Ebeveynler ve çocuklar için 5,5 metrelik yatak

Ebeveynler ve çocuklar için 5,5 metrelik yatak

Son Güncelleme: 24 Mart, 2018

Eski bir Belfast rugby oyuncusu ve yoga öğretmeni olan eşi, dört çocukla altı metrelik bir yatağı paylaşıyorlar. Bu birçok insan işin alışılmadık bir uygulama olabilir, ancak bu yeni tasarım sayesinde geceler daha eğlenceli bir hale geliyor.

Ryan ve Kim Constable, sosyal ağlar aracılığıyla yaptıkları paylaşımlardan sonra aile gecesi yapma biçimleri konusunda birçok farklı yoruma sebep oldular. Ana karakter 5.5 metrelik yatak. Çiftin dört çocuğu var: Corey (11), Kai (9), Maya (6) ve Jack (5).

Şimdi, toplamda altı kişi, her iki ebeveyn tarafından tasarlanmış dev yatağı tüm aile üyelerinin rahatı ve eğlencesi için paylaşıyor. Geniş bir oda, çift kişilik yatak, orta boy yatak ve tek kişilik yatak, uyumayı, ebeveynleri ve hatta çocukları bile değiştirmek için mükemmel unsurlardır.

Şüphesiz, herkes soracaktır, bu fikir nereden çıktı? Her şey en büyük çocuk Corey’nin bir yorumundan doğdu. Bir gün, daha küçükken çoğu zaman anne ve babasıyla uyuduğunu söyledi. Kıskançlık dalgasını tetikleyen nokta bu oldu ve küçüklerden sorular gelmeye başladı.

Bu dinamik, çocuklar büyüdükçe zaten kurulmuştu, kendi odalarında, tek başlarına uyuyorlardı ve bir sonraki bebek doğduğunda, anne ve babayla oda paylaştılar.

Beklemedikleri şey, ebeveynlerin tek başlarına uyumak istememeleri, onlarla aynı odada uyumak istemeleri oldu. Ve böylece nihayet, gecenin her anını paylaşabilecekleri, hikayeler okuyabilecekleri, oyun oynayabilecekleri ve sabaha kadar uyuyabilecekleri kadar harika bir yatak yapmaya karar verdiler.

24 Saat Annelik

kıvrılmış uyuyan kadın

Yatak odasındaki bu yeniden tasarlanma çalışmasının yayınlanması pek çok yorumu tetikledi. Birçok medya, anne Kim ile temasa geçerek bu uygulamanın tüm ayrıntılarını anlatmasını sağladı.

This Morning programına verdiği röportajda Kim, bu buluşun en büyük yararının, gecelerinin eskisi kadar telaşlı geçmemesi olduğunu söyledi, çünkü bu sayede, çocukların iyi olduğundan emin olmak için artık odadan odaya gitmesi gerekmiyordu.

Röportaj sırasında Kim, “Bazı insanlar, çocuklar yattığında, karanlık bir odada yalnız kalmak ve bütün gece uyumak zorunda olduklarında, saat 8’de ebeveynliğin bittiğini sanmaya meyilli oluyorlar, fakat gerçek şu ki, her zaman bu düzeni sürdürme zorunluluğu diye bir şey yok.” dedi.

Bunun yanı sıra, evinin çoğu kısmında, önceden belirlenmiş rutinler olmadığını ve her şeyin doğal olarak gerçekleştiğini açıkladı. Ve yatmadan önce, her çocuğun kendisine ayak uydurmasına izin veriyorlar, ancak küçükler akşam 9 ile 11 civarında yatıyorlar ve daha büyük çocuklar da 2:00-3:00 gibi uyumaya gidiyor.

Peki yatak mahremiyeti?

Bu konuda ortaya çıkan endişelerden biri de, ikisi de atlet olan bu çiftin yoğun bir programla ve çocuklarla birlikte geceleri yatakta paylaşırken ne zaman baş başa vakit geçirdikleri. Birçok insan için, bu sistemde mahremiyet için uygun bir an bulmak imkansız görünüyor.

Ancak röportajda, Kim kendisi ve eşinin çocuklarına bu konu hakkında açık olduklarını ve “yetişkin mahremiyeti” anlarında genelde başka odada birlikte uyuduklarını söylüyor. Bu uygulamaya ek olarak, haftada bir gün kahvaltı veya akşam yemeğine çıkarak baş başa vakit geçirmenin de tadını çıkarıyorlar. Böylece çift olarak geçirdikleri anları da koruyorlar.

Bilim onaylıyor

dil çıkaran bebek

Bu konu analiz ve eleştiri konusu oldu, bu yüzden Kim de bu uygulamanın bilimsel yararlarına dayanarak fikrini savunuyor.

“Bilim ve araştırmalara göre, erken bağımsızlık gerçekten de erken bağımsızlığa sebep oluyor. Daha buna hazır olmadan büyümeye ve bağımsızlaşmaya zorlanan çocuklar, tüm hayatları boyunca gerçek dünyadan korkup anne karnındaki güvenli ortama dönmek isteyen insanlara dönüşüyor.”

Bu tartışma yaratan yayında tabi ki sadece 5 ya da 8 metrelik bir yatağın her şeyi çözeceğinden bahsedilmiyor. Önemli olan, çocuklarınızın ihtiyaçlarını saptamak, bu ihtiyaçları gidermek ve gelecekte bağımsız yetişkinler olmaları için gerekli özgürlük ve güveni onlara sağlamaktır. Öyle ya da böyle, her zaman dikkatli olmalısınız ve çocuğunuzun gelişimi ve değişimi sırasında orada olmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.