Facebook Çocukların Kullanımı İçin Güvenli Midir?

23 Ocak 2020
Ebeveynlerin çoğu birbirlerine şu ortak soruyu sorarlar: "Facebook çocukların kullanımı için güvenli midir?". Gerçek şu ki, Facebook'a katılmak için belli yaş sınırlamaları olsa da birçok çocuk bir Facebook hesabına sahiptir. 

Facebook dünyadaki en büyük sosyal medya platformudur. Bu sebeple, bir hesabımız olmasa dahi hepimiz Facebook’u biliriz. 13 yaş altındakilerin bu sosyal medya platformunun kullanımını kısıtlamak amacıyla Facebook’a katılmak için bir takım yaş sınırlamaları bulunmaktadır. Bu yaş sınırlamalarını göz önünde bulundurarak ebeveynler Facebook’un çocukların kullanımı için güvenli olup olmadığını gözden geçirirler.

Gerçek şu ki, pek çok kullanıcı Facebook’un yaş sınırlamalarını görmezden gelmektedir. Her yaştan her kullanıcı bir Facebook profili oluşturabilir. Bunun için tek yapılması gereken profil oluşturma aşamasında sahte bir doğum tarihi girişi kullanmaktır.

Bunun sonucundaysa, 13 yaş altı milyonlarca kullanıcı her gün Facebook’a erişim sağlayabilmektedir. Fakat, Facebook’ta 13 yaş altı kullanıcıları bildirme seçeneği de bulunmaktadır.

Neden 13 yaş altı kullanıcılar Facebook’u kullanamazlar?

Facebook’taki yaş sınırlamasının en temel nedeni uluslararası düzenlemelerdir. Bu düzenlemeler ülkeden ülkeye değişkenlik gösterebilir. Çocukların güvenliğini sağlamak amacıyla bazı ülkelerde çocukların internet erişimi kısıtlanmıştır.

sosyal medya platformları

Facebook’un yaratıcısı Mark Zuckerberg’e göre, Facebook her yaştan kullanıcının erişimine açık olmalıydı. Zuckerberg, yaş sınırının düşük olması gerektiğini ve böylelikle çocukların bu platformu eğitim amaçlı kullanabileceklerini savunuyordu. Fakat sonrasında Facebook’un çocukların kullanımı için güvenli bir platform olup olmadığı soruları belirmeye başladı.

Facebook çocukların kullanımı için güvenli midir?

Facebook’un çocukların kullanımı için güvenli olup olmadığı sorusu çok tartışmalı bir noktaya varmıştır. Facebook gibi sosyal medya platformlarının 13 yaş altı çocuklar için faydalı olduğunu savunan pek çok kişi vardır. Fakat, kimilerine göre de bu yaş grubundaki çocukların Facebook ve benzeri sosyal medya platformlarına erişimi çok ciddi sonuçları beraberinde getirebilir.

Facebook kullanımının bir takım ciddi tehlikeleri beraberinde getirebileceğini bilmekte fayda var. Çocuklarınızın bu platformu kullanıp kullanmamalarına bu sonuçları göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz. En iyisi, Facebook’un karar verdiği yaş sınırlamalarına uymaya çalışın.

13 yaş altı ve 13 yaş üstü çocuklar için Facebook

  • Eğer çocuğunuz 13 yaş altında ise cevap çok basit. Çocuğunuzun bir Facebook hesabı olmamalıdır. 
  • 13 yaş ve üzeri çocuklar için ise Facebook erişiminin bir takım riskleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları oldukça ciddidir. Siber zorbalık bu risklerden en bilinenidir ve her çocuğun başına gelebilir.

Çocuklar için riskleri ortadan kaldırın

Çocuğunuzun hesabına şifresini bilmeden erişmeniz mümkün değildir. Kişisel verilerin korunması yasası gereğince, Facebook bu bilgiyi ebeveynlerle paylaşmaz. Bu sebeple de çocuğunuzun ne tür içerikler paylaştığından, hesabının güvenlik ayarlarından ve kimlerle arkadaş olduğundan haberdar olamazsınız.

Çocuk profili arkasına saklanıp çocuğunuzla iletişim kurmak isteyen kötü niyetli kişiler olabilir. Dolayısıyla, çocuğunuzun Facebook’ta kimlerle arkadaş olduğunu bilmeniz büyük önem taşır. Çocuğunuzun Facebook’ta yalnızca tanıdığı ve bildiği kişilerle arkadaşlık ettiğinden emin olmaya özen gösterin.

mesajlaşmak

Öte yandan, Facebook kişilerin kendilerini olmak istedikleri gibi yansıttığı bir platformdur ve kullanıcılar bu durumu gerçek hayatlarında da sürdürmeye çalışırlar. Bu algı, pek çok sosyal rekabete, çocukların kendilerini kötü, yetersiz ve sosyal olarak dışlanmış hissetmelerine sebep olur.

Ek olarak, her sosyal medya platformunda olduğu gibi bazı şeyleri silmek çok zor veya imkansız olabilir. Paylaşılan her şey dijital parmak izinin bir parçası olur. Aylar veya yıllar geçtikten sonra bu içerikleri ortadan kaldırmak büyük bir problem haline gelebilir.

Eğer çocuğunuz Facebook hesabı açmaya karar verirse

Eğer çocuğunuz 13 yaşına gelmişse ve bir Facebook hesabı açmaya karar verirse bir takım kurallar koymanız gerekebilir. Onlara karşılaşabilecekleri risklerden bahsedin ve birlikte bir takım temel kurallar koyun.

Siz bazı kurallar koysanız dahi Facebook hesabı açmanın bir takım riskleri mutlaka olacaktır. Bu risklerin önceden farkında olarak önlem almanızda fayda var. Unutmayın ki, siz kullansanız da kullanmasanız da çocuklarınızın Facebook kullanıp kullanmamaları konusunda bir karar vermeniz gerekecektir.