Kelime Haznesini Geliştirmek İçin 8 Uygulama

Bugünlerde kelime haznesini geliştirmek için kullanılabilecek kolay ve değişik temalar içeren birçok eğlenceli uygulama bulunmaktadır. Bu yazımızda, çocuğunuzun kelime haznesini geliştirmek ve daha iyi konuşmasını sağlamak için işinize yarayacak 8 uygulamadan bahsedeceğiz.
Kelime Haznesini Geliştirmek İçin 8 Uygulama

Son Güncelleme: 05 Eylül, 2019

Kelime haznesini geliştirmek için çok yönlü ve öğretici birçok uygulama bulunmaktadır. Bunlar, çocukların belli beceriler geliştirmesini ve bilgi dağarcığının büyümesini sağlar.

Çocukların, teknolojiyi bu şekilde kullandıklarında öğrenme motivasyonları artar. Kelime haznesi geliştiren uygulamalar çocuğun okulda öğrendiği şeyleri pekiştirmesine de yardımcı olur. Bu uygulamalar, çocukların öğrendiklerini uygulamasını sağlayarak akademik başarılarının da artmasına katkıda bulunur.

Aşağıda göreceğiniz her uygulamanın bağımlılık yapan diğer oyunlar gibi işlevleri de vardır. Fakat bunlar, eğitim amaçlıdır ve çocuğunuzun yeni kelimeler öğrenmesini sağlayarak konuşma becerisini geliştirir.

Bu yazımızda, küçük çocukların ilk kelimelerini öğrenmesini sağlamak için uygun olan 8 uygulamadan bahsedeceğiz. Çocukların kelime haznesini geliştirmek hiç bu kadar kolay olmamıştı! Bu uygulamalar, küçük öğrencilerimizin işine yarayacak eşleştirme oyunları, yapbozlar ve diğer kaynakları içermektedir.

Çocuğunuzun bu uygulamaları keşfetmesini sağlayın ve teknolojinin ona ne gibi faydaları olabileceğini görün. Bu oyunların tamamlanacak birçok seviyesi olduğu için küçük çocuklar bile çok iyi bir kelime haznesine sahip olabilir. Hazır mısınız? Haydi başlayalım.

Kelime haznesini geliştirmek için 8 uygulama

İlk önce bebek

Bu uygulama, popüler televizyon karakterlerinin olduğu birçok kısa video içermektedir. Uygulamadaki materyaller, kelime öğrenmeye odaklıdır ve hayvanlar, sayılar, renkler, vb. ilişkili birçok sözcük içerir. Bu videolar, estetik açıdan ilgi çekicidir ve tekrarlama yapısı üzerine kurulu olduğu için özellikle küçük çocuklar için çok uygundur.

Kelime haznesini geliştirmek: bilgi kartları

Bu da ikinci bir dil öğrenmek için kelime haznesini geliştiren uygulamalardan biridir. Resimlerden oluşan bir dizi kart vardır, her kartın altında kelimenin yazılış şekli bulunur ve aynı zamanda kelime sesli olarak da söylenir. Uygulamanın hayvan isimleri bölümünde sadece ingilizce seçeneği olsa da birçok işleve sahiptir ve ücretsizdir.

Bu uygulamanın en öne çıkan yönü menüsüdür. Sesi ve ses miktarını vb. şeyleri ayarlayabileceğiniz çeşitli işlevlere sahip bir ekran sunar. Ayrıca, çocukların kendi telaffuzunu duyabilmesi ve daha sonra öğrenme gelişimini takip edebilmesi adına kendi seslerini kaydetmesine de olanak tanır.

5’i bir arada Kids Pack HD

Bu uygulama, çocukların dil öğrenmedeki ilk adımlarını atmasını sağlayacak klasik eşleme oyununun farklı çeşitlerini kullanır. Ayrıca, bu öğrenme etkinliklerini destekleyen görsel tahmin oyunları da içerir. Çocuklar karşılarına çıkan resim, kelime ve sesleri tanımaya çalışırlar.

telefona bakan kaykaylı çocuk

Ek olarak, uygulamanın beş zorluk derecesi vardır ve bu seviyelerden birinde biriyle karşılıklı oynama seçeneği de mevcuttur. Oyunun konuları arasında hayvanlar, şekiller, harfler ve hatta kendi fotoğraflarınız bile bulunabilir.

