Telefonunuzu Nasıl Çocuk Erişemez Yapabilirsiniz

Çocuğunuzun sizin cep telefonunuzun bir oyuncak olduğunu düşündüğüne rastladığınız oldu mu? Bu durumun bir daha olmamasını sağlayın! Şimdi telefonunuzu nasıl çocuk erişemez yapabileceğinizi öğrenin.
Telefonunuzu Nasıl Çocuk Erişemez Yapabilirsiniz

Son Güncelleme: 26 Mart, 2021

Birçok çocuk için, ebeveynlerinin cep telefonları bir oyuncak gibi görünmektedir. Evet bu doğru akıllı telefonlar çocuklar için eğitimsel eğlence olarak çok büyük bir kaynak olabilir. Ancak, dürüst olalım meraklı çocukların uygunsuz uygulamalar ve web siteleri bulmak konusunda esrarengiz bir yetenekleri vardır. Bu manada, telefonunuzu çocukların erişemeyeceği hale getirmeniz önemlidir.

Buna ek olarak, kirli eller, dökülen meyve suları ve kazayla ıslanmalar göz önüne alındığında cep telefonunuzun ömrü kısalmaktadır. Cep Telefonunuzu veya tabletinizi çocuğunuza vermeden önce, cep telefonunuzu ve tabi ki çocuğunuzu güvenli tutmak için bu ipuçlarını uygulamanız en iyisidir.

Koruyucu bir kılıf alarak cep telefonunuzu çocuk erişemez yapın

Her şey sırayla, cep telefonunuzu kazara damlalardan ve dökülmelerden güvenle koruyabilmek için koruyucu ve dayanıklı bir kılıfa yatırım yapın. Su geçirmez özelliği olan bir kılıf bakın, çünkü telefonunuz kazara suya düşebilir, örneğin bir kova suya veya tuvaletin içine.

Ayrıca arkasını, yanlarını, ekranının üstünü ve cep telefonunuzun yapısıyla ilgili olan her yerini kapladığından emin olmaya ihtiyacınız var. Yüksek kalite kauçuk veya polikarbonat malzemeden yapılanlar genellikle en dayanıklı olanlardır. Bu kılıflar telefonunuzu,  kaçınılmaz darbelerden, düşmelerden ve çizilmelerden korumaya yardımcı olur.

telefonle oynayan bebek

Cep Telefonunuzun ana ekranını kilitleyin

Telefonunuzdaki bir şeye erişilmesinden çocuğunuzu korumanın en kolay yolu ekranı giriş kodu veya parmak izi ile kilitlemektir. Bu yolla, eğer telefonunuzu ortalıkta bırakırsanız, çocuğunuz parolayı bilmeden açamayacaktır.

Ebeveyn kontrolleri koyun

Çocuğunuza herhangi bir sebepten telefonunuzla oynamasına izin verdiğinizde, ebeveyn kontrolleri koyabileceğiniz telefonlar da vardır. Bu sayede herhangi bir kurulu uygulamaya girmesini kısıtlayabilir (YouTube, kamera, ve müzik dahil), ve uygulamaları indirme veya silme seçeneğini engelleyebilirsiniz.

3. taraf uygulamaları ve web sitelerini ve konuma dayalı servisler gibi özellikleri engelleyebilirsiniz. Ebeveyn kontrolleri, parola korumalıdır, böylece çocuğunuz bunları değiştiremeyecektir.

elindeki telefona bakan kız çocuğu

Cep telefonunuzda ne tür ebeveyn kontrolleri olduğunu bilmeniz gerekiyor, bu özellikler telefonunuzun markasına göre değişiklik göstermektedir. Bunu yapmak için basitçe kullanım ayarlarını takip edin ve çocuğunuzu her türlü uygunsuz içerikten koruyun.

Uygulamalar ve internet ipuçları ile telefonunuzu çocuk erişemez yapmak

Telefonunuzu kullanan bir çocuğunuz varsa veya kendi telefonu olan bir genç çocuğunuz varsa, tüm çocuk ve genç dostu uygulamaların ve web sitelerinin izini sürmek çok yorucu olabilir.

Hangi web sitelerinin genç çocuğunuz için en iyisi olduğu konusunda bilginiz olması gerekmektedir. Ayrıca gençler için en popüler web sitelerini takip etmeye ihtiyacınız olacak.

Benzer olarak, çocuğunuzun telefonunu takip etmenizi sağlayan uygulamalar bulmak, sürekli uygulamaları üzerinde bir gözünüz olmasını sağlayacaktır. Bu şekilde, çocuğunuzun elinde telefon varken çocuğunuzu güvende tutacaksınız.

Cep telefonunuz bir oyuncak değil

Bu günün toplumunda, çocuklar kolaylıkla sıkılmaktadır. Kafaları karışır ve kendilerini eğlendirecek hızlı alternatifler ararlar, örneğin televizyon, video oyunları veya cep telefonları gibi. Onlar cep telefonunu bir oyuncak ile karıştırmaktadır ve aslında telefonlar hiç de oyuncak değildir. 

Cep telefonları oyuncak değildir ve karıştırılmamalıdır. Tuhaf gelebilir ama aslında çocukların sıkılması çok önemlidir! Bunu neden söylüyoruz? Basitçe, böylelikle hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını kullanmaya  ve yapabilecekleri oyunlar veya aktiviteler icat etmeye başlayacaklardır. Çocukların arzuları ve ilgileri değişmesine rağmen, ebeveynler her zaman onların rehberi olmalıdır.

Ebeveynlerin çocuklarını eğitme şeklinin son 10 yılda değiştiği doğrudur. Ancak, her zaman iyi ebeveyn olma bakış açısını tutmalıyız, böylece çocuklar sağlıklı ve duygusal olarak dengeli yetişkinler olacaklardır.

Cep telefonları oyuncak değildir, ve kolay eğlence kaynağı olarak görülmemelidir. Onlar sadece iletişim cihazlarıdır. Evet, bizler için vazgeçilmez birer nesne olmuştur, ama iyi amaçlarla kullanıldığından emin olmalıyız.

İlginizi çekebilir ...
Çocuğum Video Oyunları Bağımlısı
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuğum Video Oyunları Bağımlısı

Söz konusu video oyunları olduğunda, gerçekleri inanılmaz detaylarla yansıtarak teknoloji her gün gelişmeye devam etmektedir.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.