Bebeğinizle geçirdiğiniz anların tadını çıkarın, zaman su gibi akıyor

Bebeğinizle geçirdiğiniz anların tadını çıkarın, zaman su gibi akıyor
Bebeğinizle geçirdiğiniz anların tadını çıkarın, zaman su gibi akıyor

Son Güncelleme: 07 Nisan, 2018

Bir anne için bile, zaman su gibi akıp gidiyor. Eğer o muhteşem varlığı hala kollarınızda tutuyorsanız ve hayatta kalmak için size ihtiyaç duyuyorsa, her şeyin değiştiğinin, her şeyin gelip geçtiğinin farkında olmanız oldukça iyi.

Bir bakmışsınız bebeğiniz kendi başına uyumaya başlamış, sizinle konuşmaya ve neresinin ağrıdığını gösterir olmuş, sonra bir daha bakmışsınız ki artık sizinle birlikte uyumak yerine arkadaşlarıyla dışarı çıkar olmuş.

Er ya da geç, çocuklar yuvadan uçar gider, bu yüzden bebeğinizle geçirdiğiniz zamanın kıymetini bilmelisiniz. Bu güzel anlar hafızanızda yer etsin, her anıyla sevin, bitmek bilmeyen ilgi isteği yüzünden nefes egzersizlerine başvurmanız gerekse bile.

Hala bebekken bu durumdan faydalanın, çünkü sadece şikayet edip olumsuz yönlere odaklanırsanız, bir gün gelir kollarınızdan uçar gider.

Bebeğinizin kokusunu içine çekin, o tatlı bakışlarında kaybolun, melek gibi uyuduğunda yaydığı o huzuru hissedin. Onunla birlikte büyümeyi öğrenin, o hala çocukken ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini anlamanız zamandan aktif bir şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır; böylece siz fark etmeden çocuğunuzun büyüdüğü hissine kapılmayacaksınız, çünkü hayatının farklı evrelerinde onun arkasında durmuş olacaksınız.

Zaman kazanın

anne ve bebek kafa kafaya

Bütün annelerin ve babaların çocukları dünyaya geldiğinde mutlu oldukları ve sadece var olmaları nedeniyle hayatlarından zevk aldıkları bir gerçek, ancak ev ve iş sorumluluklarına bir de ebeveynlik eklenince, bu deneyim birçok kişi için pek de hoş bir hal almayabiliyor.

Bütün bu rutinler hayatımızdaki sakinliği ve anı yaşama kabiliyetimizi elimizden alabilse de, yaşamayı ve keyif sürmeyi asla bırakmayın.

İnsan olarak bizi diğer türlerden ayıran zaman, bazen bizim üzerimizde oyunlar oynar; çünkü sadece bizi rahatsız eden şeylere odaklanınca, hayatın bize bebeğimizle geçirmemiz için verdiği o güzel anları kaçırır ve yavaş yavaş bir yetişkin olmasını izleriz.

Çocuğunuzla oyunlar oynamak, gülmek, sinirlenmek, ağlamak, sevinmek, sıkılmak, öğrenmek ve büyümesine şahit olmak için vaktinizi iyi kullanın. Geceyi ve gündüzü, öpücükleri ve kucaklaşmaları, diyalogları ve tesellileri paylaşmak paha biçilemez. Bir anne olarak görevlerinizden biri çocuğunuzun hayatında aktif bir rol almaktır, bu durum onu hayatınızın başrollerinden biri haline getirir.

Şimdinin ve anın tadını çıkarın, zaman akıp gidiyor

Çocuğunuzun önemli anlarında arkasında olmak, bir anne olarak ona verebileceğiniz en güzel hediyelerden biridir. Zor günler ve dönemler olsa da, zamanın su gibi aktığını ve şu an canınızı sıkan şeyin bir gün mutlaka geçeceğini aklınızdan çıkarmayın.

Anne, bebeğinle hayatın tadını çıkarmaya, her bir günün değerini anlamaya ve bebeğinin hayatındaki evrelerin her birinden dersler çıkarmaya çalış. Hayatındaki evrelerin hiçbirini kaçırma, her biri ayrı ayrı çok özel ve muhteşem olmakla birlikte seni aynı bebeğinin büyüdüğü gibi gizemli ve güzel bir şekilde büyümeye çağırıyor.

İş hayatın yoğun olsa da, bu kadar kıyafeti yıkamak veya bu kadar oyuncağı toplamak için vaktin olmasa da, bebeğinizle konuşmak, ona sarılmak, nasıl hissettiğini anlamak, onu neyin endişelendirdiğini öğrenmek, gözlerinin içine bakmak ve kaç yaşına gelirse gelsin her zaman yerinin olacağı göğsünüzde yatırmak için vakit yaratın.

Çocuğunuzla hangi evreyi yaşarsanız yaşayın, hayatında olan bitenlere her zaman katılmanın ne kadar önemli olduğunu, onun arkasında olmanın gerekliliğini, ve onunla her günün tadını çıkarmanın önemini aklınızdan çıkarmayın.

Unutmayın, çocuğunuz sonsuza kadar çocuk kalmayacak ve bugün yaptığınız büyük ya da küçük her şey onun geleceğinde etkileyici bir etki bırakacaktır – o yüzden onunla mutlu olmaya çalışın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.