Çocuklarınızın Elle Yazmayı Öğrenmesi Neden Önemli?

Elle yazma, öğretme ve öğrenme sürecinde çok önemlidir. Ayrıca hayatta başarılı olmak için gereklidir. Nasıl mı?
Çocuklarınızın Elle Yazmayı Öğrenmesi Neden Önemli?

Son Güncelleme: 21 Ocak, 2021

Elle yazı yazma kayıp bir sanat mı oluyor? Teknolojinin evriminden bu yana, sınıf içinde ve dışında, elle yazma çocuklarda daha az yaygın hale geldi. Bununla birlikte, birçok psikolog ve eğitim uzmanı, çocukların elle yazmayı (normal ve el yazısı) öğrenmesinin çok önemli olduğunu öne sürüyor.

Elle yazı yazma unutulmamalıdır. İnsanlar, hissettikleri veya ifade etmek ve öğrenmek istedikleri her şeyi harflerle yakalayabildikleri için şanslılar. Peki çocukların elle yazmayı öğrenmesi neden bu kadar önemli?

Elle yazı yazma için hazırlık

Elle yazmayı öğrenirken, küçük çocuklar beyinlerinin okuma ile ilgili önemli kısımlarını uyarırlar. Beyaz bir kağıda çizim yapmak veya yazmak, beynin yetişkinlerin okurken veya yazarken ihtiyaç duyduğu bölümünü harekete geçirir; oysa harflerin izini sürmek veya halihazırda yazılmış harfler beyni daha az uyarır.

Yazı yazan çocuk

Üretkenliği ve yaratıcılığı artırmak

Elle yazma üretkenliği ve yaratıcılığı artırır, çünkü bunu yaparken insanlar beynin farklı kısımlarını kullanır. Çocuklar söz konusu olduğunda, elle yazma, bilgisayar kullanırken olduğundan daha fazla kelimeyi daha hızlı üretmelerini sağlar. Ek olarak, elle yazarken, insanlar beyinlerinin bilişsellik, dil ve çalışma belleği ile ilişkili bölgelerini etkinleştirirler.

Öğrenme zorluklarının iyileştirilmesi

Öğrenme güçlüğü çeken insanlar, özellikle el yazısı yazarken gelişiyor gibi görünmektedir. El yazısı ile yazmak disleksi olan çocuklara yardımcı olabilir çünkü soldan sağa doğru okumalarına yardımcı olur. Ayrıca “b” ve “d” gibi harfleri ters çevirmelerini engelleyen motor beceriler geliştirmelerine de yardımcı olur.

Dahası, el yazısı harfleriyle yazmak, yazma ve okuma hızını ve yazımı geliştirebilir. Muhtemelen bu, harflerin hepsinin birbirine bağlı olması ve hafızada aynı şekilde kalması nedeniyle olur.

İşitsel öğrenmeyi geliştirmek

Bilgisayarlarını kullanarak not alan üniversite öğrencileri, el yazılarını kullananlardan daha başarılı değildir. Elle yazarken öğrenciler daha fazla bilgiyi hafızalarında tutarlar. Bunun nedeni, duyduklarını yazıya dökerken kendi sözlerini kullanmalarıdır. Ve bu, o anda edindikleri bilgileri pekiştirmektedir.

El yazısıyla geçmişe bağlanma

Düşünürseniz, çocuklar sadece el yazısını anlarlarsa önemli tarihi belgelerin orijinal versiyonlarını okuyabilirler. Ve el yazılarını ancak birçok farklı biçime sahip olabileceğini bilirlerse anlayabilirler.

Her insanın kendine özgü bir yazısı vardır ve bilgisayardakilerle hiçbir ilgisi yoktur. Ayrıca, birçok eski aile mektubu, belge veya tarif el yazısıyla yazılmıştır. Dolayısıyla, onları anlayabilmek anlamlı bir kişisel değere sahiptir.

Elle yazı yazma, İletişim kurmanın benzersiz bir yolu

El yazısı bir not, bir metin mesajı veya e-postadan daha benzersiz, kişisel ve düşüncelidir. Hepimiz çocuklar için sevdiklerine mektup yazmanın ne kadar özel olduğunu biliyoruz. Posta yoluyla teşekkür notları almak da güzel. Ve kendi imzamızdan daha orijinal hiçbir şey yoktur.

El yazısı o kadar özel ki, bilgisayar yazısıyla değiştirilmesi gerekmiyor. Çocuklar önce elle yazmayı öğrendikleri sürece bilgisayarı kullanmak iyidir. Bu nedenle, yeni teknolojiler el yazısının yerini almamalıdır.

Ayrıca el yazısı duygularımızla, zihnimizle ve hafızamızla bağlantılıdır. Bu nedenle, el yazısı çocukların öğreniminde her zaman bir öncelik olmalıdır.

Hayatta başarılı olmak istiyorsanız kapsamlı okuma ve el yazısı çok önemlidir. Her fırsat bulduğunuzda çocuklarınızda bu yazı biçimini teşvik edin. Alışveriş listelerinde, teşekkür notlarında, kişisel günlüklerde vb. kullanmalarını sağlayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.