Bebeğiniz Size Sabırlı Olmayı Öğretir

5 Nisan 2020
Sabır, toleranslı olmayı gerektiren önemli bir insani değerdir. Bir anne çocuğuna karşı sabır gösterirken aynı zamanda ona sevgisini de sunar.

Bebeğinizin doğumu sanki sabır kavramını da beraberinde dünyaya getirir. Çünkü iyi bir annenin en temel özelliklerinden biri çocuğuna karşı sabırlı olması ve sakin kalmayı başarabilmesidir. Doğumdan önce endişeli ve bir gözü sürekli olarak saatte olan bir kadın doğum yaptıktan sonra sakin, huzurlu ve özenli bir insan haline dönüşür. Eskiden hiçbir şeye vaktinin yetmediğini düşünen ve sürekli bir koşuşturma duygusu içinde olan bir anne adayı, çocuğunu kucağına aldıktan sonra sakin, sabırlı ve gerektiğinde beklemeyi bilmenin ne denli önemli olduğunu anlayan bir anne haline gelir.

Hem kişisel hedefler hem de iş ve profesyonel alanda daha yükseklere ulaşmak için gösterilen çabalar sonucu günlük hayatın bir parçası haline gelmiş olan sabırsızlık ve stres, bebeğin doğumu ile birlikte aniden sona erer ve herhangi bir anlam ifade etmemeye başlar.

Anne olan bir kadın, çocuk yetiştirirken çok hızlı yürümenin gerekli olmadığını öğrenir. Çünkü çocuğunun yanında geçireceği her anın aslında eşsiz bir hediye olduğunun farkına varır. Bu nedenle de bu eşsiz anların mümkün olduğunca keyfini çıkarmaya çalışır.

Bu bağlamda, anne olmanın insana getirdiği birtakım özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Başka bir insanın yetiştirilmesi ve eğitimini yönlendirme ya da şekillendirme fırsatı sunması.
  • Gerçek sevginin ilk elden ne olduğunu öğrenme ve bununla bağlantılı olarak her ne pahasına olursa olsun fedakarlık kavramını anlama.
  • Daha hazır, daha eşitlikçi ve daha toleranslı yeni bir kadın olarak adeta yeniden doğma. Aylar içinde ufaklığın davranışlarını, karakterini, düşüncelerini ve hatta maskaralıklarını bile kabul etmeyi öğrenme ve tüm bunlardan dolayı mutlu olabilme.
Bebeğine sarılan anne

Annenin Sabrı Çocuğunun Bilişsel ve Duygusal Sağlığı İçin Çok Önemlidir

Sabır, toleranslı olmayı gerektiren önemli bir insani değerdir. Bu özellik sayesinde, bir kişi başka bir insanın davranışını, bir durumu ya da endişe verici bir konuyu benimsemese de bu problemle başa çıkma reaksiyonu gösterebilir. Ancak bir annenin sabrı diğer insanların gösterdiği sabırdan çok daha farklı bir anlam ifade eder.

Bir anne çocuğuna karşı sabır gösterirken aynı zamanda ona sevgisini de sunar. Çocuğun karşısındaki vücut dili, onun sütünü içerken acele etmemesini çünkü onun için bekleyebileceğini ifade eder. Benzer şekilde oyun oynarken, bir eşyayı detaylarıyla incelerken ya da yarı gerçek yarı uydurma sözcüklerden oluşan komik bir diyaloğu sürdürürken anneler hep aynı tavrı gösterirler.

Her çocuk çevresinde gördüğü her şeyi adım adım öğrenip sindirmek için belirli bir zamana ihtiyaç duyar. Kendine göre bir öğlenme şekli geliştirir ve baskı altında kalmak istemez. Tam olarak öğrenmek ve etrafındaki yetişkinlerin davranış şekillerini ve dillerini taklit etmek için stres altında kalmadan rahat bir biçimde bu süreci yaşamak ister.

Bir bebek, “acele etmen gerekiyor”, “şunu çabuk yap”, “zamanımız kalmadı” ya da “çok geç kaldık” gibi cümlelerden anlamaz. Onun için önemli olan şey merakını gidermek ve yaşadığı an içinde karşısına çıkan şeylerden en azından bilişsel anlamda faydalanarak bir şeyler öğrenmektir.

Kitap okuyan anne oyun oynayan çocuk

Elbette iyi bir anne, çocuğunun kazağına dokunup nasıl bir şeyden yapıldığını anlamaya çalışmasını, bir şeyin tadının nasıl olduğunu öğrenme çabasının ya da rengarenk çiçekler hakkında uzun uzun konuşmasını sabırla bekler. Aklındaki soruları cevaplar, onun merakını giderir.

Küçük bir çocuğun öğrendiklerini anlaması ve iyice sindirmesi için zamana ihtiyacı vardır. Yani bu süreçte çocuğun sabırla beklenmesi gerekir. Eğer sakin ve huzurlu bir ortamdaysa, çevresinde gördüklerini algılama ve bu bilgileri hafızasına kazıma şansı doğal olarak daha yüksek olacaktır.

Annesinin kendisine gösterdiği sabır çocuğa sevildiğini, istendiğini ve olduğu gibi kabul edildiğini hissettirecektir. Bu sayede ayrıca bir birey olma yolunda ilk adımlarını atacak ve alkışlandığını duyacaktır. Böylelikle duygusal anlamda güçlü bir çocuk olmak için gerekli niteliklere kavuşacak ve kendine güvenli bir birey olacaktır.

Bir Çocuğun Dünyaya Gelmesi Demek Sabır Göstermeyi Öğrenmek Demektir

Bir anne, eğer sabırlı olmazsa sakinliğini ve kontrolünü pek çok kez kaybetme olasılığının yüksek olacağını iyi bilir. Çünkü çocuk yetiştirmek oldukça zor olabilir ve insanı tüketen bir hale dönüşebilir. Bir çocuk ise en zor zamanlarında ve sürekli bir biçimde ona yardımcı olacak bir kişinin, yani annesinin bulunduğunun farkındadır. Uykusuz geceler boyunca ya da hiç bitmeyen ağlamalar süresince annesi hep onun yanında olacaktır. Çocuk bu gerçeğin hiçbir zaman değişmeyeceğini de bilir. Çünkü annelerin sabrı sonsuzdur.