Çocuğunuzun sıcaklardan daha az etkilenmesi için taktikler

Bu yazımızda çocuğunuzun sıcaklardan daha az etkilenmesi için taktikler veriyoruz. Ne kadar sıcak olursa olsun, bebeğinizi her daim serin tutabilirsiniz.
Çocuğunuzun sıcaklardan daha az etkilenmesi için taktikler

Son Güncelleme: 15 Kasım, 2020

Her yaz başlangıcında kavurucu sıcaklar kendini gösterir. Yaz tatilleri için son derece keyifli bir dönem olabileceği gibi, özellikle güneşin ısısını artırdığı dönemler bizim için zor zamanlar olabilir. Bu nedenle, çocuğunuzun sıcaklardan daha az etkilenmesi için bazı taktikleri bilmeniz gerekir!

Çocuğunuzun sıcaklardan daha az etkilenmesi için alternatif arayışınız varsa, akla ilk gelen tüm gün klimayı açık bırakmak olabilir. Ancak hiçbir çocuk tüm gün evde tutulamayacağından, çocuğunuzun sıcaklardan daha az etkilenmesi için başka yöntemler bulmanız gerekebilir. Benanneyim‘de size bu taktikleri veriyoruz.

Bol, kısa ve açık renkli giysiler

Bebeğinin daha az terlemesini istiyorsanız naylon ve kalın kumaşlardan kaçınmalısınız. Kısa kıyafetleri tercih edin: kısa şortları, gömlekleri, kız çocukları için kolsuz bluzları… Çoğunlukla pastel tonlarında ve beyaz kıyafetler almayın tercih edin.

Özellikle güneşe maruz kalacaklarsa, onları güneşten koruyan giysiler giydirmeniz de önemlidir. Başlarına şapka takın. Gerekiyorsa şemsiye kullanın. Bu şekilde güneşten daha iyi korunur ve narin cildi sıcaktan zarar görmez.

kumda oynayan bebek

Ona serinletici içecekler ve yiyecekler verin

Sıcakta çocuğunuzun vücudunun susuz kalmamasını sağlamak çok önemlidir. Ona dondurma, reçel, meyve suyu verin ve evden her çıktığında yanına bir şişe su almasını sağlayın. Bu, çocuğunuzun vücudunun susuz kalmamasını önlemek için önemlidir.

Sıcaklarda duş ve banyo

Bebeğinizi banyo yaptırın, gerekirse günde birkaç kez yıkayın. Su, daha uzun süre serin kalmalarına yardımcı olur. Gün boyu ferah olmalarını sağlar. Suyun sıcaklığı oda şartlarında olmalıdır ne onu üşütecek kadar çok soğuk ne de çok sıcak.

Doğal alanların keyfini çıkarın

Isınmış bir eviniz varsa, işte bu mükemmel, savaşı büyük ölçüde kazandınız demektir. Diğer taraftan cebinize ve çevreye katkıda bulunmak için her zaman biraz enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Daha serin saatlerde klimayı kapatın ve evin gölgelik ve bitkilerin bulunduğu yeşil alanlarını havalandırmak için kullanın. Açık havada oyun oynayın, konuşun, birlikte vakit geçirmenin tadını çıkarın.

Doğal parklara, ormanlara, botanik bahçelere de geziler planlayabilirsiniz. Ağaç dallarının bir gölgelik gibi çocuğunuzu koruduğu ve sıcaklıkların her zaman normal olduğu kamplara çocuğunuzu götürebilirsiniz.

Onunla balık tutmaya gidin ve tehlikeli olmadıkları sürece nehirlerde yıkanın. Mağaraları keşfedin ve çocuğunuza bir şans verin, özellikle de ona tanıdık olmayan bir dünyayı görme şansını verin. Yaz bunu yapmak için ideal bir zamandır.

Sıcakla mücadele etmek için havuzu kullanın

Evde bir havuzunuz varsa, sıcaklık seviyeleri çok yükseldiğinde havuzu kullanmaktan geri kalmayın. Eğer havuzunuz yoksa, yine de çocuğunuzla size yakın olan herhangi bir havuza gidebilirsiniz. Ayrıca bu serin sularda birlikte olmanın keyfini çıkaracaksınız.

Terini temizlemeyin

Çocuğunuz terlediğinde sıcağa daha iyi dayanması için cildi nemlendirilecektir. Gözenekler epidermiste kalan ter damlacıklarını her salgıladığında, cilt kendini yeniler. Bu yüzden, peşinden sık sık terini silmek için koşuşturmayın. Cildinin taze ve nemli kalması için terlemesi önemlidir.

Biraz ferahlaması için yere uzanmasına izin verin

Yerler her daim serindir. Kavurucu sıcaklar olduğunda bile bu durum değişmez. Çocuğunuzu biraz serinletmenin bir diğer yolu da yere uzanmasına izin vermektir.

Bazı anneler çocuklarının soğuk algınlığı kapmaları korkusuyla bunu yapmasına izin vermezler ancak kıyafetlerle yaklaşık 2 dakika boyunca yerde durması herhangi bir sorun çıkarmayacaktır.

suyla oynama

Suyla Oynayın!

Anneler genellikle çocuklarının suyla oynadıklarını gördüklerinde onları azarlar, ancak ıslanmak ve temiz suyla eğlenmek onları sıcaktan korumak için idealdir. Bu nedenle küçük çocuğunuzu bunun için azarlamadan önce, eğer öğlense ve evde yapacak pek bir şeyleri yoksa, arka bahçede su savaşı yapma aktivitesine siz de katılın.

Ayrıca hortum açıkken elinizi musluğun altına koyabilir ve su onları ıslatacak şekilde musluğa bastırabilirsiniz, zemini ıslatabilir ve üzerinde kayabilirsiniz… Suyla oynamanın binlerce yolu vardır. Aklınıza bir oyun gelmiyorsa, çocuğunuza sorun, onun aklında bir oyun olduğundan eminiz.

Benanneyim‘de verdiğimiz bu önerilerle yazın çocuğunuz için daha katlanılabilir ve eğlenceli geçmesini umuyoruz. Böylelikle termometrenin en yüksek dereceleri gösterdiği, kavurucu sıcakların olduğu yaz aylarını daha iyi değerlendirebilirsiniz. Daha şimdiden serinlemiş olmalısınız!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.