Daha Etkili Bir Sınıf Nasıl Elde Edilir?

25 Ekim 2019
Sorunsuz bir şekilde uygulayabileceğiniz birkaç tavsiye sayesinde sınıfı daha etkili hale getirmek sizin için çok kolay olacak. Bu tavsiyeler sayesinde hem sınıfınızda harika bir ortam oluşacak hem de öğrencilerinizin davranışları ve akademik durumunda iyileşmeler olacaktır.

Daha etkili bir sınıf, her öğretmenin ulaşmak istediği çok önemli bir başarıdır fakat buna sahip olmak zor olabilir. Bu durum, genellikle yeni öğretmenler için daha çok geçerlidir. Sınıfınızı daha etkili hale getirmek, eski bir öğretmenseniz de kolay olmayabilir çünkü her zaman sizi zorlayacak yeni bir öğrenci çıkacaktır.

Öğrencilerinizi organize etmek, onların öğrenme araçları hakkında bilgi sahibi olmak, esnek bir öğretme alanına sahip olmak ve hem kendi vaktinizi hem de öğrencilerin vaktini etkili şekilde kullanabilmek için pek çok farklı strateji bulunmaktadır.

Her sınıfın ve öğrencinin kendine göre zorlukları bulunmaktadır. Öğretmenlerin, daha etkili bir sınıf elde etmek için çeşitli stratejilere ihtiyacı vardır. Gelin, öğretmek ve öğrenmek için sağlıklı bir ortam yaratmada size yardımcı olacak stratejilerden bazılarını birlikte keşfedelim.

ekoloji öğrenen çocuklar

Daha etkili bir sınıf için öğrencilerinizle pozitif bir bağ oluşturun

Eğer daha etkili bi sınıf istiyorsanız, işinizi şansa bırakmayın. Uzmanlar, sağlıklı bir öğretmen-öğrenci ilişkisinin etkili bir sınıf ortamına sahip olmaya dayandığını söylüyor. Bu çok doğru, çünkü herkes iyi bakılmayı ve önemsendiği kişiler tarafından takdir edilmeyi ister.

Pozitif bağ kurmak, çocukların bir gruba ait hissetmesini sağlar ve sınıfta katılım göstermesine ve işbirliği yapmasına yardımcı olur. Bu ayrıca, çocukların bir şeyler denemek için daha özgüvenli olmasını ve korku tarafından kısıtlanmayacakları bir öğrenme ortamında başarılı olmasını sağlar.

Öğrencilerinizle pozitif bağ oluşturmanın yolları

Sınıfta net ve basit bir yapı kurmak, öğrencilerinizin daha pozitif şekilde tepki vermesini sağlayacaktır. Öğretmenleri olarak, öğrencilerinizin sizden ve sınıf ortamından neler beklediğini anlamanız gerekir.

Sınıfınızın kuralları ve şartları pratik olmalı ve tutarlı olarak uygulanmalıdır. Eğer bunu başarabilirseniz, öğrencileriniz size güven duyacaktır. Benzer şekilde, sınıfınıza saygı çerçevesinde davranmalı ve hoş bir öğrenme ortamı elde edebilirsiniz.

Bu sayede, öğrencilerinizin özgüvenini besler, sınıfta daha katılımcı olmasını sağlar ve sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olursunuz.

yoga yapan çocuklar

Sınıf için bir rutin oluşturun

Louisiana Üniversitesi, bir öğretmeni daha etkili hale getiren faktörlerle ilgili bir çalışma yapmıştır. Araştırmacılar, sınıfta bir rutin oluşturmayı başarmış olan öğretmenlerin, daha yüksek başarı standartları elde ettiğini gözlemlemiştir.

“Pozitif ve düzenli bir öğrenme ortamına sahip olmak için günlük aktiviteler ve ev ödevi sistemi ile ilgili bir rutin oluşturmanız gerekir. Öncelikle genel faktörlerden başlayın ve daha sonra detaylara doğru ilerleyin.”

Örneğin, eğer bir ev ödevinde tıkanan öğrencileriniz varsa, onlara yardımcı olabilecek basit yönlendirmelerde bulunun. Bunlardan birisi sınıf arkadaşlarından yardım istemek olabilir. Eğer bu da onlara yardımcı olmazsa, sizden yardım istemeye gelebileceklerini söyleyin.

Esnek bir oturma düzeni ayarlayın

2012 yılında Minnesota Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, sınıfın fiziksel durumunun da güçlü bir öğretmen-öğrenci ilişkisi için önem taşıdığını göstermiştir.

Ayrıca, iletişim ve etkileşim adına da fayda sağlayacaktır. Sınıfta katı bir oturma düzeni olmaması, öğrencilerinizle daha kolay iletişime geçmenizi sağlayacaktır.

Sheryl Feinstein’a göre, bunu yapmak, klasik bir şekilde öğretmenin öğrenciler karşısında oturup bir şeyler anlattığı yöntemden çok daha faydalı olacaktır.

“İnteraktif ve değişken bir sınıf aracılığıyla öğrencilerin hissedeceği yenilik ve teşvik, onların davranışları üzerinde de pozitif etkide bulunacaktır.”

– Sheryl Feinstein –

daha etkili bir sınıf

Esnek bir oturma düzeni esnek olmayan oturma düzeninden kaynaklanan tipik sorunların çözümüne katkıda bulunacaktır. Sabit sandalyeleri olan bir sınıfta çocuklar, kendileri hareket ederek ya da ders aktivitesi dışında şeyler yaparak motive etmeye meyilli olurlar.

Bu tavsiyeler, her seviyede öğrenciler için faydalı olacak ve daha etkili bir sınıf elde etmenizi sağlayacaktır. Bunları uygulayarak, idari desteğe ihtiyaç duymadan daha organize, samimi ve herkese hitap eden bir sınıfa sahip olabilirsiniz.

  • D. Christopher Brooks. Space and Consequences: The Impact of Different Formal Learning Spaces on Instructor and Student Behavior. University of Minnesota, 2012.
  • Sheryl Feinstein. From the Brain to the Classroom. Hardcover. 2014.