Çocuklarınızın Eğitiminde Ekip Olarak Ebeveynlik

Ebeveynler, çocuklarının eğitiminde birlikte çalışmak zorundadır. Sonuç olarak, mutlu ve kendine güvenen çocuklar yetiştireceklerdir. İdeal bir yetiştirme arayışındaysanız, takım olarak ebeveynlik yapmak çok önemlidir.
Çocuklarınızın Eğitiminde Ekip Olarak Ebeveynlik

Son Güncelleme: 27 Ocak, 2021

Ebeveynler çocuklarının rol modelidir. Ve büyürken oluşturdukları ilişkiler, hayatlarının geri kalanında diğer insanlarla ilişki kurma biçimlerini belirleyecektir. Ekip olarak ebeveynlik çocuklar için önemlidir, çünkü ebeveynler onların duygusal referans noktalarıdır.

Çocuklar ebeveynleriyle ilişki kurarak iletişim kurmayı, başkalarının duygularını dinlemeyi ve tanımlamayı, aynı zamanda sözlü olmayan iletişimi paylaşmayı ve anlamayı öğrenirler. Bu nedenle, ebeveynler çocuklarının eğitiminde bir ekip olarak çalışmalıdır. Bunu yapmazlarsa çocuklarını psikolojik olarak etkileyebilirler.

İki çocuklu bir aile

Çocuklarınızın eğitiminde ekip olarak ebeveynlik neden önemlidir?

Hepimizin bildiği gibi çocuklar sünger gibidir. Ebeveynlerinden veya birincil bakıcılarından gördükleri her şeyi “emerler”. Dolayısıyla, tutarsız olursak, her zaman fikrimizi değiştirirsek, tartışırsak veya çocuklarımızın eğitimine katılmazsak, sonunda onları etkileyebiliriz.

Bu durumda çocuklar tutarlı bir aile modelinin parçası olmayacaktır. Bu durum özgüven eksikliğine neden olur.

Birbirimizle aynı fikirde olmadığımızda ve çocuklarımızın eğitimi hakkında tartışmadığımızda, onların en önemli ihtiyaçlarını karşılamıyoruz. Bu yüzden kendilerini korumasız ve güvensiz hissedeceklerdir.

Aşağıdakiler, ebeveynleri eğitimlerinde bir takım olarak çalışmadığında çocukların nasıl hissettiklerini ifade etmelerinin farklı yollarıdır:

  • Yalnızlık ve endişe.
  • Hayal kırıklığı.
  • Bilinç bulanıklığı.
  • Etraflarındaki her şey etkilenir: okul, arkadaşlar, diğer aile üyeleri vb.
  • Düşük özsaygı.
  • Güven eksikliği.
  • Kendine güveni olmama, tehlikede hissetme.

Çocuklarımızın eğitiminde ekip olarak çalışmamızın ana nedeni budur. Onlara tutarlı bir eğitim sağlamak için birlikte çalışmalı ve birbirimize yardım etmeliyiz. Sonuç olarak, mutlu ve sağlıklı büyüyecekler.

Bu nedenle, birlikte kararlar almalı ve çocuklarımızın ihtiyaçlarını daima hesaba katmalıyız. Bunun bir öğrenme süreci olduğunu ve hata yapmamıza izin verildiğini unutmayın.

Ebeveynler çocuklarının eğitiminde nasıl bir ekip oluşturabilir?

Çocuklarınızı eğitirken aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları vereceğiz. Ardından, bir ekip oluşturmaya ve birleşik bir cephe olarak birlikte çalışmaya hazır olacaksınız. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Ailenizle eğlenmeyi unutmayın

Bunu yaparsanız, eğlenirken eğitimde tutarlılığı pekiştirebilirsiniz.

Çocuklarınız yanınızda değilken çözmek için sorunlarınızı konuşun

Bu, planlar yapmanıza, kararlar almanıza ve çocuklarınızın ihtiyaçlarına yanıt vermenize yardımcı olacaktır. Ek olarak, birbirinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır. Bu sohbetler size çocuğunuzun eğitimiyle ilgili farklı bakış açılarınızı iletme şansı da verecektir. Sonunda, bir anlaşmaya varabilecek ve birlikte çalışabileceksiniz.

Birbirinizi düzeltmeyin

Mutlak bir gerçek olmadığı için, partnerinizi sizin ya da ebeveynlerinizin yaptığı gibi düşünmeye zorlamamalısınız. Çocuklarınızı büyütmek için bir anlaşmaya varmalı ve kendi planınızı yapmalısınız.

Çocuklarınızı büyütmenin mükemmel yolunu aramayın

Çocuklarınızı doğru bir şekilde eğitmek için elinizden gelenin en iyisini yapmalı ve bir ekip olarak çalışmalısınız. Ve bir hata yaparsanız, düzeltmeye çalışın.

Kızları ile ekip olarak ilgilenen anne baba

Bazı sınırlar belirleyin

Birlikte ebeveynlik yaparken kendi sınırlarınız ve aşmamanız gereken limitler konusunda net olmalısınız.

İyi polis / kötü polis ebeveynlik modelinden kaçınız

Çocuklarınız sizi bireysel kararlar alan farklı insanlar olarak değil, bir ekip olarak çalışırken görmek ister. Biriniz bir şeyler yapmalarına izin verirse, diğeri sınırları belirlerse, çocuklarınız sizi iyi polis ve kötü polis olarak görecek.

Ekip olarak ebeveynlik neden önemlidir?

Sonuç olarak, ebeveynleri ekip olarak çalışmadığında bunun çocukları nasıl etkilediğinden bahsettik. Ayrıca, çocuklarınızı eğitirken birlikte çalışmanız için size bazı ipuçları verdik. Kendinizi çocuklarınızın yerine koymaya çalışmalı ve ebeveynlerin her zaman onların rol modelleri olduğunu unutmamalısınız.

Son olarak, sizinle kurdukları ilişki, başkalarıyla ne tür ilişkiler kuracaklarını belirleyecektir. Ve ebeveynlerinin bunu yaptığını gördülerse, ortak çalışmayı da öğrenecekler. Bu yüzden ekip olarak çalışmak ve her şeyden önce birbirinizi sevmek çok önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Aşırı Hoşgörülü Ebeveynliğin Riskleri Nelerdir?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Aşırı Hoşgörülü Ebeveynliğin Riskleri Nelerdir?

Ebeveynlikteki herhangi bir aşırılık zararlıdır. Bu nedenle, bu makalede aşırı hoşgörülü ebeveynliğe ve bunun sağlıklı olup olmadığına bir göz atac...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Siegel, D. J., Payne, T. (2012). El cerebro del niño. Alba.
  • Valdés Cuervo, Á. A., Urías Murrieta, M. (2011). Creencias de padres y madres acerca de la participación en la educación de sus hijos. Perfiles educativos, 33(134), 99-114.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.