Gençler İçin Hayvan Terapisinin 5 Faydası

Gençler için hayvan terapisi, adaptif işleyişi iyileştirmek ve sosyal, duygusal, bilişsel ve davranışsal sorunları azaltmak için tasarlanmıştır.
Gençler İçin Hayvan Terapisinin 5 Faydası

Son Güncelleme: 13 Şubat, 2021

Gençler için hayvan terapisinin temel amacı duygusal, bilişsel ve sosyal işlevselliği iyileştirmektir. Bu tür terapiler, özellikle okul sorunları, depresyon, anksiyete veya diğer davranış sorunları yaşayan gençlerde daha sık kullanılmaktadır.

Birçok insanın evcil hayvanlarına karşı koşulsuz sevgi beslediği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ayrıca evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanların onlara sağladığı dostluğu çok iyi bilirler.

Günümüzde insanlar ve hayvanlar arasındaki bu koşulsuz sevgi ilişkisi, çeşitli sorunlardan muzdarip gençlere yardım etmek için kullanılıyor ve bunun ismi hayvan terapisi olarak biliniyor.

Terapi hayvanları, zihinsel ve davranışsal sağlık tedavisinde geleneksel psikoterapinin tamamlayıcısı olarak ortaya çıkmıştır.

Hayvan terapisi, gençlerin ihtiyaçlarını karşılamak için çok çeşitli uygulamalar sunar. Yapılan araştırmalar, sadece gençlerin değil yetişkinlerin de hayvanlarla birlikte sosyal etkileşimlerini artırdığını doğrulamaktadır.

Gençler için hayvan terapisinin faydaları

Çocuğunuza yardımcı olmak için hayvan terapisini tercih ederseniz, onu sakinleştirecek ve onda merak uyandıracak hayvanları seçmenizi tavsiye ederiz.

Köpekler, kediler, atlar veya tavşanlar genellikle hayvan terapisinde kullanılır. Köpekler, insanlarla dost canlısı ilişkiler kurduklarından özel ilgi isterler. Hayvan terapisinin faydalarından bazıları aşağıdaki gibidir:

1. Stresle mücadeleye yardımcı olurlar

Hayvanların stresi ve endişeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu iyi bilinmektedir. Zihni sakinleştirmek için bir hayvanı sevmek gibisi yoktur. Bir evcil hayvanla oynamak, stresi azaltan bir hormon olan oksitosin seviyesini yükseltir ve kortizol seviyesini azaltır.

gençlerde stres

2. Dinlemeyi bilirler

Hayvanlar zor zamanlarınızda sizi nasıl dinleyeceklerini bilirler ve sizin en iyi sırdaşlarınız olabilirler. Çoğu durumda gençler, ergenlik döneminde yetişkinlerin onları anlamadığını düşünürler.

İçini bir evcil hayvana dökmek, gençlerin içindeki kafa karıştırıcı düşünceleri ve duyguları sözle ifade etmeye yardımcı olur.

3. Koşulsuz sevgi verirler

Bir evcil hayvan, en zor anlarda bile her zaman yanınızdadır. Gelip geçici insanların aksine, hayvanlar her daim yanınızda kalır.

Benzer şekilde evcil hayvanlar, gençlerin dostu olarak depresyon ve endişe duygularıyla savaşmaya yardımcı olabilirler. Diğer faydalarının yanı sıra, evcil bir hayvana sahip olmak öz saygı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, yalnızlığı azaltır ve hatta kişinin içe dönük halini azaltır.

“Hayvan terapisi, zihinsel ve davranışsal sağlık tedavisinde geleneksel psikoterapinin bir tamamlayıcısı olarak ortaya çıkmaya başlamıştır.”

4. Sosyal bağlar kurmaya yardımcı olur

Hayvanlar, gençlerin daha sosyal olmalarına ve kendilerini başkalarından uzaklaştırma arzusuyla mücadele etmelerine yardımcı olur. Örneğin, köpeği yürüyüşe çıkarmak çoğu zaman diğer evcil hayvan sahipleriyle konuşmaya ve etkileşime girmeye yol açar.

Sonuç olarak, gençler sosyal olarak daha aktif ve daha az yalnız hale gelirler. Ayrıca başkalarına karşı daha fazla empati ve güven kazanırlar.

evcil hayvan sahibi olmak

5. Sağlıklı alışkanlıklar oluşturur

Hayvanlar, gençlerin sağlıklı alışkanlıklar ve rutinler oluşturmasına yardımcı olur. Köpek sahipleri, evcil hayvanlarını düzenli olarak gezdirmek zorundadır. Bu da kişiyi fiziksel olarak aktif tutmaya yardımcı olur.

Ayrıca hayvanların düzenli olarak beslenmesi gerekir. Bu nedenle, kişi ruh hali ne olursa olsun kalkıp sorumluluğunu yerine getirmelidir.

Evcil hayvan bakımı kişisel bakımı da teşvik eder. Gençler evcil hayvanlarının refahını sağlamak için belirli sorumlulukları yerine getirmenin yanı sıra, önce kendilerine bakmaları gerektiğini de hatırlar.

Sonuç olarak, hayvan terapisi sorunları olan gençlerin yaşamlarını iyileştirmelerine ve daha iyi hissetmelerine yardımcı olur. Çocuğunuzun duygusal veya sosyal bir sorunu olduğunu tespit ederseniz, tedavi edici avantajlarından yararlanmak için bir evcil hayvan edinme fikrini değerlendirin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Dimitrijević, I. (2009). Animal-assisted therapy – A new trend in the treatment of children and addults. Psychiatria Danubina.
  • Cabra Martínez, C. A. (2012). Terapia Asistida con animales. Efectos positivos en la salud humana. Agriculture and Animal Sciences.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.