aile ortamına olduğu kadar her bireyin karakterinin farklı olmasına da bağlıdır.

Yaşı büyük olan, küçük olan için bir rol model teşkil edebilir. Küçük kardeş, her zaman diğerine özenir ve kendisinin yaşından dolayı yapamadığı ya da yapmaya cesaret edemediği şeyleri o yaptığı için onu önemli biri olarak görür. Büyüğün adımlarını takip etmek ve onu gururlandırmayı ister.

Büyük olan içinse, küçük kardeşi her zaman korunması gereken bir hazinedir. Her zaman daha çok sorumluluk alır ve bir gün ebeveynlerinin olmadığı durumda kardeşinin iyiliğinden tamamen kendisinin sorumlu olacağını bilir.

Bazı durumlarda büyük kardeş olmak onu rahatsız edebilir. Fakat, her zaman kendisinin de bir zamanlar çocuk olduğunu hatırlar ve kardeşiyle birlikte olmanın ve onu korumanın kötü bir şey olmadığını düşünür. Sonuç olarak kardeşler; hayranlık, saygı ve koruma içgüdüsüne dayalı güçlü bir ittifak geliştirirler.

Tek çocuk olmanın avantajları da vardır. Fakat bir çocuğa kardeş isteyip istemediğini sorarsanız cevap her zaman evet olacaktır.

Yaş farkı az olduğunda kardeş sahibi olmak

Kardeşler arasında yaş farkının az olması harika bir avantajdır. Birlikte oyunlar oynayabilmek ve hayatın farklı aşamalarını birlikte geçirmek, kardeşlerin arasındaki bağı ve ilişkiyi geliştirir. 

Aynı anaokuluna gitmek ve daha sonra okuldaki zorluklarla beraber baş etmek hem kardeşler için hem de onların ebeveynleri için işleri çok kolaylaştırır. Bunun sonucu olarak, çocukların birbirine olan güveni artar.

Bu durumun aile ve ev ortamı için de olumlu etkileri vardır. Tabi ki, aralarında yaş farkı çok olan çocuklar birbirlerinin eşyasını tekrar kullanabileceği için bu durumun finansal avantajları da olacağını unutmamak gerekir.

Yaş farkı az olan çocukların bir avantajı da ebeveynlerin daha kolay organize olabilmesi ve çocukların yatma zamanlarının kolay belirlenmesidir.

sarılan çocuklar

Ayrıca, bez aşaması, çatal bıçak kullanımı ya da diş fırçalama gibi aşamalarda bir çocuğu yetiştirmeye ayırdığınız enerjiyi de paylaşmış olursunuz. Aradaki yaş farkının az olması, bir kardeşin her zaman rol model olarak hareket etmesine sebep olur.

Çocuklardan birisi bir şeyleri daha kolay öğrenir ve diğerine öğretir ya da diğeri gözlem yoluyla öğrenir. Bir çocuk, kardeşini izleyerek yeni şeyleri daha kolay öğrenir. 

Bir kardeş sahibi olmak, çıkabilecek kaçınılmaz kavgalara rağmen avantajları olan bir durumdur. Aynı evde büyüyen kardeşler, her zaman için güçlü kalacak bir bağa sahip olurlar.