Çocuklar İçin Botanik Dersleri: Bu İpuçları İşinize Yarayacak

Botanik, sadece ağaç ve bitkileri çalışmaktan ibaret değildir. Botanik dersleri çocuk için yepyeni bir dünyanın kapılarını açar ve hatta belki de çevresine karşı içinde bir tutku uyandırır.
Çocuklar İçin Botanik Dersleri: Bu İpuçları İşinize Yarayacak

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Botanik, çocukların ilgi alanları ve aktiviteleri içine alındığında, onların çevreyle özel bir bağ kurmasına imkan veren bir dünyanın kapılarını açar. Botanik dersleri, hayati önem taşıyan bu konuya gereken ilgiyi göstermeleri için çocukların öğrenmesi gereken şeylerden oluşur.

Botanik, biyolojinin bitki türlerini inceleyen bir dalıdır. İsminin kökenleri arasında Yunan terimi olan ve “ot, kendinden yetişen bitki” anlamına gelen “botánē,” uygun tanımlamayı zaten yapıyor.

Yani botanik; bitkilerin besin kaynaklarını, besin zincirindeki rolü ile çeşitli ekosistemlerini ve ürettiği oksijene bağlı yaşayan diğer canlılarla olan ilişkisini inceleyen bir bilim dalıdır.

Bilim olarak öneminin de ötesinde çocukların botanik öğrenmesi, dünyadaki bitkilerin hayatımızdaki rolleri hakkında farkındalık kazanmaları için elzemdir. Onlara bitki türlerini ayırt edebilme ve kendi ağaçlarını, otlarını ve çiçeklerini yetiştirme becerisi kazandırır.

Kırsal yerlerde ve özellikle doğa bilimini öğreten birçok okulda çocuklar bunun dersini alıyor. Bu yazımızda, çocuklar için botanik dersleri almanın önemini konuşacağız.

Botanik dersleri çocuklara neler kazandırır

Bu, çocukların ilk etapta pek ilgisini çeken bir ders konusu olmasa da gördükleri bitkiler onlara hep çekici gelir. Bunu kitapta okumak ile birebir deneyimlemek arasında oldukça fark var.

Botanik dersleri çocuklara şu faydaları sağlar:

  • Çevresinde yaşayan diğer canlı türleri hakkında daha fazlasını öğrenme ilgisi uyandırır.
  • Çevreye iyi bakmayı ve çevresini daha iyi hale getirmeyi öğrenirler.
  • Dünyanın florasını korumanın önemini anlar ve anlatmayı öğrenirler.
  • Bir hobiye veya hatta kariyere bile dönüşebilecek bir tutku uyandırır.
  • Doğayla iç içe yaşamaya ve düzenli olarak dışarıda olmaya teşvik eder.
çocuklar için botanik dersleri

Botanik dersleri kapsamında yapılan aktiviteler

1. Teori dersleri

Öncelikle konuya bir giriş bölümüyle başlamak gerekir. Derste bazı kitaplar ve ansiklopediler, videolar, fotoğraflar ve şemalar kullanılır.

Derste çeşitli bitki türleri, fonksiyonları, yerleşim yerleri ve iklim değişikliğinin bazı bitki türlerine etkileri gibi birçok konu ele alınır. Ayrıca bölgelerin florasını korumaya nasıl katkıda bulunulması gerektiği de tartışılır.

2. Pratikle edinilen deneyim

Bir şeyi öğrenmenizin en iyi yolu onu kendiniz yapmanızdır. Çocuklar çimlenmeyi sağlayan aletleri kullanarak ve bostanlarda çalışarak, bir tohumun üretilmesinden başlayan ve yetişkin bir bitki haline gelmesine giden süreçle ilgili her şeyi öğrenebilirler.

Açık alanlara hatta okul bahçesine ağaç dikmek gibi aktivitelerle çok önemli deneyimler kazanırlar.

“Çocuklara botanik öğretmek, onlara bitki örtülerinin dünyadaki rolü ve önemi hakkında farkındalık kazandırmak için elzemdir.”

3. Okul gezileri

Okulun çevresinde park ya da doğal alanlara yapılan geziler, rutin derslerden kaçıp bitkileri bizzat tanımak için harika bir fırsattır.

Bu gezilerde çocuklar yerel florayı ve hayvan yaşamını, hatta bunların arasındaki ilişkiyi gözlemleme şansı bulur. Ayrıca insanın etki alanı dışında da canlı türlerinin yaşadığını görebilirler. Bazı yerlerde soyu tükenmekte olan türleri bile görmek onları çok etkileyecektir.

Bunun yanı sıra, derslerde öğrendikleri konuları da pekiştirmiş olacaklar. Çocukların en çok ne ilgisini çekti? Doğal olarak kendiliğinden yetişen bitkiler ile bizim evde, okulda ya da diğer alanlarda diktiğimiz bitkiler arasında ne gibi farklar var?

4. Diğer aktiviteler

Saydığımız aktivitelere ek olarak, çocukların konuyla daha çok haşır neşir olmasını sağlayacak spesifik kitaplardan yardım alınabilir.

Çocuğunuzla hoş bir akşam geçirmek için onu bitki toplamaya çıkarın. Parka giden yolda yaprak, tohum, çiçek ve meyve toplayarak bunları beraber daha iyi tanımaya çalışabilirsiniz.

Bir ipucu: bir bitkinin fotoğrafını çekip bir arama motoruna yüklerseniz size hangi bitki olduğunu söyleyecektir.

elinde bitki tutan çocuk

Son olarak, çocuğunuza beraber bir projeye başlamayı önerebilirsiniz. Bunun için, bir not defteri alın ve her sayfaya bulduğunuz yeni bir bitkiyi yazın. Özelliklerini listeleyerek başlayın (bilimsel adı, türü, ailesi, mevsimi gibi). Ayrıca sayfalara yaprak yapıştırabilir ya da çizip boyayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, botanik dersleri çocuğun sadece oturduğu yerden kitap okumasından çok daha fazlasını sunar. Çocuklar hayatlarının geri kalanı boyunca doğayı sevme ve koruma yönünde bir adım atmış olurlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.