Şehirde Yaşayan Çocuklar İçin 7 Evcil Hayvan Önerisi

Şehir ortamında evcil hayvanlar için yeterli bir alana sahip olmak oldukça zordur. Şehir yaşamı avlanma içgüdüsüne sahip birçok büyük köpek türünde olduğu gibi, çok fazla aktivite ve harekete ihtiyaç duyan hayvanlar için uygun değildir. Bununla birlikte doğru evcil hayvanı arıyorsanız pek çok seçeneğiniz bulunmaktadır.
Şehirde Yaşayan Çocuklar İçin 7 Evcil Hayvan Önerisi

Son Güncelleme: 08 Nisan, 2021

Çocukların hayvanlarla büyümesi onlara pek çok yönden fayda sağlar. Bu yüzden onları büyütürken hayatlarına bir evcil hayvanı dahil etmek mükemmel bir fikirdir. Yine de bir şehirde yaşıyorsanız, çocuklar için doğru evcil hayvanları seçerken çok bilinçli ve sorumlu olmanız gerekir.

Hem evcil hayvanlar hem de çocuklar, yaşam alanlarını paylaşırken kendilerini rahat ve mutlu hissetmeye ihtiyaç duyar.

Şehirde yaşayan çocuklar için uygun evcil hayvanlar

Evcil hayvanların davranışlarının yetiştirilme tarzına ve içinde yaşadıkları ortama bağlı olduğunun atını çizmek önemlidir. En sevecen hayvanlar bile, çevrelerinde eksik olan bir şey varsa veya kötü bir muamele görürlerse sorun yaratan davranışlar sergileyebilir.

Bununla birlikte dengeli ve şefkatli doğaları nedeniyle çocuklarla birlikte yaşamaya daha iyi uyum sağlayabilen bazı hayvanlar vardır.

Ayrıca bazı evcil hayvanlar, küçük boyutları nedeniyle ya da daha bağımsız yapıları nedeniyle nispeten basit bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Özellikle apartman yaşamı söz konusu olduğunda, şehirde bir evcil hayvan sahibi olmak çok önemli bir husustur.

Eğer şehirde yaşıyorsanız evcil hayvan seçme konusunda size yardımcı olmak için aşağıdaki yazıda, çocuklara en uygun yedi evcil hayvanı listeledik. Ayrıca ailenize bir hayvanı dahil etmeden önce sizi onlar hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet ediyoruz.

1.Kediler

Kediler hem sevecen hem de özgür ruhlu oldukları için oldukça uygun olabilirler. Bir evin içinde yaşamaya gerçekten iyi uyum sağlarlar ve köpekler kadar büyük bir alana ihtiyaç duymazlar. Bu nedenle bir apartmanda yaşamak için çok uygundurlar.

Ayrıca kedigiller büyük şehirde yaşamaya kolayca alışırlar. Evde uyarıcı ve şımartıcı bir ortam olduğu sürece dışarı çıkmalarına gerek yoktur.

kediye sarılmış çocuk

2.Şehirde yaşayan çocuklar için uygun evcil hayvanlar: Hamsterlar

Eğer şehirde yaşıyorsanız hamsterlar çocuklar için şüphesiz en uyun evcil hayvanlardan biridir. Öncelikle kafeslerinde yaşadıkları için hem az yer kaplarlar hem de bakımları çok kolaydır. Köpekler veya kediler kadar çaba gerektirmezler.

Hamsterınızın kafesinin sağlam olması ve sağlıklı bir kiloda kalması için egzersiz yapmasını sağlamanın ne kadar önemli olduğunu unutmamalısınız. Bu sayede stres ve can sıkıntısı ile ilişkili davranış bozukluklarından da kaçınabilirsiniz.

3.Tavşanlar

Tavşanlar, eğlenceli yapıları nedeniyle çocuklar için de mükemmel bir arkadaştır. Aynı zamanda çok az ses çıkaran nazik ve şefkatli hayvanlardır.

Tavşanlar, şaşırtıcı bir şekilde eğitilmeye uygun hayvanlardır. Hatta isimlerine tepki vermeyi veya belirlenmiş bir yere tuvalete gitmeyi bile öğrenebilirler. Çocuklar ayrıca onlara numara yapmayı veya belirli görevleri yerine getirmeyi öğreterek eğlenebilirler.

Uygulamada, tavşanların çok fazla egzersiz yapması gerekir. Bu nedenle evin, apartman dairesinin veya dışarıda düzenli olarak serbestçe zıplayıp koşma özgürlüğüne sahip olmalıdırlar.

4.Şehirde yaşayan çocuklar için uygun evcil hayvanlar: Kaplumbağalar

Daha bağımsız ve daha sakin bir evcil hayvan arayanlar için kaplumbağalar iyi bir seçimdir. Bir apartman dairesinin içindeki hayata kolayca adapte olurlar ve dışarıda vakit geçirme ihtiyaçları yoktur.

Bu sevimli hayvanların bakımı oldukça basit olsa da stres veya sindirim problemlerinden kaçınmak için beslenmelerine çok dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda sahiplenmeye karar verdiğiniz kaplumbağa türleri için doğru teraryumu seçmeye de dikkat etmeniz gerekir. 

“Bazı evcil hayvanlar, küçük olmaları veya daha bağımsız yapıları nedeniyle oldukça kolayca bakılabilirler.”

5.Kanaryalar veya papağanlar

Kanaryalar ve papağanlar, çocuklara eşlik edecek mükemmel kuşlardır. Evi neşeyle doldurabilirler. Bununla birlikte, parazit istilasından ve diğer patojenlerden kaçınmak için temizliklerine ve hijyenlerine çok dikkat etmelisiniz.

Kuşların oldukça zeki olduğunu unutmamak da önemlidir. Bu nedenle, davranış sorunlarından ve stres belirtilerinden kaçınmak için onları zorlayan uyarıcı bir ortama sahip olmaları gerekir.

6.Balık

Mantıksal olarak bakıldığında balıklar, bu listedeki diğer hayvanlarla aynı şekilde çocuklarla etkileşime giremez. Bununla birlikte, özellikle az zamanı veya boş yeri olan aileler için uygun evcil hayvanlar da olabilirler.

Doğru balığı seçerken, akvaryumda birlikte yaşayacak türlere ve suyun temizliğine dikkat etmek önemlidir.

hayvanlar çocuklar için uygun hayvanlar

7.Köpekler

Bu listeyi hazırlarken hem insanın en iyi arkadaşını hem de çocukların en iyi arkadaşını asla unutamayız. Köpekler çocuklara arkadaşlık, sadakat, bağlılık, farklılıklara saygı ve koşulsuz sevgi gibi birçok değeri öğretebilir.

Köpekler çok sosyal hayvanlardır. Ancak onların sağlıklı olmasını sağlamak için dikkate ve özel bir bakıma ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, bir köpeği sahiplenmeden önce, değerli ve mutlu bir yaşam sürmeleri için yeterli zamana ve alana sahip olduğunuzdan emin olmanız önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarınıza Öğretmeniz Gereken 9 Temel Değer
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarınıza Öğretmeniz Gereken 9 Temel Değer

Bu yazımızda çocuklarımızın ileride iyi birer yetişkin olmaları için sahip olmaları gereken önemli 9 değeri sizlerle paylaşıyoruz.
Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.