Paten Ayakkabılar Çocuklar İçin Tehlikeli Midir?

18 Mart 2020
Çocuklar paten ayakkabı giymeyi çok sever. Ancak bunun bazı tehlikeleri olabilir. Herhangi bir kazadan kaçınmak için çocuğunuz bu ayakkabıları kontrolünüz altında ve ölçülü bir şekilde giymelidir.

Paten ayakkabılar çocuklar arasında son derece popüler hale geldi. Ancak ebeveynler bazı potansiyel tehlikeleri olabileceğinin pek de farkında değil. Paten ayakkabılar eğlenceli ve popüler olsa da fazla kullanımının istenmeyen kazalarla sonuçlanabileceğini unutmayın.

Paten ayakkabılar tehlikeli midir?

Çocuklar bu çeşit ayakkabıları giydiği zaman adımları değişir çünkü adeta 4-5 cm’lik bir topuklu ayakkabı giymiş hissi verir. Bu da demek oluyor ki vücut ağırlığı düzgün bir şekilde dağıtılmadığı için topuk ve ön ayak kısmına fazla yüklenme olur.

Bu ayakkabıların kullanımının şu şekilde sonuçları olabilir:

  • Zamanla arka kas zincirinin kısalmasıyla metatarsalji yani ön ayakta ağrı durumu gözlenebilir.
  • Ayağı destekleyecek ayak taban alanının az olması denge kurmayı güç hale getirir.
  • Bu ayakkabıları çok fazla giymek çocuğun adımlarını bozabilir.
  • Çocuğun dengesini sağlayamayıp düşme ihtimali de yüksektir.

Paten ayakkabılar mı paten mi?

Aslında paten ayakkabılar ile asıl patenler arasında çok büyük fark vardır. Bunlar arasındaki başlıca fark, patenler eğlence amaçlı kullanılırken paten ayakkabıların (hatalı bir şekilde) günlük ayakkabı olarak kullanılmasıdır.

Bu patenlerin tamamen güvenli olduğu anlamına gelmez. Onlar da nispeten tehlikelidir ve denetim altında giyilmelidir. Ancak paten ayakkabılardan daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca paten kayan çocuklar genelde koruyucu aksesuarlar takar. Bu ayakkabılarda ise dizlik vb. takılmaz.

paten ayakkabılar

Çocuğunuz için doğru ayakkabı

Çocuğunuz için en uygun ayakkabı, çocuğun ağırlığının %70’ini topuktan %30’unu ise ön ayaktan destekleyen ayakkabılardır. Aynı zamanda paten ayakkabılar tüm vücut ağırlığının %40’ının yükünü ön ayağa bindirir. Bu da kemik problemleri ve yürüme bozukluklarıyla kendini gösterir.

Çocuğunuzun sağlıklı ayakları olsun istiyorsanız, ayakkabısı ayağına tam olmalı ve çocuğun yaşı ile büyüme hızına uygun olmalıdır. Ayağa tam uyan spor ayakkabılar, kemiklerin doğal gelişimini ve ayakların sorunsuz büyümesini sağlayan en doğru ayakkabılardır.

“Çocuk paten ayakkabı giydiğinde, ayağa destek sağlayacak alanın az olması denge kurmayı güç hale getirir.”

Uygun ayakkabıları alırken dikkat edilecek hususlar

Çocuğunuz paten ayakkabıları eğlence amaçlı kullanabilir, ancak diğer zamanlarda büyüme ve gelişimini en rahat şekilde tamamlaması için normal ayakkabılar giymelidir. İşte doğru ayakkabıyı seçmek için birkaç ipucu:

  • Ayakkabı aşık kemiği çıkıntısının altında bitmelidir. Bot alacaksanız da ayak bileğinin hareket kabiliyetini engellemeyecek esneklikte olmalıdır.
  • Ebeveynler doğru ayakkabıyı seçmiş olsa da, çocuğun ayakkabıları günde sadece birkaç saatliğine giymesinin tavsiye edildiğini unutmamak gerekir.
  • Çocuğunuz için en uygun ayakkabı ayağa tam oturmalı ve hatta ayak şekline uyum sağlamalıdır. Düz taban babetler ve parmak arası terlikler zararlıdır çünkü bunlar ayaktan her an çıkacakmış hissi verir. Bu da ayak parmaklarınıza ekstra iş yükü bindirir.
  • Çocukların ayakkabı denerken mutlaka çorapla denemesi çok önemlidir. En uzun parmakla ayakkabının ucu arasında boşluk kaldığından emin olmaya dikkat edin. Eğer çocuğun ayak parmakları ayakkabının ucuna dayanıyorsa ayakkabı çok küçük demektir.
  • Çocukların ayakkabıyı gün sonunda ayakları en şişmiş haldeyken denemesi en uygunudur. Denerken ayağa kalkıp ayakkabının yeterli desteği sağlayıp sağlamadığına bakılmalı.
  • Çocuğun şu anki ayak numarası ile alacağınız ayakkabı arasında çok fazla fark olmamalı. Bu yürümesine engel olacak ve su toplamasına yol açacaktır.
yerde yatan çocuk

Sonuç

Paten ayakkabılar ölçülü kullanılmazsa çok zararlı olabilir. Çocukların bu ayakkabılarla daha çok eğlenmesi normal fakat ebeveynler bunun denetimini yaparak çocuğun ayakkabıyı uzun sürelerce giymesine izin vermemelidir.