Neden Çocuklarınızı Birini Öpmeye Zorlamamalısınız?

Neden Çocuklarınızı Birini Öpmeye Zorlamamalısınız?

Son Güncelleme: 13 Haziran, 2018

Bazı ebeveynlerin çocuğun kendisi bunu istemese bile, onlardan birisini öpmelerini istediklerini sıklıkla görürüz.

Yanaktan öpmek sosyal olarak saygı ve yakınlık göstergesidir. Ancak bazen çocuklar birini öpmeyi reddediyorlar, ve onları kendi iradeleri dışında buna zorlamak gelecekleri açısından son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Birini öpmemek terbiyesizlik değildir. Bu bir seçimdir ve buna saygı duyulmalıdır. Hatta, bir çocuktan kendisi istemediği halde birisini öpmesini istemek zarar verici olabilir.

Her ne kadar geleneklere uymamak ve insanların gözünde kaba görünmek utanç verici de olsa, bu bir çocuğa zarar vermekten daha iyidir.

Şöyle düşünün: Siz, kendiniz, istemediğiniz halde birini öper miydiniz? O zaman neden çocuğunuzdan bunu yapmasını isteyesiniz?

Birini öpmeye zorlanmak hem kız çocukları hem de erkek çocukları için tehlikelidir. Bu durum çocukların hangi hareketlerinin kontrolünün kendilerinde olduğuna dair kafalarının karışmasına sebep olur.

Birini öpmeye zorlanan çocuklar, rahatsız oldukları hallerde bile insanların kendilerine yaklaşıp yaklaşmamasına izin vermek konusunda tereddüde düşerler.

Bu durum onların gelişimi ve gelecekteki ilişkileri açısından gerçekten çok zarar vericidir.

Çocuğunuz HAYIR demeyi öğrenmeli 

Kız ve erkek çocukların “hayır” veya “yeter” demeyi öğrenmesi gerekir. Bir şey kendilerini rahatsız ettiğinde bunu açıkça göstermeyi öğrenmeliler.
Bunu öğrenirlerse gelecekte de, kendilerini duygusal ve cinsel istismarcılardan koruyabilir, hatta kendi hayatlarını bile kurtarabilirler.Bir çocuğu kendisi istemediği halde bir başkasına sevecenlik göstermeye zorlayarak, bunu başka bir insanı incitmemek için yapsanız bile, çocuğun ileride kendisine zarar verecek kalıplar öğrenmesine olanak yaratırsınız.

“Saygı önce kendimizden başlar.

-Nathaniel Branden- “

Çocukları birini öpmeye zorladığınızda, onlara aslında vücutlarının kendilerine ait olmadığını söylemiş olursunuz. Onlara kendi negatif duygularını veya hissettikleri rahatsızlığı görmezden gelmeyi, onun yerine başka insanları mutlu etmeyi öğretmiş olursunuz.

Onların “hayır” deme seçeneklerini ellerinden alarak, kritik düşünme yetilerini geliştirememelerine sebep olur ve etraflarındaki insanlarla sağlıklı bir mesafe koruma şanslarını ellerinden alırsınız.

babasını öpen kız

Tehlike herhangi bir yerde olabilir

Bir ebeveyn çocuğuna bir arkadaşını veya akrabasını, hatta hiç tanımadıkları birini bile öpmesini söylediğinde onu savunmasız bir duruma sokmuş olur.

Küçük bir çocuğu kimlerin istismar edebileceğini asla bilemezsiniz. Hatta aslında, çocuk istismarcılarının çoğunluğu da bunun kurbanı olan çocuğa yakın kimseler arasından çıkar.

Siz asla yeterince dikkatli olamazsınız. O yüzden de çocuğunuz ne zaman isterse “hayır” diyebilmeyi öğrenmeli.

Çocuğunuzu birini öpmeye zorlamamak, onu şımartmak demek değildir. Aksine, onun için ileride çok faydalı olacak, kendine güvenen bir kimlik geliştirmesine yardımcı olur.

Çocuklar, onların duygularına saygı gösterdiğimizde empati kurmayı öğrenirler. Aynı zamanda vücutlarının sadece kendilerine ait olduğunu öğrenir ve kendi sınırlarını kendileri çizerler.

arkadaşını öpen çocuk

Bu sebeplerden dolayı çocukları, kendilerini rahatsız hissettiklerinde veya istemediklerinde başka biriyle fiziksel bir kontağa girmeye asla zorlamamalısınız. 

Çocukların kendi hakları olduğunu öğrenmeleri çok önemli. Kime sevecenlik gösterecekleri tamamen ve yalnızca kendi tercihleri olmalı.

Böylece hayatları boyunca kendilerini zorbalıklardan, istismardan ve sağlıksız ilişkilerden koruyabilirler.

Saygı son derece önemli 

Yetişkinlerin çocuklara saygı duymayı öğrenmesi ve onların kararlarının önemli olduğunu kabullenmesi hayati derecede önemlidir.

Çocuklar vücutlarının sadece kendilerine ait olduğunu öğrenmeli ve yetişkinler de onların seçim hakkına saygı duymalıdır.

Çocuklar da bir bireydir. Ebeveynleri onlara önemli değerleri öğrettiğinde, iyi yönde gelişirler ve kendilerine zarar verecek durumlardan kaçınabilirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.