Çocukların Zihinsel Fonksiyonlarını Geliştirecek 6 Oyun

Tatil dönemlerinde çocukların zihinlerini çalıştırmaya devam edecek alıştırmalar yapmak, daha iyi bir düşünsel gelişim için gereklidir.
Çocukların Zihinsel Fonksiyonlarını Geliştirecek 6 Oyun

Son Güncelleme: 01 Ekim, 2019

Oyun oynamayı öğrenmek…Ufaklıkların önüne tatil dönemlerinde konulması gereken esas hedef işte budur. Her ne kadar tatiller, zor okul periyotları sonrasında çocukların dinlenmeleri için ayrılması gereken zamanlar olsa da, aynı süreçte zihinsel fonksiyonlarını geliştirecek oyunlar sayesinde mental anlamda çalışmaya ve bir yandan da alıştırma yapmaya devam etmeleri son derece önemlidir.

Elbette bunu söylerken klasik yaz ödevi tarzında monoton ve sürekli bir biçimde her yıl birbirine benzeyen alıştırmalardan bahsetmiyoruz. Bunun yerine öğrenme aracı olarak oldukça etkili ve faydalı oyunlar oynamaktan söz ediyoruz. Bu yazımızda sizlere, ufaklıkların zihinsel fonksiyonlarını geliştirecek ve onların düşünsel kapasitelerine katkıda bulunacak ev oyunları hakkında bilgiler sunacağız. Bu oyunları oynamak için folyo ve renkli kalem gibi malzemelerin yanı sıra bol bol yaratıcılığa ihtiyaç duyacaksınız.

Çocukların Zihinsel Fonksiyonlarını Geliştirmek İçin Ev Oyunları

1. Eşleştir Oyunu

En klasik ve basit oyunlardan biri olmasına karşın çocukların en fazla sevdiği ve tercih ettikleri oyunlardan biri eşleştir oyunudur. Çocuklar bir yandan bu oyunu oynarken harika vakit geçirerek eğlenirler, diğer yandan da yarattıkları şekiller ve eşleri bulmaya çalışmaları nedeniyle eğlenceye eğlence katarlar.

Bu oyunu oynamak için şunlara ihtiyaç duyacaksınız:

  • Seçmek istediğiniz şekil ya da resim çiftleri.
  • Aynı şekil ve renklere sahip bir oyun tahtası.
Oyun oynayan bir aile

Bu oyun tahtası, yapılan resimleri aynı boyutta ilgili resmin gelmesi gereken yere koymak için kullanılır. Şekiller ters bir biçimde tahta üzerine konacağından her bir şeklin ne olduğu önceden bilinmez. Oyunun temel mantığı, ters biçimde konmuş olan bu kartların oyuncuların ellerinde bulunan eşleri ile eşleştirilmesi üzerine kurulmuştur.

Bu oyun, görsel hafızanın geliştirilmesi için mükemmel bir seçenektir. Oyunun, çocukların daha fazla eğlenmeleri için çok farklı çeşitlerde versiyonları da bulunmaktadır.

2. Alfabe Bingo

Okulda alfabeyi yeni öğrenmiş olan çocuklar için ideal bir oyundur. Bu oyun, rakamlarla oynanan meşhur bingo oyununun harflerle oynanan versiyonudur.

Bingo kartlarını harfler için farklı farklı renkler kullanarak kendiniz hazırlayabilirsiniz. Çocuk, oyun oynamak için bu harfleri çizerken, aslında farkında olmadan alfabeyi de tekrar etmiş olacaktır.

Oyunu oynarken, bir sırayı tamamen harflerle doldurunca bir şarkı söyleyebilirsiniz. Aynı bingo oyununda olduğu gibi tüm harfleri tamamlayınca da bingo yapmış olursunuz.

3. Yapbozlar

Ev içinde en fazla oynanan ve klasikleşmiş zihin oyunlardan bir diğeri de yapbozlardır. Bu oyunlar, folyolar ya da kartonlar yardımıyla çok kolay ve hızlı bir biçimde kendinizin de yapabileceği oyunlardır.

Bu tür oyunlar, çocukların mantıksal düşünme ve akıl yürütme becerilerinin gelişmesi açısından ideal özelliklere sahiptir. Bunların dışında, göz-el koordinasyonu ya da ince motor becerileri gibi diğer becerilerin de gelişmesi için çok faydalı olduklarının altını çizmemiz gerekir.

Yapboz oyununun oldukça orijinal bir versiyonu, lego parçalarından esinlenerek yapılabilir. Bunu yapabilmek için sadece parçaları kesip yapacağınız ve ayrıca oyunu üzerinde oynayacağınız bir kartona ve bir kaleme ihtiyacınız olacaktır.

Oyun kartları üzerinde lego şekilleri çizilip bunlar kesildikten sonra, tüm kartlar karıştırılır. Böylelikle çocuk, lego yapboz kartı üzerinde hangi parçanın nereye gelmesi gerektiğini araştırarak bulmaya çalışır.

Yapboz, ufaklıklar için geometri ve akıl yürütme becerilerinin gelişmesi için evde oynanabilecek en ideal oyunlar arasında yer almaktadır.

Zihin Geliştirici Diğer Oyunlar

4. Farkı Bul

Resim çizmek ve boya yapmak çocukların en sevdiği aktivitelerden biridir. Bu nedenle, önce siyah beyaz bir resimdeki farklılıkları bulup daha sonra bu resmi boyamaya bayılırlar.

Bu oyun, odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için ideal bir seçenektir. Çünkü iki resim arasındaki farkları bulmak görsel duyarlılığın gelişmesine yardımcı olacaktır. Bu oyunu internetten bulabileceğiniz çok farklı sayıda resim üzerinden oynayabilirsiniz. Ancak elbette hazır resimlere ek olarak kendiniz de bu resimleri çizebilir ve çocuğunuzun sizin çizdiğiniz resimler üzerinden bu oyunu oynamasını sağlayabilirsiniz.

Farkları bulma oyunu

5. Define Avı: En Eğlenceli Zihin Geliştirici Oyunlardan Biri

Define avı, çocukların son derece keyif almasını sağlayan, macera dolu, eğlenceli ve bir o kadar da basit bir oyundur. Oyun içerisinde saklanmış olan ve bulunması gereken ipuçları nedeniyle akıl yürütme yeteneğinin gelişimi açısından da oldukça etkin bir oyundur.

Buna ek olarak, oyunda detaylara dikkat edilmesi gerektiğinden çocukların görsel algı, konsantrasyon ve dikkat özelliklerinin de gelişimine katkı sağlar. Aynı zamanda, oyunda verilen ipuçları matematiksel bazı işlemler, bilmeceler ya da diğer başka işlemler gerektirdiğinden, bunların sonucunda çocukların diğer yeteneklerinin de gelişmesine doğrudan katkı sunduğunu belirtmemiz gerekir.

6. Bilmeceler

Bu oyunu oynamak için herhangi bir malzemeye ihtiyaç duymayacaksınız. Tek kullanmanız gereken hayal gücünüz olacak. Bilmeceleri sorarken kullanacağınız dil ve melodi, ufaklıkların hemen dikkatini çekecek ve tamamen oyuna odaklanmalarını sağlayacak.

Bilmeceler sayesinde çocukların, fikirleri birbiri ile ilişkilendirme, kavramları şekillendirme ve aynı zamanda hayal güçleri ile düşünme yeteneklerinin gelişimine katkı sağlama şansı yakalayacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Crespillo, E. (2010). El juego como actividad de enseñanza-aprendizaje. Gibralfaro.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.