Çocuklara Terbiyeyi Öğreten Teşekkür Notları

Teşekkür notları, çocuklara değerleri öğretmenin yanı sıra kendiniz ve başkalarıyla bağlantı kurmanın bir yoludur.
Çocuklara Terbiyeyi Öğreten Teşekkür Notları

Son Güncelleme: 04 Ekim, 2020

Pek çok insan bu notların eğitici olduğunu düşünmez ancak aslına bakılırsa teşekkür notları düşündüğünüzden çok daha önemlidir. Bazıları teşekkür notlarının modasının geçtiğini düşünebilir ancak bu doğru değildir.

İstemedikleri müddetçe çocukları teşekkür notu yazmaya zorlamamak gerekir çünkü zorlama amaca ulaştırmaz. Gerçeğe bakıldığında, çocuklara terbiyeli olmayı empati, rol model olma ve önemini açıklama aracılığıyla öğretmek, çocukların bu aktiviteyi önemsemesine yardımcı olur.

Teşekkür notunun ardında her zaman iyi bir sebep vardır. Bazıları çok küçük yaşlarda hediye aldıktan sonra teşekkür notu yazmayı öğrenmiştir. Bu yüzden, çocuklarının da aynısını yapmasını isterler. Bu notlar aracılığıyla minnettarlığı ifade etmek, çocuklar için çok faydalı olabilir.

Teşekkür notlarını nasıl doğru kullanabilirsiniz?

Teşekkür notlarını doğru kullanmak için, aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız:

teşekkür defteri
  • Takdir. Teşekkür notu yazmak, çocuklara bir hediye almakta, onu paketlemekte ve vermekte bir emek olduğunu düşündürür. Asıl hediye, alınan şeyden ziyade onun ardındaki histir. Çocuğun ailesi ve arkadaşları tarafından yeterince önemsendiğini fark etmesi, çocuğa olumlu duygusal katkılarda bulunur.
  • Minnettarlık. Burada, kimden geldiği belli olmayan hediyelerden ziyade, hediye sahibini bilmenin minnet duygusu vardır. Minnettar olabilme sanatı, insanları mutlu eder. Bu bir iyi hissetme aracıdır. Çocuklar minnet duygusunun ne anlama geldiğini öğrendiklerinde, hayatlarında gerçek mutluluk hissine daha da yaklaşırlar.
  • Zindelik için yazma. Pek çok çocuk, kağıda yazı yazmak yerine bilgisayar klavyesi kullanmayı tercih ediyor. Bununla birlikte, yazı yazmakla duyguları ifade etmek arasında bir bağlantı vardır. Hislerini bir deftere veya günlüğe yazan çocuklar, streste azalma ve duygusal rahatlama gibi faydalar görebilirler. Eğer çocuğunuz not yazma yöntemini kullanırsa, gelecekte de hem teşekkürünü iletmek hem de anksiyetesini azaltmak için yazmaya devam edebilir.
  • Terbiye. Eğer şimdi çocuğunuza teşekkür notlarıyla terbiyeli olmayı öğretirseniz, çocuğunuz gelecekte de minnet duygusuna sahip olacaktır. Teşekkür notları, arkadaşlığı güçlendirdiğinden ve büyük etki bıraktığından, kalabalık içinde sıyrılmaya yardımcı olacak bir araçtır.
teşekkürün önemi

Alışkanlık haline getirin

Teşekkür notu yazarak edinilen nezaket alışkanlığı, çocuklara olgunlaştıklarında da yardımcı olur. El yazısı ile yazılan teşekkür notları, çocukların hediyeye olan minnettarlığını göstermenin bir yoludur.

Bununla birlikte, başka bir yöntem kullanmak yerine minnettarlığı kağıda dökmek çok faydalıdır. Böylece, çocuğunuz hayata dair önemli dersler çıkarır.

Teşekkür notlarının çocuğunuza gerçekten nazik olmayı öğrettiğinden emin olun. Böylece, başkalarına karşı hissettikleri minnet duygusunu daha iyi anlayabilirler ve bunu bir alışkanlık haline getirebilirler.

Bunun için, çocuk sizin de aynı şeyi yaptığınızı görmelidir.Çocuklarınızın, sevdiklerinize teşekkür etmek için ya da duygularınızı iletmek için notlar yazdığınızı görmeleri gerekir.

Bunun için harika bir yol, çocuklarınıza teşekkür notları yazmaktır. Bunu duygularınızı ifade etmek veya çocuğunuzun gün içerisinde yaptığı iyi bir şeye teşekkür etmek için yapabilirsiniz.

Ayrıca, iyi davranışları için de ona teşekkür edebilirsiniz. Böylece, çocuğunuz kendisini özel hissedecek ve fark edilmenin ne kadar iyi hissettirdiğini anlayacaktır.

Bu sayede, çocuklar sevdiklerinin iyi hissetmesini de isterler çünkü teşekkür notu almanın nasıl hissettirdiğini kendilerinden bilirler. Böylece, gelecekte not yazmak için motive olurlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.