Müzik, Çocuklarınızın Yaratıcı Sürecini Destekleyebilir

Müzik, çocuğunuzun yaratıcı sürecinde önemli bir rol oynayabilir. Zihinlerini erken yaşlardan itibaren geliştirmelerine yardımcı olabilir.
Müzik, Çocuklarınızın Yaratıcı Sürecini Destekleyebilir

Son Güncelleme: 28 Kasım, 2019

Müzik bir çocuğun gelişim süreci için harikalar yaratabilir. Çocuklara gelecekleri için gerekli yaşam becerilerini kazandırarak, zihin ve beden arasındaki bağ olabilir. Ancak, çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirebilir mi?

“Her çocuk bir sanatçıdır, sorun büyüdüğümüzde nasıl sanatçı kalabileceğimizdir.”

-Picasso-

müzik ile eğitim

Yaratıcılık doğuştan gelen bir özellik midir?

Bir kişinin sahip olduğu fikir sayısı ne kadar yüksek olursa, o kadar yaratıcı olacaktır. Bu, örneğin tek bir soruya çok sayıda cevap bulabilme yeteneği olan aykırı düşünme olarak bilinir. Öte yandan, yakınsak bir düşünür, yalnızca bir doğru cevap verebilecek kapasitede olacaktır.

Müzik ve yaratıcılık arasındaki ilişki büyük ilgi görüyor ve birçok çalışma yaratıcılığın doğuştan olup olmadığını veya geliştirilip geliştirilemeyeceğini bulmaya çalışıyor.

Müzisyen, matematikçi ve The Music Intelligence Lab’ın direktörü Parag Chordia, müziğin yaratıcı sürecinizde önemli bir unsur olabileceğini kanıtladı. Chordia için yaratıcılık herkeste bulunabilir. Peki, yaratıcılığınızı potansiyelinin son noktasına kadar nasıl geliştirirsiniz?

“Önemli olan şey, kendi inisiyatifinizin ortaya çıkması için uyanık olmak, sorgulamak, bulmaktır.”

-Bruce Lee-

müzik dinleyen bebek

Müzik çocuklarda yaratıcılığı nasıl artırır?

Her çocuk, yaratıcı süreci de dahil olmak üzere bir dizi beceri ve yetenekle doğar. Bununla birlikte, diğer yetenekler gibi, yaratıcılık üzerine de çalışılmalıdır.

Müzikal pedagog ve zaman zaman bestecilik yapan R. Murray Schafer, müziğin çocukları analitik ve problem çözme becerilerini geliştirmeye teşvik edebileceğini belirtiyor. Müzik, akıl yürütme yeteneklerini geliştirmelerine ve her duruma uyum sağlamalarına yardımcı olabilir. Kısacası, müzik yaratıcı sürecimizi geliştirebilir.

Böylece müziğin çocuklar üzerinde bir etkisi olabilir. Bu, çocuklarda yaratıcılık ve bilişsel becerilerin artırılmasına yardımcı olmak için en iyi yöntemdir.

gitar çalan anne kız

Çocukların yaratıcı süreçlerini müzik yoluyla geliştirmek

Müzik, çocuğunuzun yaratıcı sürecinin önemli bir parçası olan hayal gücünü canlandırabilir. Sevdiğiniz bir şarkıyı dinlerken, duygularınızı değiştirebilir, kafanızda görüntüler oluşturabilir ve yaratıcı sürecinizi destekleyebilirsiniz.

Schafer, çocuklara müzik öğretmenin yaratıcı potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olabileceğini belirtiyor. Bu temelde, çocukların öğrenme eğrisine müziği dahil etme ihtiyacı vardır.

Günümüzde, çocuklar çok uyarıcı bir ortamda yer almaktadır ve sürekli müzik dinlemektedirler. Ancak, genellikle okulda yeterince müzikal uyarım almazlar.

Müziğin çocuğunuzun yaratıcılığını ne kadar geliştirebileceğini anlamak, evde ve okulda daha iyi bir müzikal etkileşimi teşvik etmek için de önemlidir.

“Müzik olmadan hayat bir hata olur.”

-Friedrich Nietzsche-


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bernal, J. (2001). Educación musical escolar y desarrollo de la creatividad. En I Congreso de Creatividad y Sociedad. Barcelona: Universidades de Barcelona.
  • Casas, M. V. (2001). ¿Por qué los niños deben aprender música?. Colombia Médica. Vol 32, nº 4, pp- 197-204. Colombia: Cai.
  • Schafer, M. (1983). El compositor en el aula. Buenos Aires: Ricordi.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.