Sosyal Ağlar Kullanan Gençler için Tehlikeli Trendler

Sosyal ağlar kullanan gençler için tehlikeli trendler, onların hayatı için çok tehlikeli olabilir.
Sosyal Ağlar Kullanan Gençler için Tehlikeli Trendler

Son Güncelleme: 30 Ocak, 2021

Sosyal ağlar ve onların üzerinde dönen tehlikeli trendlerin bazen ergenlerin hayatları üzerinde çok büyük bir etkisi vardır.

Bir Netflix dizisi olan Ölmek için on üç sebep, kendi hayatını almaya karar veren bir gencin üzücü hikayesini anlatmaktadır ve bunu yapmasının on üç sebebini anlatmaktadır.

Bu dizi, gençlerin her gün okulda ve evde yüzleştiği sosyal iletişim ağları kullanmanın, zorbalık ve oyunların gücü ve etkisini tanımlamaktadır.

Sosyal ağlar iyiye yönlendirebilir, ama aynı zamanda çok tehlikeli de olabilir. Gençler arasında sosyal ağlarda birkaç akım vardır ve bunlar çocuklarını koruyabilmek adına ebeveynler tarafından bilinmelidir.

Sosyal Ağlar ve Tehlikeli Trendler

Uygunsuz fotoğraflar

Bu günlerde, gençlerin iletişim kurması için kullandığı birçok uygulama ve servis bulunmaktadır. Hayatı sonsuza kadar değiştirmek için tüm gereken uygunsuz bir fotoğraf veya hoş olmayan bir durumdur. Gençler, ait hissetmek ve kabul görmek için güçlü bir tutku hisseder ve bazen bir fotoğraf veya bir yazının viral (hızla yayılan) olabileceği potansiyelini unuturlar.

Ebeveynler, ergen çocukları ile konuşabilmek için kapıyı hep aralık bırakmalıdır. Ergen çocuğunuzun frekansını bulmaya çalışın ve hazır göründüklerinde konuşmalarına izin verin. Açık olma duygusu ve yargısız yaklaşım duygusu hissedecekleri bir ortam yaratın. Böylece gençlerin daha kolay bir şekilde açılmayı istemesini sağlamış olursunuz.

Ek olarak, ebeveynler tabu olan hiç bir sorun olmadığını ve bunların hepsi hakkında konuşmaktan mutlu olduklarını gösterdiklerinde, kendilerini savunmasız olarak gösterirler ve oturup bilgi verirler. Görevimiz sadece sessiz kalmak ve dinlemektir. 

ergen odası

Ancak, eğer ergen çocuğunuz açılmayı reddediyorsa, onların bu davranışının göz ardı edilmemesi gerektiğini hissedebilirsiniz, sonrasında ne yapmanız gerektiği konusunda bir terapist ile görüşün. Israr etmekten korkmayın ve zor sorular sorun. Genel terapistlerin ve ya okul terapistlerinin önerecekleri çok şey vardır ve bertaraf edebilecekleri birçok kaynak vardır.

Hepsinin üstünde, insanların birçoğu, birçok okul terapistinin insanlara danışmanlık vermeleri için terapötik olarak eğitildiğini farkında değildir. Danışmanlar, akademik destek, bireysel danışmanlık ve ebeveyn danışmanlığı sunarlar. İdeal olan,  danışman ve öğrenci ilişkisini anlamak için bire bir görüşmelere başlamalısınız. 

Sosyal Ağlar ve Tehlikeli Mücadeleler

YouTube, Facebook, ve Instagram gibi siteler, potansiyel olarak çok geniş kitlelere erişebilmektedir. Eğer bilgi güvenli ve uygun ise , bu mükemmeldir, ama durum her zaman bu şekilde değildir. Gençler bunları izlemeyi cazip bulmaktadır ama tehlike asıl bunları gerçekten yapmaya ve eğlenmeye başladıklarında ortaya çıkmaktadır. 

YouTube üzerinde oldukça tehlikeli olduğu kanıtlanmış 2 oyun vardır. Birincisi “koli bandı oyunu“, bu oyunda kişi bir direğe veya bir mobilya parçasına bağlanır ve kaçmaya çalışır.

Bunu denerken bir genç, düştü ve göz çukurunu vurdu, sonuç olarak beyin anevrizması geçirdi.2016 yılında kritik bir durumdaydı. Bu yaşanan olayı çocuklarınıza göstererek onların düşünmelerini sağlayabilirsiniz.

Bir diğer oyun ise, su içmeden çok büyük miktarda tarçının yutulmasıdır. Kulağa çok korkunç gelmiyor, değil mi? Bir daha düşünün; 2015 yılında 4 yaşında bir erkek çocuğu bunu denemek istiyor ve bu, boğularak ölümle sonuçlanıyor. Tarçın, ölümle tehdit eden solunum problemlerine neden olabilir.

ergen telefonu

Ayrıca Facebook’ta katılımcıların “ışık” boğulmasını kullanarak, bayılana kadar oksijen alımlarını azalttıkları bir akım bulunmaktadır. Görünüşe göre, bu özetle çok yüksektir. Ancak, eğer yanlış bir şekilde yapılırsa, ölümcül olabilir. Bu çok tehlikeliden de uzaktır ve gençler basitçe bunun farkında olmalıdır, böylece bu oyunları oynamayacak ve muhtemelen kendilerine hem fiziksel hem de psikolojik olarak zarar vermeyecektir.

Sosyal Ağlar Bulunan Tehlikeli Trendler: sizin çocuğunuz yapıyor mu?

Belki bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun aslı böyle bir şey yapmayacağınız düşünebilirsiniz. Bu trenleri görmezden gelmek yerine, onlarla bu konu hakkında konuşmak ve onları takip etmenin olası ciddi tehlikelerini açıklamak en iyisidir. Bu riskler konusunda algılarını açık olmasını sağlayın, böylece onlar sosyal medya üzerinde bu trendler ile karşılaştıklarında takip etmeyeceklerdir.

Sosyal ağlar, birçok iyi şeyi getirir, ama aynı zamanda kötülükler için de bir araçtır. Bu sebeple, çocuklarımıza bu konular hakkında eleştirel düşünmelerine yardım edebilmek için bunlardan haberdar olmamız gerekmektedir.
İlginizi çekebilir ...

Gençlerin YouTube Bağımlılığının Üstesinden Gelmek
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Gençlerin YouTube Bağımlılığının Üstesinden Gelmek

YouTube, gençler için bağımlılık yaratıcı bir platform olabilir. Bu yazımızda, çocuğunuzun YouTube bağımlılığının üstesinden nasıl geleceğinizi anl...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.