Çocuklar için hayvan eşleştirme (Kids Animal Match)

Kelime haznesini geliştirmek için tasarlanmış diğer bir uygulama da yapılan eşleme sayısına göre zorluk seviyeleri değişen hayvan resimleri eşleme oyunları sunmaktadır.

Bu seviyeler, kullanıcının oyundaki performansına göre ilerler ya da başlangıç sayfasından tekrar başlar. Oyundaki hayvanların isimleri ingilizcedir. Çocuklar bu kelimeleri tekrar ederek hayvanların isimlerini ve kelimelerin telaffuzlarını öğrenirler.

Vocabuland – İngilizce/İspanyolca Kelime Haznesi

Vocabuland, çocukların İngilizce ve İspanyolca kelime haznelerini genişletmeye yardımcı olan bir uygulamadır. Oyunun şu kategoriler gibi organize edilmiş içerik blokları vardır: meyve, çiftçilik, ev, okul, plak, şehir, kıyafetler, aletler, vb.

Ek olarak, kelimeleri telaffuz eden sesin kadın ya da erkek sesi olmasını seçme imkanı da vardır. İçerikler, öğrenme modu ya da zor mod olarak değiştirilebilir. Zor mod, ileri seviye okuyucular için tavsiye edilmektedir.

Tozzle

Bu uygulama, yapbozlardan oluşmaktadır. Ücretsiz versiyonu dört, ücretli versiyonu ise 36 yapboz içermektedir. Tamamlanması gereken resimler ekranın ortasında belirir ve diğer parçalar kenarlarda durur. Çocuğun bu parçaları sürükleyip bırakarak doğru şekilde birleştirmesi ve resmi tamamlaması gerekir.

Uygulama, figürleri teması olan bir pano içerisinde gruplar: hayvanlar, sayılar, çiftlik, vb. Bazen de tek ve bir kategoriye ait olmayan bir resmin tamamlanması da gerekebilir. Çocuk her doğru tamamladığı parçada o nesnenin ya da hayvanın sesini veya doğru cevap verdiğine dair başka bir sesi duyar.

Kelime haznesini geliştirmek: Wordscapes

Çocuğunuzun kelime haznesini geliştirmek için yardımcı olacak başka bir uygulama da çapraz bulmacalardan oluşan bir uygulamadır. Çocuğunuzun anagram ve çapraz bulmacaları çözerek bulabileceği 3700’den fazla bilmece vardır. Her bir bilmece tamamlandığında arkasından daha zor bir tane gelir.

Arkadaşlarla Kelimeler (Words with Friends 2)

Bu uygulama en iyi Scrabble oyunlarından biridir. Uygulamanın ikinci versiyonunda daha fazla puan kazanmak için kelime oluşturabilirsiniz. Bu versiyondaki güncellemeler sayesinde çocuğunuz eğlenirken hem kelime dağarcığını hem de beyninin cevap verme yetisini geliştirir.

telefonla oynayan çocuk

Sonuç olarak, diğer birçok faydasının yanı sıra, geniş ve doğru bir kelime haznesine sahip olmanın, çocuğunuzun akademik ve iş hayatında başarılı olması ve entelektüelitesini ve kapasitesini geliştirmesi için çok önemli olduğunu unutmayın. İyi bir kelime haznesine sahip olmak çocuklarınızın hem çocukluk hem de yetişkinlikte karşılaşacağı sorunlarla daha iyi başa çıkmasını sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarla Seyahat Ederken Oynayabileceğiniz Kelime Oyunları
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarla Seyahat Ederken Oynayabileceğiniz Kelime Oyunları

Bu yazımızda, size uzun araba yolculuklarında çocuklarınızla birlikte oynayabileceğiniz bazı eğitici ve eğlendirici kelime oyunları sunuyoruz.  • O’Sullivan, D. E. (2015). Words with friends, courtly edition: The jeux-partis of Thibaut DE champagne. En Games and Gaming in Medieval Literature (pp. 61-78). New York: Palgrave Macmillan US.
  • ‎Tozzle. (s.f.). Recuperado el 12 de abril de 2022, sitio web de la App Store: https://apps.apple.com/us/app/tozzle/id306169895