Çocukları Ders Çalışmaya Zorlamak: İyi Midir Kötü Mü?

Çocuklarının sınıflarının en iyilerinden olduğunu ve ileride prestijli bir kariyere sahip olacağını bilmek ebeveynler için en büyük gurur kaynağıdır.
Çocukları Ders Çalışmaya Zorlamak: İyi Midir Kötü Mü?

Son Güncelleme: 24 Kasım, 2020

Çocukları ders çalışmaya zorlamak, kendilerini rahatsız hissetmelerine ve asla ebeveynlerinin onayını alamayacaklarına inananmalarına yol açabileceğinden ters etkiler yaratabilir.

Hepimiz eğitimin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ancak birçok ebeveyn çocukları çalışmaya zorlamanın iyi bir fikir olup olmadığını merak ediyor. Siz de bunu merak eden ebeveynlerden biriyseniz, bu yazımız sizin için yararlı tavsiyeler içerebilir.

Ebeveynler, çocuklarının başarılı kariyerlere sahip olmalarına yardımcı olmak için okumanın ve iyi bir akademik eğitim almanın ne kadar önemli olduğunu bilirler. Ancak tam da bu nedenle çocuklarından çok fazla şey beklerler ve onları duygusal olarak etkileyen hatalar yaparlar.

Çocukları ders çalışmaya zorlamanın sonuçları

Çocuklarınıza daha akıllı olmaları için baskı yapma ihtiyacı hissetmeniz çok yaygındır. Çocuklarınızı müzik, şarkı söyleme, spor, resim yapma veya diğer kurs türleri gibi ders dışı etkinliklere de kaydedebilirsiniz.

Bununla birlikte, çocuklarınız bu aktivitelerden hoşlanmayabilir. Bu da onları hayal kırıklığına uğratır ve aşağıdakiler gibi çeşitli sonuçlara yol açar:

  • Okula gitme motivasyonlarını kaybederler.
  • Yemek yeme ve uyku programları gibi rutinler dengesiz hale gelir.
  • Ödevlerini yapmakla ilgilenmezler.
  • Yaşıtları ve sınıf arkadaşları ile ilişkileri gergin ve mesafeli hale gelir.
  • Kolayca sinirlenebilirler.
  • Bazıları hiperaktivite belirtileri gösterir.
ödev yapan çocuk

Ebeveynlerin uzak durması gereken 3 şey

Çocukları çalışmaya zorlamak, öğrenmenin en kolay yolu olabilir ancak en iyi yolu değildir. Ders çalışmayı kaçmak istenen bir şey yerine yaşama dair yeni şeyler öğrenme yolu haline getirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Öğretmen olmayın

Bu eğitimcinin işidir. Çocuklarınızın ödevlerini hatasız tamamlamalarını sağlamanız gerekse de, ödevlerini onların yerine yapmamalısınız. Bunu yaparsanız, çocuklarınız kendi sorunlarını çözemez ve yardım için her zaman başkalarına güvenir. Bunun yerine onlara rehberlik edin ve kendi araştırmalarını yapabilecekleri araçlar sunun.

Kendi tempolarında öğrenmelerine izin verin

Çocuklarınızı herhangi bir beceriyi geliştirmeleri veya dört yaşında okumayı ve yazmayı öğrenmeleri için zorlamayın. Çocuklar yedi yaşına gelene kadar bu becerileri öğrenmeye ve bu etkinlikleri okulda yapmaya başlamazlarsa, bunun bir nedeni vardır.

Onları sürekli ödüllendirmeyin

Çocukları iyi notlar aldıkları için ödüllendirmek faydalı görünse de, değildir. Bunu kötüye kullanırsanız, çocuklarınız sadece bir ödül almak için çalışmaya ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır. İyi not alamazlarsa bunu bir başarısızlık gibi görmeye başlarlar.

Bu nedenle, bir sınavı geçtiklerinde çocuklarınızı alkışlamak ve övmek daha iyidir. Aksi durumda, onlarla bire bir konuşmalı ve bir dahaki sefere neyi daha iyi yapacaklarını onlara göstermelisiniz. Bu şekilde, hatalarını gelişme fırsatları olarak görürler ve başarısızlığa uğramış hissetmezler.

“Çocukları çalışmaya zorlamak, öğrenmeleri için en kolay çözüm olabilir; ancak en iyisi değildir.”

Çocukların çocukluğunu yaşamasına izin verin

Çalışmanın gerekli olduğu inkar edilemez ancak çocukların odaklanması gereken tek şey bu değildir. Sadece çocuklarınızı çalışmaya zorlamak için enerji harcarsanız, hem kendinizi hem de çocuğunuzu hüsrana uğratırsınız.

Bu nedenle, çocuğunuzun gelişimi için temel olan diğer etkinliklere de zaman ayırmaya önem verin. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Boş zaman aktivitesi: Bu çok önemlidir çünkü çocukların yeni şeyler öğrenmek için hayal güçlerini ve meraklarını geliştirmelerine yardımcı olur. Onlara ilginç gerçekleri öğretmek için bu anlardan yararlanın. Sizi dinlemeye can atacaklar.
  • Spor yapmak: Spor, çocukların okul stresini atmalarına yardımcı olur. Ancak çocuklarınızdan takımın birincisi olmalarını beklemeyin. Bunun yerine sporu bir eğlence olarak görmelerini sağlayın.
  • Arkadaşlarla yeterli miktarda zaman geçirmek: Böylece başkalarıyla iyi ilişkiler kurmayı öğrenirler.
ders çalışmaya zorlamak

Ebeveynler çoğu zaman çocuklarının çalışmaya ilgisiz davranmasının psikolojik bozukluklarla ilgili olduğuna inanır. Ancak sebep her zaman bu olmak zorunda değildir çünkü ilgisizlik ve motivasyon düşüklüğü de bu sorunun yaygın sebeplerindendir.

Bu nedenle, yukarıda belirtilen ipuçlarını göz önünde bulundurmak iyidir. Böylece çocuğunuz ödevini başkasının yapmasını beklemek yerine kendi içinde çalışma isteği bulabilir. Sonuç olarak, çocukları çalışmaya zorlamak yapabileceğiniz en iyi şey değildir. Kilit nokta, burada sağlıklı bir denge kurmaktır.

Yapılacak en iyi şey, çocukların öğrenme ve yeni beceriler geliştirme arzularını beslemektir. Ancak o zaman ebeveynlerinin gözleri üzerlerinde olmadan ve her hareketlerini izlenmeden ödevlerini isteyerek ve mutlu bir şekilde yapacaklardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.