Terapi Hayvanları Çocuklara Nasıl Yardım Edebilir?

23 Aralık 2019
İyi dostlar olmanın yanı sıra, hayvanlar insanların birçok sağlık bozukluğunun üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir. Bu terapi hayvanları ile ilgili durumda da geçerlidir. Çocuklar, yetişkinler ve yaşlılardaki birçok sorunun iyileştirilmesine ve çözülmesine yardımcı olabilirler.

Hayvanlarla yapılan destekli terapi, birçok farklı rehabilitasyon nedeniyle farklı hayvanları kullanır. Yetişkinlere de yardımcı olsalar da, terapi hayvanları özellikle çocuklar için faydalıdır.

Terapi hayvanlarının çocuklar için yararları

Tıp bilimi gelişti ve neyse ki, hayvan terapisinin çocuk sağlığı üzerindeki olumlu etkisini kabul etti. Günümüzde terapi hayvanları, farklı amaçlarla birçok farklı egzersizde kullanılmaktadır. Terapistler, kullandıkları türe ve etkileşim şekline bağlı olarak belirli bir şeyi teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Hayvan terapisi alanında gerçekten fayda veya sonuç belirtemezsiniz. Her çocuğun kendisi için özel bir tedavi planı yapan bir profesyonele sahip olması gerekir.

Bununla birlikte, size farklı hayvan türlerinin çocuklara en sık sağladığı temel faydaları göstereceğiz.

Köpeklerle destekli terapi

Köpekler muhtemelen bildiğimiz en çok yönlü terapi hayvanıdır. Zekaları, duyarlılıkları ve insana olan bağlılıkları, onları farklı rehabilitasyon ortamlarında çok yardımcı kılar.

Bir yandan, rehber köpekler tamamen veya kısmi görme kaybı olan çocukların daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmalarına yardımcı olur. Onların yardımı ile bu çocuklar özgürce hareket edebiliyor ve bağımsızlık kazanabiliyorlar. Bu özgürlük yetişkin olduklarında çok önemlidir. Ayrıca daha aktif olabilirler ve sağlıklı bir sosyal hayata sahip olabilirler.

Hayvan terapisi gittikçe daha fazla kullanılmaya başladığından ötürü, köpekler de öğrenme sürecinde yardımcı hale geliyor. Bu, belirli koşullara sahip çocuklarda bilişsel, duygusal ve sosyal becerilere yardımcı olmak için köpekleri kullanmayı amaçlamaktadır. Örneğin, zihinsel gecikmelere, Otizm Spektrum Bozukluğuna veya Down sendromuna sahip olanlara yardım ederler.

Köpeklerin yaşlı hastalarla ve ciddi veya ölümcül hastalıkları olan hastalarla hassas rol terapisinden bahsetmek de önemlidir. Birçok hastane ve yaşlı merkezi, daha olumlu bir ortam sağlamak için köpek destekli terapilere sahiptir. Ayrıca, genel havayı iyileştirir ve hastanın iyileşmesini hızlandırır.

At terapisi ve yararları

Günümüzde, at terapisi, çeşitli hayvan terapileri arasında en tanınmış aktivitedir. Atlar, çocukların ve gençlerin rehabilitasyonunda “eksiksiz bir araç” olabilir. Bilişsel, sosyal, duygusal ve nöromusküler başarılar yaşayabilirler.

terapi hayvanları ve faydaları

Aslında, Antik Yunan’dan beri atlar terapi hayvanları olarak kabul edilmiştir. Kazalardan kurtulan insanlara yardım ederler. Ayrıca, atlar hem fiziksel hem de zihinsel hastalıkların semptomlarını kontrol etmeye yardımcı olur.

At terapisi dejeneratif hastalıklarda ağrının giderilmesinde merkezi bir rol oynamıştır. Örneğin, birçok hastalığın yanı sıra artrit, osteoartrit gibi hastalıklara yardımcı olurlar. Terapi hayvanları için en popüler seçeneklerden biridir.

Günümüzde, birçok farklı terapi türü, terapi hayvanları kullanmaktadır.

Terapi hayvanları olarak kertenkeleler

Birçok çocuk iguanaları ve küçük kertenkeleleri egzotik evcil hayvanlar olarak sahiplenir. Bununla birlikte, sağlık üzerindeki olumlu etkileri araştırılmış ve hayvan terapisinde kullanılmıştır.

Ürkütücü görünmelerine rağmen, bu sürüngenler çocuklarda bilişsel ve sosyal becerilerin geliştirilmesinde çok yardımcıdır.

İguanalar ve kertenkeleler de köpekler ve atlara kıyasla büyük bir avantaja sahiptir. Daha az yer kaplarlar ve daha basit bir bakım gerektirirler. Ayrıca, tüyleri olmadığından alerjisi olan insanlar için mükemmel terapi hayvanlarıdır.

Küçük kemirgenlerle terapi

Çocuklar genellikle küçük kemirgenlerin nazik ve hassas yönlerine ilgi duyar. Bunlar hamster, tavşan ve gine domuzudur.

Bunlar birçoğunun korkmadığı hayvanlardır çünkü çok küçük ve yumuşaktırlar. Ayrıca bakımı da kolaydır ve küçük ortamlara adapte olurlar. Ayrıca, çocuklar için mükemmel bir ilk evcil hayvan olabilirler.

Zooterapi uzmanları, küçük kemirgenlerin otizmli çocukların sosyal ve duygusal olarak faydalar görmelerine yardımcı olduğunu açıklar.

terapi hayvanları olarak kediler

Terapi hayvanları olarak kediler

Dikkate alınması gereken bir şey, yaşlı yetişkinler için terapi kedilerinin olumlu yönüdür. Kedilerle temas bilişsel kapasiteyi ve hafızayı uyarabilir.

Günümüzde, bu tür bir tedavinin öğrenme ve sosyal beceriler konusunda daha fazla çocuğa nasıl fayda sağlayabileceğini keşfetmek için hayvan terapisinin yararları üzerine birçok araştırma yapılmaktadır.

Terapi hayvanları, hastalıkları konusunda insanlara yardım etmek için ihtiyaç duydukları uygun eğitimi ve bakımı alırlar. Yardımcı terapi hem hasta hem de hayvan için olumlu bir deneyim geliştirmek üzere tasarlanmıştır. Hayvan ve hasta birlikte öğrenebilir ve büyüyebilir.