Kızımın Partnerini Sevmezsem Ne Yapmalıyım?

Kızımın Partnerini Sevmezsem Ne Yapmalıyım?

Son Güncelleme: 09 Şubat, 2019

Ebeveynlerin çocuklarının ilk duygusal ilişkisindeki rolü destek ve anlayıştır. Kızınız tarafından seçilen bu kişiyi aslında sevmeseniz bile bu geçerli olmak zorundadır. İletişim ve saygı esastır.

Anneler ve babalar olarak çocuğumuzun mutluluğu, başarısı ve güvenliğini garanti altına almayı istememiz doğaldır. Bu nedenle partnerleriyle tanışıp iletişim kurmak genellikle karmaşık bir durum ortaya çıkarır.

Birçok ebeveyn bu durumlarda olumsuz imajlar temsil ederler. Peki kızınızın partnerini sevmezseniz ne yapmalısınız?

Kızımın partnerini sevmezsem ne yapmalıyım?

Kızınız flört etmeye başladı ve seçtiği kişiyle tanışmanızın vakti geldi. Bu belki de sizde bir aşırı koruma hissini ortaya çıkarmıştır.

Kızınızı kaybetmekten korkmak normaldir. Onu yetiştirmek, eğitmek ve ona sağlıklı ve değerli bir yaşam sunmak için çok çabaladınız. Onun için en iyisini istiyorsunuz.

Fakat, çocukların büyüdüğü ve kendi kararlarını vermeye ve kendi adımlarını atmaya hakları olduğunu hatırlamalıyız. Partner seçimleri de desteğimizi sunmamız gereken bu önemli kararlardan biridir.

Kızınızın partnerini sevmezseniz ne yapmanız gerekir? Kızınızın flört ettiği kişiyle ilgili seçimlerine katılmıyor olabilirsiniz fakat saygı ile sevgi her zaman üstün gelmelidir.

Pozitif bir başlangıcın anahtarı yargılamamaktır

Kendinize ve çocuklarınıza karşı dürüst olabilmek için kendi eksikliklerinizin de farkında olmalısınız. Bu yeni insanlarla, farklı çevreler ve farklı gerçekliklerle tanışmanın ışığında değişmenin ve zihninizi açmanın yolunda ilk adımdır.

Kızınızın partneriyle tanıştığınızda onu dış görüntüsüyle, özellikle kendi kişisel zevklerinize dayanarak yargılamamaya dikkat edin.

Belki de iş yerinde kötü bir gün geçirdiği için harika görünmüyordur ya da ekonomik durumu en iyi kıyafetlere ve aksesuarlara erişimi olmasını engelliyordur.

kızım ve partneri

Öte yandan her kişinin tercihine saygı duyulmalıdır. Bazı insanlar sade görünürler, bazıları ise daha göze çarpmayı severler.

Dış görünüm veya tercihlere göre yargılamadan önce kızınızın seçtiği kişiyi tanımak için onunla zaman geçirmek daha iyidir. Ön yargılar tüm ilişkilere zarar verir ve onları değiştirmek bize bağlıdır.

Genç insanların genç olduklarını anlayın

Eğer kızınız ergenlik çağında ise veya gençse bazı iletişim problemleri yaşayabilir. İkinizin arasındaki kuşku götürmez sevgi bağının ötesinde jenerasyon farkları genellikle bu aşamada çocuklarımızla olan iletişimimizi sekteye uğratır.

Günümüzde genç insanların kendilerine ait bir dilleri vardır ve teknoloji hayat stillerinin temel bir parçasıdır. Ebeveynler için ergenlik çağındakilerin kullandıkları dil ve tercihleri oldukça garip olabilir. Fakat ebeveynler kendilerinin de bir zamanlar genç olduğunu unutmamalıdır.

Tekrar önerimiz yargılamamak ve çocuğunuzu daha iyi tanımak için sabır göstermektir. İnternet ve sosyal medyanın da yardımıyla gençlerin konuşma stillerini anlayabilir ve daha iyi hareket edebilirsiniz.

Bu onlarla olan iletişiminizi iyileştirecektir. Bir arkadaşlık, güven ve anlayış bağı kurabilirsiniz. Buna ek olarak partneriyle tanışmak için daha da hazır olacaksınız.

Yeni bir insanı tanımak zaman alır

İlk defa tanıştığınızda kızınızın partneri büyük ihtimalle oldukça gergin olacak. Bu nedenle bazı hatalar yapabilir hatta garip ya da asosyal görünebilir. Bu durum, karşınızdaki insanın bu anın ne kadar önemli olduğunu anladığı ve sizi memnun etmek istediği anlamına gelir.

Bir insanı bir gün içinde hatta birkaç saat içinde asla tanıyamayacağımızı unutmamalıyız. Kızınızın partneriyle henüz tanıştıysanız ona gerçek kişiliğini gösterebileceği şansı tanımayı ihmal etmeyin.

kızım ve tartışmış partneri

“Çocukların büyüdüğü ve kendi kararlarını vermek ve kendi adımlarını atmaya hakları olduğunu kabul etmeliyiz. Partner seçimleri de desteğimizi sunmamız gereken bu önemli kararlardan biridir.”

Çocuğunuzun kendi hatalarını yapmasına müsaade edin

Bazen zaman ebeveynlerin haklı olduğunu ortaya çıkarır ve bazı çiftlerin ömrü yoktur. Kızınız sizin sevmediğiniz kişiden ayrılabilir fakat siz çözümün bir parçası olmalısınız, sorunun değil.

Sağlıklı ve mutlu bir partnerlik kurmak ve sürdürmek oldukça karmaşıktır. Zaman, efor ve fedakarlık gerektirir.

Kızınızın hayatını paylaşmayı tercih ettiği insanı beğenmeyebilirsiniz. Yine de hayatlarında ilerlerken taşımaları gereken bir yük haline gelmemelisiniz.

Hepimiz, mevcut ve geçmiş partnerlerimizle pozitif ve negatif deneyimler yaşamışızdır. Elbette bizi dinleyen ve bu dönemlerde yanımızda duran insanlara minnettarlık duyarız.

Ebeveynler olarak çocuklarımızın mutlu olmasını ve aşkın ve tatminin hayatlarının bir parçası olmasını isteriz. Kızınız mevcut partneriyle sonsuza kadar devam etmeyecek olabilir fakat bu ilişkiyi sürdürmeyi tercih ettiği yıllarda son derece mutlu da olabilir.

Eğer bir gün partneriyle ayrılma kararını paylaşırsa “biliyordum” veya “sana söylemiştim” gibi yorumlar yapmaktan kaçınmalısınız. Sadece genç olduğunu, çok fazla sevgiye ve şevkate ihtiyacı olduğunu ve bu zor anı atlatabilmek için huzura gereksinim duyduğunu unutmayın.

This might interest you...
Ergenlik Çağındaki Çocuğunuzun Güvenini Nasıl Kazanırsınız?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Ergenlik Çağındaki Çocuğunuzun Güvenini Nasıl Kazanırsınız?

Ergenlik, bir çocuğun hayatında zor bir dönemdir ve ebeveynler kesinlikle bu dönemde bir sınavdan geçer. İşte ebeveynler için birkaç öneri.