Anneciğim Sen Biraz Yavaşlayabilirsin Ama Benim Çocukluğum Daha Yeni Başlıyor

Anneciğim Sen Biraz Yavaşlayabilirsin Ama Benim Çocukluğum Daha Yeni Başlıyor

Son Güncelleme: 30 Aralık, 2018

Anneciğim sen biraz yavaşlayabilirsin ama benim çocukluğum daha yeni başlıyor.  Her şeyi kusursuz yapmaya çalışmana gerek yok. Hazırladığın her yemek muhteşem olmak zorunda değil. Her hevesimi tatmin etmek gibi bir zorunluluğun da yok.
Benim bu ara sadece gördüğüm her su birikintisine girip, üstümü başımı çamur yapmam gerekiyor sadece. Büyümenin birinci kuralı bu çünkü.Okul kapısında ilk görünen kişinin sen olmasına gerek yok. Gerçekten anneciğim, eğer sen mutlu, huzurlu ve kendini yaşayabiliyorsan, ben de ancak o şekilde mutlu bir hayata sahip olabilirim. Acele etmekten yorgun düşmüş bir şekilde değil. Ancak en önemlisi ise, senin bana beni sevdiğini sık sık söylemen gerekiyor. Arada eğilip, yüzüme bakman ve gülümsemen gerekiyor.Beni sevdiğini her gün söyle. Bunu yapman beş saniyeni bile almayacaktır ancak ben bu anları bir ömür boyu hatırlayacağım. Bu tür anlar, ben ne zaman üzgün ya da çaresiz hissetsem aklıma gelecektir. En zor günümde, tutanacak bir şeyim olmadığını hissettiğim günlerde, senin ‘seni seviyorum’ dediğin anlar bana ışık tutacaktır. Aynı zamanda senden bana öğretmeni istediğim küçük bir şey var: Yaptığım yanlışlardan ya da kazandığım zaferlerden ibaret değilim. Ben insanım ve bir şey başardıysam, bu yolda başka şeyleri kaybedip, yenilebilirim de.

siyah beyaz anne oğul

Biraz rahatlaman gerek anneciğim

Gömleklerimin mükemmel bir şekilde ütülenmesine gerek yok, anne. Bana sarılarak bütün gömleklerimi tekrar kırıştırabilirsin. Beni sevdiğini göstermen benim için hayati bir öneme sahip, evimizin ya da bizim ne kadar düzenli olduğumuzu göstermen o kadar da önemli değil.

Ben oyun oynarken sürekli beni gözlemeye ve giydiklerimin lekelenip lekelenmediğini kontrol etmene hiç gerek yok. En çok ihtiyacım olan şey kahkaha ve sevgi. Sadece bizim olan dakikalar, sırlar, hikayeler beni en çok tatmin eden şey.

Önemli olan şey bana aldığın oyuncak değil, benim o oyuncaktan ne edindiğim, birlikte oyuncağı oynarken ikimizin de hissettikleri ve yaşadıkları. Senin beni izlediğini ve anladığını bilmek benim çok hoşuma gider ve bu sırada ben de özgürce konuşabilmek, hissedebilmek ve hareket edebilmek isterim. 

Hissettiğim duyguların mantıklı şeyler olduğunu bilmem gerek. Bazen çok saçmaladığım zamanlarda bile senin onayını alabilmek için yanına geleceğim. Asla unutma anneciğim: Y anlış bir şey yaptığım zamanlar aslında en çok sana ihtiyaç duyduğum zamanlar. 

banyoda anne ve kızı

Hiçbir zaman beni dışlama ya da kötü olduğumu söyleme. Unutma en çok dinlediğim kişi sensin. Senin sesini ve söylediklerini tekrar ve tekrar  kulaklarımda eko yaparcasına duyacağım. Biraz sabırlı olup, bana zarar verebilecek ve başka insanları üzecek şeyler olduğunu anlatırsan benim ve senin için her şey çok daha rahat olacaktır.

Gerçekten, anne. Zamanla bu basit şeyleri ben de kendiliğimden anlayacağım ancak şu an senin bana bunları anlatman gerekiyor. Bütün bunlar geçerken, çocukluğumu birlikte geçirip, eğlenip her gün sarılabiliriz. İleride büyüyüp, sen yanımda olamayınca beni ayakta tutan şey, senin bana verdiğin sevgi olacak çünkü. 

Esnek ol ve tecrübe etmeme izin ver

Bugün sebze yiyecek olmamız pek de önemli değil. Belki de ben bugün senin için kek yapmak istiyorum. Yumurtaları çırparken un eklemek, bu şekilde eğlenmek ve seni izlemek istiyorum. Bu şekilde birlikte çok değerli bir anı paylaşıyoruz, bu anıyı biz kendimiz yaratıyoruz. Bunun için çok pahalı oyuncaklara ihtiyacımız da yok üstelik. Sen ne zaman benimle bu tür şeyler yapsan, ben çok mutlu oluyorum. Bu tür anlara bayılıyorum!

Anneciğim, biraz rahatla ve düşün. Biliyorum yapacak o kadar çok şeyin var ki, ama sen üstüne düşen görevin büyük çoğunluğunu yaptın ve artık yavaşlayabilirsin. Ancak, benim çocukluğum daha yeni başlıyor. Bu sırada benimle zaman geçirmen, yanımda olman ve her şeyi kontrol etmeye çalışmaman yeterli olacak.

Hayatta karşımıza çıkan en mükemmel şeyler planlanmadan olur. Bu sebeple bazı endişelerinden vazgeç. Tam 6’da yemek yemek zorunda değiliz, neden 6 buçukta yemeyelim bugün? Hayatta önemli olan her şeyi bana sen öğreteceksin, unutma ve bunlardan birisi de: Kirli bulaşıklar yıkanmayı bir süre bekleyebilir.

kelebek ve kız çocuk

Yatakta sarılabiliriz, kahkaha atabiliriz, aklımızdan ne geçiyorsa konuşabiliriz, bu şekilde asla unutamayacağımız anlar biriktiririz. Gerçekten, benim büyümemi sağlayan şey senin bana gösterdiğin sevgi. Senin sevgin sayesinde içinde bulunduğum çocukluk evresi, mükemmel bir şey haline gelebilir. Bunun mimarı sensin.

Ancak, benim dışarı çıkıp oyun oynamam, su birikintilerine girmem, böcekleri keşfetmem gerek. Eğer bunları yapmama izin vermezsen, ben sana hiçbir zaman güzel bir çiçek veremem ya da sırlarımı paylaşacak kadar rahat hissedemem. Çocukluğum bu şekilde geçerse, bütün anlamını ve sihrini kaybetmiş demektir.

Yavaşla anneciğim, acele etmemize gerek yok. Biliyorum çok meşgul olduğunu, ancak birlikte hayatı basit ve daha eğlenceli yapabiliriz. Ağlamama, gülmeme, hayal etmeme ve dünyayı keşfetmeme izin ver ve bu yolculuğa benimle birlikte çık. Emin ol sen de çok şey keşfedeceksin.

Korkma ya da kendini baskı altında hissetme. Unutma ki, sadece bir kucaklaşmanla dünyama ışık tutuyorsun. Benim için senin yanımda olduğunu bilmekten daha önemli bir şey yok. Çünkü sen varlığınla ve öğrettiklerinle, beni büyütüyorsun. Bu şekilde ben de hayatımın sürgün verdiği ağaçları senin sayende suluyorum.

Unutma: Erteleyemeyeceğin tek randevu benim çocukluğum. Bu sadece tek gidişlik bir bilet, geriye dönüş yok.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.