Kız Çocuğunuza Doğallığın Önemini Öğretin

Kız Çocuğunuza Doğallığın Önemini Öğretin

Son Güncelleme: 20 Mart, 2019

Günümüzde doğal olmak ve doğal güzellik genç kızlar arasında popülerliğini kaybetti.

Ne yazık ki günümüz gençleri çok fazla yapmacıklığa ve reklama maruz kaldılar. Bu reklamların birçoğu farklı güzellik ürünleri hakkında ve sosyal medya ise bunun en büyük aracılarından biri.

Artık güzellik tavsiyeleri ile alakalı pek çok farklı öğretici online içeriğe rastlamak mümkün. 8 – 12 yaş aralığındaki kızlar bile makyaj yapıp kozmetik ürünleri, lekelerden ve kusurlardan nasıl kurtulabilineceği konularında tavsiye verir hale geldiler.

Bu akım, yaşça küçük kızların pek çok açıdan çocukluklarını yaşayamamalarına neden oluyor.

Çocuklarına doğal olmayı ve doğal güzelliği öğretmek birçok anne babanın zorlandığı bir konudur. Fakat kız çocuklarınıza iç güzelliğinin önemini ve kendilerini oldukları gibi sevmeleri gerektiğini öğretmek çok önemli bir iştir.

Doğal olmak

Çocuklarımıza doğallığın önemini ve gerekliliğini öğretme süreci evden başlar. Her şeyden önce, çocukların güvende hissetmelerini sağlamalı ve özgüvenlerini destekleyip güçlendirmeliyiz.

Kendini sevmek

Doğal olmanın temeli kendimizi olduğumuz gibi sevmekten geçer. Çocuklarımıza bunu öğretebilmek için onları karşılaştırmalardan ve klişelerden uzak tutmalıyız.

Kız çocuklarının idol olarak aldıkları kişiyi taklit etmeye çalışmaları çok normaldir. Fakat çoğu zaman problem şu ki idol aldıkları kişiler yaşça onlardan çok daha büyüktür.

Bu sebeple, çocuklarımıza her yaşın bir güzelliği olduğunu ve biran önce büyümeye çalışmak yerine bu yaşların eksiksiz yaşanması gerektiğini her fırsatta hatırlatmalıyız.

oynayan kız çocukları

Buna ek olarak, herkesin aynı olmadığını onlara öğretmeliyiz. Günümüzdeki yönelimlerden yola çıkılarak söylenebilir ki kız çocukları idol olarak aldıkları kişi gibi görünmeye çalışıyorlar çünkü kendi doğal güzelliklerinin diğer kişilere göre aynı oranda çekici geldiğini düşünmüyorlar. Fakat bu tamamıyla yanlış bir düşüncedir.

İç güzelliği

Her parlayan şey altın değildir. Bir insanın gerçek güzelliği kişiliğinde saklıdır. Çocuklara bu düşünce biçimini aşılamak sahte olmayan içten bir karaktere sahip olmaları açısından oldukça önemlidir. Ancak güçlü bir kişilik sosyal baskıya karşı dik durabilir.

Buna rağmen, birçok genç kız olgun görünmenin onları daha popüler yaptığı algısına kapılır. Bazı durumlar için bu doğru olsa bile olduklarından daha olgun görünmeleri onları aslında birçok tehlike ile karşı karşıya getirmektedir.

Kapasite ve kişisel başarılar yalnızca dış güzellik ile ilişkilendirilmemelidir. Kişilerin yetenekleri ve becerileri onları başarıya götürür.

Özgüveni tam kız çocukları ileride ayakları yere sağlam basan kadınlar olarak yetişirler. Doğal olmak hem yetkinliklerimizi hem de kusurlarımızı kabullenerek gerekli durumlarda bunlardan faydalanabilmekten geçer.

Doğru yaşlar nelerdir?

Bazı uzmanlara göre kız çocuklarının makyaj yapması için doğru zaman arkadaş grubunun da makyaj yapmaya başladığı zamandır.

Fakat, günümüzde ergenlik dönemindeki çocukların eskiye göre daha erken geliştikleri gerçeğini göz önünde bulundurarak anne ve babaların çocuklarının hangi kriterlere bağlı kalmaları gerektiğini açıkça belirlemeleri çok önemlidir. 

  • Kız çocukları makyaj yapmaya ve güzel görünmeye ilgi duymaya başladıklarında anne bir rol model görevi üstlenmelidir. Ebeveynler çocukları için iyi birer örnek olmalılar. Bir şey söyleyip tam tersini yapmak çocuklarımıza yalnızca çelişkili mesajlar yollamamıza sebep olur. Ebeveynleri olarak bizler onların rol modeli olduğumuzda sınırları belirlemek de daha kolaylaşır.
  • Bazı ebeveynler kız çocuklarının evde makyaj yaparak dolaşmalarına izin verir. Fakat bu kız çocuğunun merakını besleyerek bu hareketi bir alışkanlığa dönüştürür.
  • Tercihen bu kararların açıklamalar ile desteklenmesi gerekir. Kızınızın her şeyin bir zamanı olduğunu anlaması sizin otoritenize karşı gelmemesi için en etkili yoldur.
  • En sık yapılan hatalardan biri de sonucu ne olursa olsun bir şeyi yasaklamaktır. Bir çocuğun bir şeyi yapması yasaklandığında ilk verdiği tepki yapmaması söylenen şeyi yapmaya çalışmaktır.
fotoğraf çekinen gençler

Ebeveynler için tavsiyeler

Örnek olun

Her şeyden önce, ebeveynler çocuklarına iyi örnek olmalılar. Bazı anneler kız çocuklarını kuaföre götürerek oje sürdürmekten veya evde topuklu ayakkabı ile dolaşmalarını izlemekten keyif alırlar.

Fakat bu şekilde farkında olmadan çocuklarında bir merak duygusunun oluşumunu tetiklerler. Zaman geçtikçe bu kız çocukları yeni şeyler denemek ister ve bu durum sınırları zorlayabilir.

Sağlıklı iletişim kurun

Ergenlik öncesi dönemde çocuğunuz ile sağlıklı bir iletişiminiz olması çok önemlidir. Kız çocukları çok fazla soru sorabilirler ama bunlar asla cevapsız bırakılmamalıdır.

Kız çocuklarımızla hisleri ve ilgileri hakkında konuşmaktan rahat ve güvende hissettikleri fakat aynı zamanda ebeveynlerinin varlığını ve kurallarını tanıdığı bir iletişim içinde olmalıyız.

Kız çocukları bu tip iletişimi aile içinde bulamadıklarında ev dışında aramaya başlarlar.

Her şeyden önce, ebeveynler verdikleri tavsiyeler ve koydukları kurallarla çocukları için en iyi koşulları sağladıklarından emin olmalılar. 

Buna ek olarak, çelişkili mesajlar göndermemeye ve onlar için koydukları kurallara kendileri de uymaya özen göstermeliler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.