Anne; Verdiğin Öğütler İçin Sana Teşekkür Ederim

Şu an yaşadığım hayat, sahip olduğum kariyer, ailem, sosyal çevrem... Tüm bunları aslında sana borçluyum. Anne; zamanında senin öğütlerine kulak asmadığımı ve seni dinlemek istemediğimi biliyorum. Ama şimdi yaptığın her şey için sana teşekkür etmek istiyorum.
Anne; Verdiğin Öğütler İçin Sana Teşekkür Ederim

Son Güncelleme: 24 Aralık, 2020

Hayatım boyunca benim için yaptıklarını düşününce sadece teşekkür etmek elbette yeterli değil. Kendini sadece beni yetiştirmeye adadığın için ardında bıraktığın kariyeri ve kişisel fırsatları dikkate bile almadın. Zamanında dinlememiş olsam da bana vermiş olduğun bilgece tavsiyeler ve öğütler için bugün sana ne kadar teşekkür etsem az olur.

Eğer seni zamanında dinlemiş olsaydı çok daha büyük başarılar ve ödüller elde etme şansına sahip olabilecek bu dik başlı yaratığa yol gösterici olduğun için sana binlerce kez teşekkür ederim. Ancak yine de bu insanın senin yardımınla elde ettikleri ve başarıları konusunda son derece mutlu olduğunu bilmeni isterim.

Bana Söylediklerin ve Duymak İstemediklerim İçin Teşekkür Ederim

Çocukluğumda pek çok kez yanıma oturup saatler boyunca bir çocuk olarak hissettiğim korkulardan, ihtiyaçlarımdan, kafamdaki soru işaretlerinden konuştuğumuzu hatırlarım.

anne ve sırtında kızı

Her konuşmamızda bana verecek bir tavsiyen mutlaka vardı. Beni tanıyordun ve o anda bana ne söylemen gerektiğini tam olarak biliyordun.

Ayrıca çoğu zaman hayallerimin ve arzularımın senin istediklerinle çakıştığını da anımsıyorum. Bana verdiğin eğitim ve başkalarından elde ettiğin tecrübeler… Benim bilmemi sağladığın o tecrübeler: Günümüzde popüler bir tanım haline gelmiş olan başkasının aklından yararlanarak öğrenmeydi aslında bu.

Ancak henüz ergenliğe yeni girmekte olan o 14 yaşındaki kız annesinin söylediklerine kulak asmak istemiyordu.

Çünkü yeterince büyümüş ve istediklerini yapmak, kendi kararlarını vermek için yeterince “olgun” bir kız olmuştu bile kendince.

Evet, 20 yıl önce bana her şeyi anlatmıştın ama ben bunları dinlemek istemedim.

Arkadaşlarınla Vaktini Boşa Harcamayı Bırak ve Daha Fazla Ders Çalış

Karşına çıkacak olan geleceğe kendini hazırla. Üniversiteye git ve istediğin bir bölümden mezun olarak kendine bir kariyer çiz. Hangi bölümü seçtiğin benim için önemli değil.

Kızım, sadece senin benden daha fazla ve geniş iş imkanlarına sahip olmanı ve bu sayede profesyonel anlamda kendini geliştirerek her şeye hazır bir kadın olmanı istiyorum.

anne ve kız balıklar

Gelin ve Damat, Büyüyüp Yaşın İlerlediğinde Zaten Gelecek

Şimdi bu sözleri hatırladığımda, o zamanlar seni dinleyen herkes bana yanlış tavsiyeler verdiğini düşünürdü. Bir anne nasıl olur da 14 yaşındaki kızıyla erkek arkadaşları hakkında konuşabilirdi ki?

Evet sen her zamanki ileri görüşlülüğünle yine haklı çıkmıştın. Ben ve benim gibi 14 yaşındaki pek çok kız o yıllarda aşık olmuştuk bile.

Yaşı en büyük, kendi başına en rahat hareket edebilen ve her şeyden önemlisi herkesten en farklı olan çocukların hayalini kurardık.

Yani sen ne hakkında konuştuğunu gerçekten çok iyi biliyordun.

Arkadaşlarını Daha İyi Seç… Arkadaş Olarak Gördüklerin Aslında Değiller

Arkadaşlarımı eleştirdiğinde, onlarla olmamam, onları dinlememem ve hatta onlara sırlarımı açmamam gerektiğini bana söylediğinde ne kadar kızdığımı hatırlıyorum.

Bu tür anlarda evi terk edip herhangi biriyle yaşama arzusunu ne kadar da çok hissederdim.

İşin iyi tarafı böyle bir şeyi asla yapmadım. Öbür türlü senin haklı olduğunu öğrenme şansına hiçbir zaman erişemezdim.

Anne, Seni Dinlemeyi İstememiş Olsam da Bana Verdiğin Öğütler İçin Sana Teşekkür Ederim

“Seni dünyadaki herkesten daha çok seviyorum. Sana söylediğim ve yaptığım her şey senin iyiliğin için.”

“Eğer beni dinlersen çok iyi yerlere gelirsin. Unutma ki ben tecrübelerimle konuşuyorum. Senin şimdi yaşadığın her şeyi ben de zamanında yaşamıştım.”

Anne; zamanında seni dinlemeyi istememiş olsam da bana verdiğin öğütler için şimdi sana teşekkür etmek istiyorum. Yapmamı istediğin şeyler ve hatta bana verdiğin öğretici cezalar için bile teşekkür ederim.

birbirine sarılmış anne ve kız

Bunların hepsi beni mantıklı düşünmeye, dik başlı ergenlik çağlarımı geride bırakmaya ve seni dinlemeye sevk etti.

Benden daha çok üzerinde senin adının yazması gereken üniversite diplomamı sana borçluyum.

Yaşadığım konforlu hayat için de sana teşekkür etmem gerek. Zor bir şekilde elde ettiğim işim sayesinde sahip olduğum ailemin, ekonomik bağımsızlığın ve boş zamanlarımın keyfini çıkarabiliyorum.

Yaptığım güçlü ve gerçek evlilik senin sayende oldu. Çünkü sen beni her zaman bağlı kaldığım sevgi, güven ve saygı kavramları ile beni eğitip büyüttün.

Bana anne sevgisini binlerce kez anlattın. Ancak bugün kendi bebeğimi büyütürken ne demek istediğini tam olarak anlayabiliyorum.

Umarım benim kızım ergenlik çağlarına geldiğinde benim sana çıkardığım zorlukları bana çıkarmaz. Ancak öyle bile olsa ona gerekli tavsiyeleri güzel bir biçimde vermek için ihtiyaç duyduğum sabra ve cesarete sahibim.

Ne şanslıyım ki senin yardımını da alabilirim ve bu yardım sayesinde tüm bu zorluklarla tek başıma yüzleşmek zorunda kalmam.

Bugün sana, benim için şimdiye kadar yaptıkların ve yapmaya devam ettiğin her şey için çok teşekkür ederim.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.