Çocuklarda Depresyon İle İlgili 4 Öneri

Çocuklarda depresyon ebeveynleri kaygılandıran bir durumdur. Bu yazıda çocuklarla bu konudaki iletişiminizi kolaylaştıracak bazı öneriler sunacağız.
Çocuklarda Depresyon İle İlgili 4 Öneri

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2020

Çocuklarda depresyon ebeveynleri kaygılandıran bir durumdur. Bu durumlarda en önemli şey çocuğunuzla durum hakkında mümkün olduğu kadar konuşmaktır. Bu yazıda çocuklarla bu konudaki iletişiminizi kolaylaştıracak bazı öneriler sunacağız.

Çocukların zaman zaman üzgün hissetmeleri normaldir. Bununla birlikte, olumsuz duygular çocuğunuzu bir türlü terk etmiyor ve artık çocuğunuzun hayatını etkiliyorsa tehlike çanları çalmaya başlamış demektir. Bu durumlarda, çocuğunuza depresyonu açıklamak konusunda aklınızda tutmanızın iyi olacağı bazı önerilerimiz var.

Depresyon bir duygu durumu bozukluğudur ve genel anlamda çocuğunuzun enerjisini ve hayatını etkiler. Bunun sonucunda, depresyona giren çocuklar belli başlı etkinliklere ve okula karşı ilgilerini kaybedebilirler, yorgun görünür ve çabuk vazgeçerler. Sorun anlaşıldığı andan itibaren çocuğunuzla konuşmak çok önemlidir. Çocukların kendi hislerini reddedebileceklerini ya da görmezden gelebileceklerini aklınızdan çıkarmayın.

Dinlemek, destek sunmak ve sevginizi göstermek önemlidir; böylece çocuğunuz size kendisini açarak hissettiklerini anlatmakta daha rahat hissedecektir. Bunun dışında, çocuğunuzla birlikte bir çocuk doktoruna gitmek de iyi bir fikirdir. Doktorunuz sorunun depresyona benzer belirtileri olan bir hastalık mı yoksa gerçekten depresyon mu olduğunu anlayacaktır. 

Ayrıca, çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde beslendiğinden, yeterli oranda uyuduğundan ve her gün yeteri kadar fiziksel aktivite yaptığından emin olmalısınız.

Çocuklarda Depresyon İle İlgili 4 Öneri

Yazımızın devamında çocuklara depresyonu açıklamak konusunda size yardımcı olacak bazı temel yaklaşımlar önereceğiz.

1. Sevecen olun

Çocuklara depresyonu açıklarken dikkat etmeniz gereken ilk konu sevecen olmanız gerektiği. Bunun anlamı çocuğunuza onun duygularını anladığınızı ve duygularına saygı duyduğunuzu göstermektir.

mutsuz kız çocuğu

Çocuğunuzun aklında ne olup bittiğini tam olarak anlamasanız bile onu kötü hissettirebilecek yorumlar yapmaktan kaçının. Bazı olumsuz görüşlerin çocuğunuzun duygularını kendine saklamasına ve savunmaya geçmesine sebep olacağını aklınızdan çıkarmayın.

2. İyi bir dinleyici olun

Herhangi bir depresyondan kaçınmak için çocuğunuzun açıkça konuşmasına ve görüş ve düşüncelerini  açıklamasına izin vermek en önemli adımdır. Çocuğunuzun kendi duygularını açıklamasını sağladığınız zaman konuşmasını bölmeyin, onu yargılamayın ve ona öğütler vermeyin.

Çocuklar evde sırlarını açabilecekleri biri olduğunu bilirlerse duygularını açmaları kolaylaşacaktır.

“Zafer yalnızca savaştan vazgeçmeyenler için mümkündür.”
–Napoleon Hill–

3. Çocuğunuzun yaşının farkında olun

Eğer çocuğunuza depresyonu açıklamaya çalışıyorsanız, ne söylediğinizi anladığından, kafasının karışmadığından ve bu sohbetten sıkılmadığından emin olun. Aynı şekilde, onunla anlayabilecekleri kelimelerle konuşmaya özen gösterin. Çocuğun yaşının farkında olmak sohbete adapte olmak için çok önemlidir. “Depresyon” ya da “duygular” gibi kelimeleri kullanmaktan kaçınmak da iyi bir fikir olabilir; çünkü bu kelimeler çocuklara fazla karmaşık gelebilir.

4. Çocuklarda depresyon: Olumlu olun

Son olarak, depresyon hakkında konuşurken olumlu olun. Depresyon hem duygusal hem de fiziksel acılara sebep olan ve ciddi sonuçlar doğurabilen önemli bir hastalıktır. 

depresyonda kız çocuğu

Bununla birlikte, eğer konuşmalarınızda olumlu ve umutlu bir yaklaşım benimser ve bunu sürdürürseniz çocuğunuzun gereksiz yere paniğe kapılmasına da engel olmuş olursunuz. Ruh sağlığı ve özellikle de depresyon konusunda çocuğunuzla aranızda açık bir iletişim kanalı bulunması çok önemli bir önleyicidir.

Son olarak, çocuğunuzla ikinizin de eğleneceği etkinlikler yaparak zaman geçirmenin ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Olumlu yaklaşımları ve düşünme biçimlerini teşvik etmek çocuğunuzun depresyonun üstesinden gelmesinde yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak, sabırlı ve kibar olmak oldukça önemlidir.

Ebeveynlerin zaman zaman bıkkın ve sinirli hissetmeleri normaldir. Ama çocuğunuzun davranışları yaşadığı depresyonun bir sonucudur, kasıtlı yapılan bir şey değildir. Ayrıca, kendini bunalmış ve depresyonda hisseden çocuğunuzla kavga etmeyin ya da ona karşı sert kelimeler kullanmayın. Anlayışlı olun. Sabır ve güçlü iletişimle çocuğunuzun iyileşmesini hızlandırabilirsiniz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.