Bekar Ebeveynler: Stresi Nasıl Azaltabilirler?

Tek başına ebeveynlik yapmak çok yorucu olabilir. Ancak bekar ebeveynler daha sağlıklı bir hayat tarzı ve sakin aile rutinleri edinerek stresten kaçınabilirler. Detaylar için okumaya devam edin. 
Bekar Ebeveynler: Stresi Nasıl Azaltabilirler?

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Hepimiz her gün sabrımızı test eden durumlarla karşılaşıyoruz ve bu da anksiyeteye neden oluyor. Ancak bekar ebeveynler diğer insanlara göre çok daha fazla strese maruz kalıyorlar. Bunun sebebi ekonomik zorluklar, düzensiz rutinler ve destek sisteminin yetersizliği olabiliyor.

Ebeveynler tek başına çocuk yetiştirirken – hem erkekler hem de kadınlar – kendilerini yalnız ve yetersiz hissedebilirler. Bu nedenle, bu ister arkadaşlar olsun ister aile bireyleri, bir destek sisteminin olması önemlidir. 

 – Silvia Lema –

Peki, bekar ebeveynler stres düzeylerini düşürmek için ne yapabilirler? Bugünkü yazımızda bu sorunu çözebilecek olası çözümleri bulacaksınız. Bu çözümler hem bizim fiziksel ve ruhsal sağlığımız açısından hem de ailelerimiz açısından etkilidirler.

Stres seviyenizin zirve yapmasına yol açan durumlarla başa çıkabilmek için yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanızın çok önemli olduğunu unutmayın.

Bekar ebeveynlerin streslerini azaltmaları için tavsiyeler

Hesap kitap işlerinde dikkatli olun

Finansal konular pek çok bekar ebeveyn için stres kaynağıdır. Tek bir kişinin elde ettiği gelirle çocukların ihtiyaç duyduğu her şeyi karşılamak oldukça zordur. Ancak paranızı iyi bir şekilde yönetmeyi başarırsanız ve bütçenizi buna göre ayarlarsanız, harcamalarınızı düzenli ve kontrol altında tutabilirsiniz.

Kendi işinizi kurun, toplum için çeşitli hizmetler sunun veya ekstra gelir elde etmek ve rutininize renk katmak için evden çalışın. Harcamalarınızı eksiksiz bir şekilde takip etmek için bir ay boyunca oluşan ufak harcamaları dikkatle izleyin.

Dengeli bir rutin edinin ve onu sürdürün

Gündelik hayatınızın düzensiz olduğunu hissediyorsanız kendiniz ve aileniz için bir rutin oluşturmanın zamanı gelmiş demektir. Ev işlerini, yemek yeme, yatma, eğlenme ve dinlenme zamanlarını planlayın.

Böylece işler üstünüze üstünüze gelmeyecek ve hem çocuklarınız hem de siz işleri ne zaman halletmeniz gerektiğini biliyor olacaksınız.

başı ağrıyan baba çocuklar

Süper ebeveyn olmaya çalışmaktan kaçının

Bekar ebeveynlerin strese kapılmasına neden olan en önemli şeylerden biri de her şeyi tek başlarına halletmeye çalışmalarıdır. Hayatlarını ufak tefek hüsranlarla doldururken sağlıklarını riske atarlar.

Bu yüzden mükemmel ebeveyn diye bir şey olmadığını unutmayın. Hepimiz hata yaparız ve bu hatalar için  kendimizi cezalandırmamalıyız. Gerçekçi olmak, hatalarımızla ve eksikliklerimizle nasıl başa çıkabileceğimizi öğrenmek önemlidir.

Küçük şeylerin değerini bilin

Günümüzde toplum, çocuklara hep daha fazlasını istemeyi öğretiyor. Mutlu olmak için daha fazla maddi şeye ihtiyaçları olduğuna onları inandırıyor. Bu nedenle gündelik durumların ve anların gerçek değerini öğrenmek ve bunu çocuklara da öğretmek önemlidir.

Çocuklarınızın içinde bulundukları boşluğu maddi şeylerle doldurmaya çalışmak yerine onlara gerçekten ihtiyaç duydukları şeyleri verin. Böylece hem siz kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz hem de çocuklarınız.

Bu arada onlara en pahalı kıyafetleri,  en son çıkan telefonu veya en moda oyuncağı alma konusunda strese girmek zorunda kalmayacaksınız.

Bekar ebeveynler başka neler yapabilirler?

Bir destek grubu kurun

Bekar ebeveynlerin stres düzeylerini düşürebilmeleri için başkalarına güvenebileceklerini bilmeleri önemlidir. Aileniz, arkadaşlarınız ve komşularınız, hepsi size yardımcı olabilir, tavsiye verebilir ve bir topluluğa aitmiş gibi hissetmenizi sağlayabilirler.

Ayrıca bu çocuklarınızın sağlıklı ve iş birlikçi ilişkiler kurmalarına da yardımcı olacak, onlara örnek olacaktır. Ne kadar meşgul olduğunuzun önemi yoktur. Arkadaşlık ve aile bağlarını güçlendirmek üzere kaliteli vakit geçirmek için fırsat yaratın.

Kendinize zaman yatırımı yapın

Bu, belki de atılması en zor adımlardan biridir ancak çok önemlidir. Bazen kendinize öncelik vermeniz gerekebilir. Genel sağlığınızdan yalnızca siz sorumlusunuz ve kendinize iyi baktığınız için kendinizi suçlu hissetmemelisiniz.

Sakinleşin, favori şarkınızı açın, biraz egzersiz yapın yapın, mutfakta lezzetli bir şeyler hazırlayın veya sevdiğiniz bir kitabı okuyun.

anne kavga eden çocuklar

Ebeveyn olmakla bir birey olmak arasındaki dengeyi kurmak, iki rolü de kavramakta ve kendinize ikisinin de keyfini çıkarma fırsatını vermekte yatar. Siz sağlıklı ve sakin olduğunuzda bu, çocuklarınıza da yansıyacaktır. Kendilerine bakmanın önemli olduğunu da öğrenmiş olacaklardır.

Stresli durumlarla karşılaştığınızda ne yapmaya eğilimli oluyorsunuz? Endişeleriniz fiziksel açıdan herhangi bir sorun yaşamanıza neden oldu mu? Artık hayatınıza önemli oranda etki edebilecek basit çözümlerin neler olduğunu biliyorsunuz.

Stres yüzünden ebeveyn olmanın keyfini çıkarmaktan geri kalmayın. Bekar ebeveyn olmanın bazı zorlukları vardır ancak sabırla, destekle ve doğru kararlarla bu zorlukların üstesinden gelebilirsiniz. İlginizi çekebilir ...

Bekar Anneler Çocuklarına Hayattaki En İyi Başlangıcı Nasıl Sağlayabilir?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bekar Anneler Çocuklarına Hayattaki En İyi Başlangıcı Nasıl Sağlayabilir?

Çocuklarınızın korkuları ile yüzleşmelerine ve sorumlu yetişkinler olmak için büyümelerine yardımcı olmak için sizden daha iyi biri yoktur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.