Çalışan Anne Olmak: Her Şey Mümkün!

3 Kasım 2019
Anne olduktan sonra iş hayatınıza da ara vermediyseniz, bu bilgiler işinize yarayabilir. Bu süreçte plan yapmak ve belirli görevleri paylaşmak oldukça önemli. Hem anne hem de müdür olmak mümkün!

Annelik öylesine büyük bir sorumluluk ki, günümüzde aynı anda hem anne hem de müdür olmayı başarabilen bir kadına pek rastlayamayabiliyoruz. Peki, çalışan anne olmak gibi zorlu bir sorumluluğun altından nasıl kalkılabilir?

Modern toplumda kadınlar, bundan 20-30 yıl kadar önce hayal bile edilemeyecek bir yer edindiler. İnsanların çabaları meyvelerini verdi ve kadınlar da iş dünyasındaki vazgeçilemez ve yerleri doldurulamaz pozisyonlarına kavuştular.

Erkeğin çalıştığı, kadının da evde kalıp ailesi ile ilgilendiği adaletsiz ortam insanlık tarihinden silinmeye başladı. Bazı kadınlar tabii ki ev hanımı olmayı da tercih edebilirler. Fakat buradaki fark, bunun artık kadının tercihine kalmış bir durum olması.

Tabii ki yine de bazı eşitsizlikler de yaşanmıyor değil. İş yerinde sahip olunması gereken haklarla ilgili daha kat edilecek çok yol var. Öte yandan, toplum hala annelerin çocuklarının bakımından sorumlu olduklarını düşünüyor. Bu düşüncelerden ötürü, çoğu kadın sırtlarında çok fazla yük olduğunu ve bu yükler altında ezildiklerini hissediyor.

Çalışan Anne Olmayı Tercih Edenler İçin Öneriler

Çocuğunuzu ihmal etmeden iş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken pek çok şey var.

Eğer kendinizle ilgilenmezseniz, kendinizi ikinci plana atarsanız, bu kadar yoğun olmak sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir:

1. Görev Paylaşımı

İşte ve ofiste her şeyi kendi başınıza yapamazsınız. “Bir şeyin düzgün yapılmasını istiyorsan, kendin yapmalısın.” lafı her zaman pratiğe dökülemeyebilir.

Aynı şey evde de geçerli: Partnerinizle eşit derecede sorumluluk almalısınız. Çalışan anne olmak, sağlam organizasyon şemaları oluşturmayı ve zamanlama konusunda başarılı olmayı gerektirir.

2. Çalışan Anne Olarak Bir Şeyleri Telafi Etmeyi Öğrenin

Birçok çalışan annenin deneyimlerinden de yola çıkarak şunu söyleyebiliriz ki; bir noktada tamamen işe odaklanmanız gerekebilir. Kimi zaman da tamamen aileniz ve partnerinize odaklanmalısınız.

Böyle durumlarda, ikincil göreviniz her ne ise onu erteleyip yalnızca önemli olan işe odaklanabilirsiniz. Ardından zamanla sorumluluklarınızı dengeli bir hale getirin ve ikinci plana attığınız işlere zaman ayırın. Şu an ufak bir şey gibi görünse de, bu aslında çok önemli bir tutum.

Calışan anne olmak

3. Her Şeyi Önceden Planlayın

Günlük işleriniz arasında sürüklenip gitmektense, hafta sonu şöyle bir durun ve haftalık planlamanızı yapın.

Bu sayede, okul için bir şeyler almanız gerektiğini, veli toplantınız olduğunu, tatil planlayacağınızı ya da birinin doğum günü veya yeni yıl gibi özel bir günü kutlayacağınızı önceden bilirsiniz.

Bu iş hayatında da işe yarar. “Eldeki serçe damdaki güvercinden iyidir.” Bir anne ve iş kadını olarak elinizdeki tüm işleri düzene sokarsanız, yapmanız gereken işlere sağlam bir şekilde odaklanır ve “damdaki güvercinlerin” zorlukları ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

“Toplum hala annelerin çocuklarının bakımından sorumlu olduğunu düşünüyor. Bu düşüncelerden ötürü, çoğu kadın sırtlarında çok fazla yük olduğunu hissediyor.”

4. Bebek Bakıcılarına ve Size Yardımcı Olan Çalışanlarınıza Güvenin

Bakıcı ya da temizlikçi için kenara para ayırmak faydalı olabilir. Böylece ebeveynler rutinlerini bozmak ya da zamanlarını hızlı bir şekilde tüketecek işlerle uğraşmak zorunda kalmazlar.

Örneğin, haftada bir evinizi temizletmek için bir yardımcı tutabilirsiniz. Bu sayede Cumartesi ve Pazar günleri temizlik yapmak yerine çocuğunuzla vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bir bakıcı da çocuğunuzu okula ya da kurslara götürebilir.

Evde bebeği kucağında bilgisayarda iş yapan anne

5. Pozitif Duruş ve Sabır

Evde de, işte de kötü bir gün geçirebilirsiniz. Ne kadar zor görünürse görünsün, bunun hayatınızın her alanına yansımasına izin vermemelisiniz.

Eğer işte canınızı sıkan bir şey olursa, bunu çocuğunuza göstermemeye çalışın. Yoksa olan bitenden dolayı kendilerini sorumlu sanıp kötü hissedebilirler. Sizin kişisel alanınızı “bunaltıcı” bir biçimde işgal ettiklerini düşünebilirler.

Çalışan anne olmak bunun tersinin de olmayacağından emin olmanızı gerektirir. Yani, partneriniz ya da çocuğunuzla tartışmanız, iş yerindeki performansınızı kötü yönde etkilememeli. Tabii ki bunu söylemek çok kolay ama yapmaya da gayret etmek gerek.

“Eldeki serçe damdaki güvercinden iyidir.” Bir anne ve iş kadını olarak elinizdeki tüm işleri düzene sokarsanız, yapmanız gereken işlere sağlam bir şekilde odaklanır ve “damdaki güvercinlerin” zorlukları ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Her şeyden öte, çalışan anne olmak çoğu kadının ulaşmak için savaştığı bir konumdur. Bundan dolayı, çalışan bir anneyseniz bundan gurur duyabilirsiniz.

Bunu bir sorun olarak görmeyin. Her yeni gün; yeni bir başarı edinmek, mutlu olmak ve hayallerinizi gerçekleştirmeniz için bir fırsat.

Tabii ki zaman zaman kendinizi mutlu olduğunuz şeylere adamak; hobilerinize odaklanmak, tatil yapmak, çocuklarınıza ve partnerinize vakit ayırmak için yaşamın “duraklat” butonuna basmanız gerekebilir. Her şey için zaman var, bunu iyi değerlendirin!