Bekar Anneler Çocuklarına Hayattaki En İyi Başlangıcı Nasıl Sağlayabilir?

Bir çocuğu büyütmek, bekar anneler için daha kolay değildir. Ancak, çocuklarınızın korkuları ile yüzleşmelerine ve sorumlu yetişkinler olmak için büyümelerine yardımcı olmak için sizden daha iyi biri yoktur. 
Bekar Anneler Çocuklarına Hayattaki En İyi Başlangıcı Nasıl Sağlayabilir?

Son Güncelleme: 07 Aralık, 2018

Bu yazımızda, bekar annelerin çocuklarına hayattaki en iyi başlangıcı sağlayabilmesi için bazı öneriler sunacağız.

Her kadın, çocuğunu yetiştirme, başkaları ile iyi anlaşmayı öğretme ve kişisel ya da profesyonel başarı için büyük bir başlangıç ​​sağlama yeteneğine sahiptir.

Tek başına yapmak daha zordur, ama hiçbir şekilde imkansız değildir.

Öğrenme evde başlar

Çocuğunuz yakında okula başlayacak olsa bile, onlara evde öğreterek bir başlangıç ​yapabilirsiniz.

Çocuğunuza dişlerini nasıl fırçalayacağını, saçlarını nasıl yıkayacağını ve tarayacağını, nasıl giyineceğini ve ayakkabılarını nasıl bağlayacağını öğretin. Küçük şeyler gibi görünseler de toplumda yaşamanın önemli bir parçalarıdır.

Ek olarak, temel hijyen ve kişisel bakım rutinlerinden daha fazlasını da öğretebilirsiniz.

Çocuklara okula başlamadan önce öğretebileceğiniz bir diğer şey de sofra adabıdır. Ebeveynler, çocukların kötü söz veya jest kullanmadan kendilerini ifade etmelerine yardımcı olabilir.

Okul öncesi çocuklar başkalarının yanında nasıl davranılacağını da öğrenmelidir. Rica ya da teşekkür etmek gibi alışkanlıklar evde kolayca kazanılabilir.

Özellikle bekar anneler için çocuklarınıza hayattaki en iyi başlangıcı sağlamak için bir kaç öneri:

1. Çocuğunuzun büyümesine yardımcı olun

Büyümek, sadece uzamak ya da bir büyüme sürecinden geçmek anlamına gelmez. Aynı zamanda bilgelik kazanmak, iyi fikirleri uygulamaya koymak ve kendimiz için düşünmeyi öğrenmek anlamına da gelir.

Çocuğunuza hayatı boyunca ona güç verecek duygusal bir denge geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Bir insan olarak büyümek, her gün, kendimiz ve etrafımızdakiler için daha iyisini yapmak demektir.

bebeğini tutan anne

2. Çocuğunuza disiplini öğretin

Çocuğunuz için yüksek beklentilere sahip olmaktan korkmayın. Disiplinin istediklerini elde etmelerine yardımcı olacağını öğrenmeliler.

Çocuğunuza, bu kalitenin bir başkasının yardımı olmadan, bekar bir anne olarak ona hayattaki en iyi başlangıcı vermenize nasıl yardımcı olduğunu gösterin.

Çocuğunuza, disiplinin çaba ve fedakârlıkla ilişkili olduğunu söyleyin.

Bunların hiçbiri korkulacak şeyler değildir Aksine, bu özellikler bize güç verir ve kendimiz için belirlediğimiz herhangi bir hedefe nasıl ulaşacağımızı gösterir.

3. Özgüven aşılayın

Güven ve kendine güven, çocuğunuzu geride tutan başarısızlık korkusu olmadan birey olarak gelişmesine yardımcı olacaktır. Çocuğunuz her zaman size güvenebileceğini biliyorsa, öğrenmeye konsantre olabilir.

Güven, kafamızın üzerinde bir çatıya sahip olmak demektir. Lükse sahip olmak değil, sadece güvende hissetmemize yardımcı olan bir eve sahip olmak demektir.

Çocuğunuzun güvenliğini sağlamak, ihtiyaç duyduğu kıyafeti, ayakkabı, okul malzemelerini, oyuncağı, ilacı, tıbbi bakımı ve eğlenceyi sağlamak anlamına da gelir.

Aynı zamanda tavsiye vermek, endişelerini dinlemek, sorularını cevaplamak ve onları önemli hissettirmek anlamına gelir.

Şüphesiz, çocuğunuzu bekar bir anne olarak başarılı bir şekilde büyütmek için, kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olmanız gerekir.

Çocuklarınıza iyi bir başlangıç ​​sağlamak için 3 tavsiye

Çocuklarınıza hayata iyi bir başlangıç ​​sağlamak için şunları unutmayın:

  • Onlara sevgi verin. Sevgi her zaman en iyi müttefiğimiz ve bizi birleştiren en güçlü bağdır.
  • Rol model olun. Verdiğiniz öğütleri siz de uygulayın. Çocuklarınızın bilmesi gerekenleri öğretmek için tüm deneyim ve fikirlerinizle, sizden daha iyi kimse yoktur.
  • Karşılaştırmalardan kaçının. Karşılaştırma yapmak, özellikle küçük çocuklarda duygularını yönetmek için duygusal zekayı henüz geliştiremedikleri için kıskançlığa sebep olur. 
çocuğunu öpen anne

Bekar anneler: bilgi hazinesi

Bekar bir anne olmak sizin kararınız ya da kader veya şartlar tarafından sizin için verilen bir karar da olsa çocuğunuza hayattaki en iyi başlangıcı sağlamak için tüm araçları kullanın.

Bazılarının ailenizdeki en büyük zayıflık olarak gördüğü şeyleri güce çevirmenin yolunu bulun.

Kuram öğrenmektense izleyerek ve yaparak daha çok şey öğreniriz. Mükemmel anne olmayı öğreten bir okul ya da üniversite yok.

Yaptığınız fedakarlıkları ve çocuklarınızı yetiştirmek için harcadığınız çabayı biliyorsunuz.

Herkesten daha esnek olabildiğinizi ve çocuğunuzun hayatında doğru bir başlangıç ​​yapmak için en iyi kişi olduğunuzu biliyorsunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.