Taşrada Yaşayan Çocuklar İçin 5 Evcil Hayvan

1 Aralık 2019
Geleneksel av köpekleri ve benzer türler dışında, çocuklara taşrada eşlik edebilecek birçok farklı evcil hayvan türü bulunmaktadır. İnekler, tavşanlar ve atlar bu hayvanlar için iyi birer örnektir.

Yaşadığınız çevreye ve yaşam tarzınıza uyum sağlayabilecek evcil hayvanları seçmeniz oldukça önemlidir. Bu yazımızda şehirden uzak taşralarda yaşayan çocuklar için en uygun evcil hayvanları tanıtacağız. İşte taşrada yaşayan çocuklar için 5 evcil hayvan türü.

Birçok çocuk bir evcil hayvana sahip olabilmek için hayaller kurar ve bu evcil hayvanlar çocukların sorumluluk duygusu gibi değerleri öğrenebilmesi için çok yararlıdır. Bu nedenle, yetişkinler olarak bize düşen görev, çocuklarımız için evcil hayvan seçimi yaparken çok bilinçli davranmaktır.    

Sahip olacağımız evcil hayvanın ihtiyacı olan ve hak ettiği bakımı verebileceğimizden emin olmalıyız.

Doğru evcil hayvan nasıl seçilir?

Ebeveynlerin evcil hayvan seçimini yapmadan önce mutlu ve sağlıklı bir yaşam sunabilmeleri için onların ihtiyaçlarını ve özelliklerini iyi bir şekilde araştırması gerekmektedir. Evcil hayvan sağlığı ile ilgili temel bilgileri öğrenmenizin yanı sıra, bir evcil hayvan sahibi olarak onlara yeterli alan ve ortamı da sağladığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

Büyük bir şehirde yaşıyorsanız dar ve kapalı alanlarda yaşayabilen hayvanları tercih etmeniz daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır. Fakat taşra gibi yer sıkıntısı olmayan yerlerde yaşıyorsanız, dış mekanlara ve geniş alanlara daha alışık olan hayvanları seçebilirsiniz.

Taşrada yaşamanın en büyük avantajlarından biri de bolca boş alan ve temiz hava bulunmasıdır. Bu da taşradaki sakinlerin çocuklarına birçok farklı evcil hayvan temin edebileceği anlamına gelmektedir. Bunların hangi hayvanlar olduğunu merak ediyor musunuz?

Kücük kız çayırda yavru köpeklerle onuyor

Taşrada yaşayan çocuklar için en iyi 5 evcil hayvan

1. Kuzu

Kuzular koyun yavrularıdır ve ergenliğe ulaşana kadar kuzu olarak adlandırılırlar. Kuzular güvenlik ve rahatlık için genellikle bir canlıya yakın durmayı severler. Siyah veya beyaz renkte olabildikleri gibi, gür çıkan tüyleri sayesinde inanılmaz derecede yumuşaktırlar. Kuzular anneleriyle oldukça güçlü bağlar oluşturabilirler fakat insanlara da çok bağlandıkları bilinmektedir. 

Genellikle uysal olan bu hayvanların ömrü genellikle 10-11 yıl civarındadır. Herhangi bir saldırganlıkları bulunmaz ve doğdukları andan itibaren, ergenlikten sonraki yetişkin dönemlerine kadar sevgiye ve korumaya muhtaçtırlar. Sürü psikolojileri nedeniyle bağlandıkları insanların yanından ayrılmazlar ve onları sürekli takip ederler. Oyun oynamayı sevseler de en azından yavru bir köpek kadar aktif değillerdir.

2. At

Soylu ve heybetli figürlerine rağmen, atlar gösterdikleri olağanüstü duygudaşlık, yüksek sosyallik ve dikkat çekici zekalarıyla tanınmaktadır.  

Atlarla birlikte yaşamanın çocukların fiziksel, bilişsel, duygusal, ve sosyal gelişimleri üzerinde çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Ayrıca, profesyonel birinin sorumluluğunda ve gözetiminde olmak koşuluyla, çocuklar için at terapisinin avantajlarından da yararlanabilirsiniz. 

3. İnek

İnekler şüphesiz taşra denince akla gelen en sembolik hayvanlardır. Ayrıca insanlara en çok fayda sağlayan hayvanlardan birisidir. Buna ek olarak taşrada yaşayan çocuklar için çok iyi bir arkadaş da olabilirler.

Bu hayvanlar güçlü, güzel, dayanıklı, zeki ve çok hassastırlar ve ailenize uzun yıllar eşlik edebilirler. 750 kilogramdan fazla oldukları için doğal olarak geniş bir alana ve otlağa ihtiyaç duymaktadırlar.

4. Tavşan

Tavşanlar hem şehirde hem taşrada yaşayan çocuklar için en iyi evcil hayvanlardan biridir. Çocuklara aktif, rahat ve sevecen tavırları sayesinde çok iyi arkadaşlık edebilirler. Bu hayvanlar ayrıca eğitilebilir ve oldukça zekidirler. 

Bu nedenle çok itaatkar olabilirler ve çeşitli komutları yerine getirebilirler.

Birçok tavşan türü bulunmaktadır ve hepsinin kendilerine özgün özellikleri ve ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu hayvanlar çok beceriklidir ve farklı çevrelere iyi bir şekilde adapte olabilirler. Taşrada yaşıyorsanız, boyut olarak daha iri olan tavşan türlerini de tercih edebilirsiniz.

Yavru tavşan ile oynayan çocuk

5- Köpek

Köpeğini taşraya veya diğer kırsal alanlara götüren herhangi biri, köpeklerin bu mekanları ne kadar çok sevdiğini iyi bilirler.

Köpekler taşrada egzersiz yapma, yeni duygular keşfetme ve kendilerini özgürce ifade etme fırsatını bulabilirler. Bu onlar için ufak bir çocuğu parka götürmekten farksızdır!

Bu nedenle “insanın en iyi dostu” taşrada yaşayan çocuklar için en iyi evcil hayvanlar listesinin dışında kalmamalıdır.

Örneğin Alman kurdu veya Alman çoban köpeği olarak bilinen German shepherd cinsi köpekler taşra hayatına çok alışıktır. Bununla birlikte, taşra hayatına alışık olan birçok köpek türü de mevcuttur.

Karışık ırklar genellikle yeteneklidir ve iyi fiziksel dirence sahiptir. Bu da onların taşra hayatına ne kadar çabuk adapte olabileceğini göstermektedir. Ailenizle birlikte sevgi dolu bir eve ihtiyacı olan bir köpeğe ikinci bir şans verebilirsiniz.