Kardeşlere Aynı Kıyafetler Giydirmenin Faydaları

1 Kasım 2019
Bazı ebeveynler, çocukları aynı cinsiyetten olmasa bile onları aynı kıyafeti giyerken görmeyi çok severler. Bazıları ise bu konuda daha ihtiyatlı davranır ve bunu sadece özel günlerde gerçekleştirir. Bir diğer grup ise böyle bir giyinme tarzına kesinlikle onay vermiyor. 

Günümüzdeki yeni akımlardan biri de kardeşlere aynı kıyafetleri giydirmektir. Çocuklar için üretim yapan birçok giyim markası bu akıma ayak uydurmaya başladı bile. Fakat kardeşlere aynı kıyafetler giydirmenin faydaları olduğu kadar zararları da olabilir.

Moda, eskiden beri kardeşlerin cinsiyet farkından bağımsız olarak aynı görünmelerini sağlamaya olanak tanıdı ve aslında oldukça ilginç bir durum. Bununla birlikte, kardeşlere aynı kıyafeti giydirmenin gerçekte ne kadar avantajlı olduğunu da merak etmiyor değiliz.

Her ne kadar bu akım son zamanlarda popüler olsa da, çok uzun zamandır bir trend olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslına bakacak olursanız, insanlar bunu yıllardır yapmakta ve bu yaklaşım büyük tartışmalara da neden olmaktadır. Hatta bazıları bu yaklaşıma hiç sıcak bakmamakta ve tamamen yanlış olduğunu ifade etmektedir.

İlk olarak, uzmanların konu hakkında neler söylediğini inceleyelim.

Kardeşlere aynı kıyafetler giydirmenin faydaları nelerdir?

Bazı ebeveynler çocuklarına aynı kıyafetleri giydirmeyi severler, çünkü:

  • Alışveriş yaparken bir kıyafet satın alarak diğer çocuk için sadece bedenini seçmeniz zamandan kazanmanızı sağlar.
  • Ailede birkaç kardeş olduğunda alışveriş çok daha pratik olur.
  • Çocukların aynı kıyafeti giymesi, özellikle de aynı cinsiyete sahipseler, gerçekten çok sevimli durmaktadır.
  • Çamaşır yıkamak daha basit bir hal alır çünkü tüm kıyafetler aynıdır; dolayısı ile yıkama ve renk kurallarına uymak daha kolaydır.
  • Kardeşler arası kıyafet savaşlarına son! Herhangi bir kardeş diğer kardeşinin kıyafetini kıskanmayacaktır.
  • Alışveriş yaparken kardeşlerin de fikrini almanız, onlara alışverişten daha çok zevk almalarını sağlayacaktır. 
  • Kutlamalar veya diğer özel günlerde kardeşler benzer kıyafetlerini göstererek ilgi çekebilirler. 
tavşan kıyafeti giymiş kızlar

Kardeşlere aynı kıyafeti giydirmenin etkileri nedir?

Bazı insanlar bu giyinme tarzının çocukların imaj, özgüven ve benlik kavramlarının gelişimiyle doğrudan bağlantılı olduğunu düşündükleri için bu tarzın kişilik oluşumuna aykırı olacağını düşünüyor.

Bu aynı zamanda bireyselliği de etkilemektedir çünkü çocuğun dışarıya karşı gösterdiği imaj tıpkı kardeşi gibidir. Bakıldığında aynı insanmış gibi görünürler ve ayırt etmek gerçekten zor olabilir. Diğer yandan, eğer çocuk farklı kıyafetler giyerse, kendini daha özel ve benzersiz hissedecektir.

kameraya bakan ikiz bebekler

Kardeşlere aynı kıyafeti giydirmenin dezavantajları

Kardeşlere aynı kıyafetleri giydirmenin olumsuz yanı ise, ortada özellikle geniş bir aile varsa, her kardeşe farklı kıyafetler almaktansa her birine aynı kıyafet alınacağı için daha fazla masraf yapılacak demektir.

Ayrıca, ebeveynler bu şekilde aynı kıyafetleri alınca, çocukların kendi kişisel tarzını ve kişiliklerini nasıl ifade etmeleri gerektiği konusunda olumsuz bir örnek teşkil ederler.

Ek olarak, kıyafetlerin dağılımı bir sorun haline dönüşebilir çünkü kıyafetler aynı olduğundan sürekli karışabilir.

Evin dışında ve anormal durumlarda çocuklar bazen zorbalık kurbanı olabilirler. Bu genellikle ebeveynlerin erkek ve kız kardeşleri aynı şekilde giydirdiğinde olur. Örneğin, diğer çocuklar kız kardeş ile alay etmeye başlayabilirler çünkü bir erkek gibi giyinmiş olabilir veya erkek kardeşe kız kıyafetleri giymiş gibi davranılabilir.

Çocukları giydirmek için öneriler

İlk olarak, eğer bir ebeveynseniz ve çocuklarınıza aynı kıyafetleri giydirmek istiyorsanız, bunun tamamen kendi kararınız olduğunu unutmayın. Kardeşlerin aynı görünmesini isteyen sizsiniz.

Kıyafet için alışveriş yaparken onlarla birlikteyseniz ve onlara neleri sevdiklerini sorarsanız, kuvvetle muhtemel birbirlerinden farklı kıyafetleri sevdiklerini söyleyeceklerdir.

Bu bağlamda, kardeşleri aynı şekilde giydirmek iyi bir fikir olmayabilir veya çok hevesliyseniz sadece özel günlerde bu tarzı uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda onları aynı fakat farklı renklerde giydirme seçeneğine de sahip olduğunuzu unutmayın.

Çocuklarınıza size fikir sunmasını ve giymek istedikleri kıyafetleri seçmelerine izin vererek alışverişi daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Bunu yapmalarına izin vererek onlara yaratıcılıklarını ve bireyselliklerini ifade etme şansı vermiş olursunuz. 

Ek olarak, bedenlerine ve imajlarına bağlı olmalarını da onlara öğretmiş olursunuz. Bu basit hareketle çocuklarınızın kendilerinden daha emin olmalarını sağlayabilirsiniz.  

Çocuklar gerçekten beğendikleri kıyafetleri seçtiklerinde, kendileriyle ilgilenmek istedikleri için içlerinde bir sorumluluk duygusu doğmaya başlar. Böylece kendilerini daha bağımsız hisseder ve ister inanın ister inanmayın; bu onların daha kararlı ve korkusuz olmalarına yardımcı olur.

Son olarak, çocuklarınız kendilerini sizin tarafınızdan kabul edilmiş, saygı duyulan ve değer gören bir birey olarak hissedecektir. Artık seçim sırası sizde; onlara aynı kıyafetleri mi giydireceksiniz, yoksa kendilerini ifade etmelerine bir şans mı tanıyacaksınız?