İyi Geceler Anne: Neden Uyku Zamanı Günün En Güzel Anı?

İyi Geceler Anne: Neden Uyku Zamanı Günün En Güzel Anı?

Son Güncelleme: 19 Haziran, 2018

Bazen, tüm sorunlar bir anda ortadan kaybolur, çocuklarımıza iyi geceler dilediğimiz ve uyumalarını seyrettiğimiz zamanlar da olduğu gibi. 

Gününüz ne kadar stresli geçmiş olursa olsun, yarın yapmanız gereken işler ve ne kadar yorgun olduğunuz gibi konular çocuğunuzun güvende ve iyi olduğu zamanlarda hiç önemli değildir. Her şey bu kadar basit.

Annelik ve çocuk yetiştirmenin ne kadar zorlu bir macera olduğunu söylemeye gerek yok. Bunu zaten biliyorsunuz.

Öte yandan, bir çocuk sahibi olmak hayatı daha da basitleştiriyor. Aslında, bu da zaten fark etmiş olduğunuz bir gerçek.

Çocuğunuz size hayattaki her zorlukla mücadele etme gücü verir. Size her gün hayata devam etme motivasyonu sağlar. Onlar her şeyinizdir.

Göründüğünün aksine, bu yaklaşım sizin de sağlığınıza iyi gelir. O yüzden bu durum hafife alınacak bir şey değildir.

Finlandiya Üniversitesi’nde yapılan bir bilimsel çalışmaya göre, stresi yönetemeyen ebeveynlerin çocuklarının kaygılı olma ihtimali yüksekmiş.  

Ve bunun sebeplerinden biri de hayattaki küçük güzellikleri takdir edememek.

Durum böyle olunca, zaman zaman kendinize söylemiş olduğunuz, basit bir gerçeği hatırlamak her zaman işe yarar: Sorunlar, gündelik hayatın baskısı ve problemleri evin dışında, çocukların ulaşamayacağı bir yerde bırakılmalı.

Minik yavrularımızla olduğumuzda, onların bizim için öncelikli olduklarını, mutluluğumuzun kaynağı olduklarını hissetmeliler.

Uyumak istemiyorum anne!

Aile terapistleri ve psikologlar sık sık basit bir tavsiye verirler: Eşimizle yatağa girdiğimizde asla kızgın olmamalıyız.
Bu çocuklarımızla da uygulamamız gereken bir durum.

  • Çoğu evde, uyku zamanı bir mücadeleye dönüşüyor, ve sık sık da öfke nöbetlerine sebep oluyor.
  • Minik yavrularımız oyuncaklarını ve oyun oynamayı bırakıp yatağa gitmek istemiyor. Bazen, anne ve babaların yapabildiği tek şey çocuklarını odalarına sürüklemek olabiliyor. Böyle olduğunda, gün negatif bir şekilde, herkesin kötü hissettiği bir halde bitiyor.

Çocuğunuza “seni seviyorum” demeden bir günü bitirmeyin. Onlara yüzünüzde bir gülümseme ile iyi geceler dilemeden ışıkları söndürmeyin. Çocuklarınıza her şeyin yolunda olduğunu ve sevildiklerini hatırlatın. 

Eğer olumsuz bir durum günden güne devam ederse, iş ve diğer hayat şartlarının stresi de eklendiğinde, uyku zamanlarının travmatik bir deneyime dönüşme potansiyeli vardır.

Ki aslında, bu anların günün en sihirli zamanları olması gerekir.

Sana nazikçe iyi geceler dileyip, sen uyuyana kadar yanında kalacağım

uyuyan bebek ve annesi

Bildiğimiz kadarıyla çocukların uyku saati hakkındaki görüşler, ailevi rutinlere de bağlı olarak, çok değişken.

Bazı anne ve babalar işten eve geç geliyor ve çocuklarıyla bir iki saat geçirme keyfini kaçırmak istemiyorlar. 

Bu ebeveynler de çocuklarıyla zaman geçirmek, onlara sarılmak, gününün nasıl geçtiğini sormak ve onları ne kadar özlediklerini söylemek istiyorlar.

Her ailenin kendi rutini var, ve bu ailevi düzenin karakterine göre bir günlük rutin şekilleniyor. Ancak, göz ardı edilmemesi gereken birkaç basit kural da var. 

Yukarıda söylediğimiz gibi, aşağıdaki ipuçlarını uyarak çocuklarınızda uyku saatinin daha güzel bir etki bırakmasını sağlayabilirsiniz.

Rahat bir iyi geceler dileği

Eğer programınız müsaitse, uyku zamanı için bir rutin belirlemek harika olur. İyi geceler dilemeden bir saat kadar önce, televizyonu ve diğer elektronik cihazları kapatın ve rahatlayın.

  • Uyku zamanından önce bir banyo yapmak iyi bir fikir.
  • Çocuğunuza yatağa koyduktan sonra ve iyi geceler dilemeden önce birkaç dakika zaman yaratın. Onların düşündükleri herhangi bir şey hakkında sohbet edin, birlikte gülün veya onlara bir masal okuyun.

Bu süreç tartışma veya herhangi bir kavga içermemeli. Eğer çocuklar erken yaşlarda bu rutine alışırlarsa, ileride de bunu gayet doğal karşılayacaklardır.

Aşk çocuklarımızı uyurken seyretmek ve mutluluğun bu olduğunu düşünmektir. Eve dönüp onları mutlulukla dinlenirken, tatlı rüyalar görürken seyretmekten ve ne kadar harika ve kusursuz olduklarını düşünmekten daha tatmin edici başka hiçbir şey yok…

Uyku zamanı duygulardan konuşmak içindir, endişelerden değil

Çabucak iyi geceler dileyip hızlıca kendi işine dönen ebeveynler de var. Çocukları konuşmak istediğinde: “Şimdi uyku zamanı” veya “Annen bugün çok yorgun” diye cevap veriyorlar.

  • Günün bu saatlerinde elbette yorgun olursunuz. Ancak küçücük bir an bile çocuğunuzun duygusal hafızasında kendine yer edinir. Onların yatağının kenarına oturup bir masal okumanız, söz vermeniz, iyi geceler dilemeniz hatta onlar uyuyana kadar sessizce birlikte oturmanız bile bu anlardan biri. Çocuklarınızı rüya görürken seyretmek ve stresli bir günün sonunda onlarla birlikte olmak da öyle.
uyku zamanı

O yüzden bu kısacık anların tadını çıkarmayı unutmayın. Çocuklarınız hep çocuk olarak kalmayacak. Anı yaşamak, şimdi’nin tadını çıkarmak çok önemli.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.