Evde Uygun Bir Çalışma Ortamı Oluşturmanın 5 Kilit Noktası

Çocuklarınız için mükemmel bir çalışma ortamını nasıl oluşturacağınızı öğrenmek ister misiniz? Bu yazımızda birkaç ipucu paylaşacağız. Not alın!
Evde Uygun Bir Çalışma Ortamı Oluşturmanın 5 Kilit Noktası

Son Güncelleme: 10 Kasım, 2020

Okul döneminin başlangıcı ve dahası dünya çapında yaşadığımız pandemi göz önüne alındığında, çocukların evlerinde ödevlerini yapabilecekleri, ders çalışabilecekleri veya gerekirse çevrimiçi olarak derslerine katılabilecekleri bir çalışma ortamı bulunması önemlidir.

Gabinete Psicodiagnosis’ten çocuk ve ergen psikolojisi uzmanlarına göre, çocukları akademik olarak motive etmenin temel faktörlerden biri, onlara uygun bir çalışma ortamı sağlamaktır. Bu çalışma ortamının dikkat dağıtmayan, iyi aydınlatılmış ve havalandırılmış sessiz bir yer olması önemlidir.

Buna ek olarak, evde çalışma alanı oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken başka kilit noktalar da vardır. Bunları öğrenmek ister misiniz? Okumaya devam edin.

ders çalışan çocuk

Evde çalışma ortamı oluşturmanın 5 kilit noktası

1. İyi bir masa seçin

Evde uygun bir çalışma ortamı oluşturmak için iyi bir masa seçmek son derece önemlidir. Masa çocuğun boyuyla orantılı olmalı, yani göğüs hizasında olmalıdır.

Buna ek olarak, masanın çocuğun kullanacağı kitap ve defterler için yeterli büyüklükte olması da önemlidir. Birkaç yıl dayanması için dayanıklı bir malzemeden yapıldığından emin olun.

2. Ergonomik bir sandalye alın

Bir çalışma ortamının vazgeçilmez bir diğer öğesi de sandalyedir. Sandalyenin ergonomik olmasını tavsiye ediyoruz. Bu şekilde, çocuğunuz iyi postürünü korurken birkaç saat ders çalışabilir.

Çocuğunuz huzursuz olma eğilimindeyse, en iyisi tekerlekli sandalyelerdenden kaçınmaktır. Böylece, çocuğunuzun ders çalışırken çok fazla hareket etmesini önlemiş olursunuz.

3. Bir bilgisayarınız ve iyi bir internet bağlantınız olsun

Bugün yaşadığımız bu dijital çağda, bilgisayar çocukların okulla ilgili işlerini, özellikle de ortaokul ve lise dönemlerinde düzgün bir şekilde yerine getirmeleri için temel bir araçtır.

Bu nedenle çalışma ortamında internet bağlantısı iyi olan bir bilgisayar olması önemlidir. Göz yorgunluğunu önlemek içinse, en iyisi bilgisayar monitörüyle çocuk arasındaki mesafenin yaklaşık bir kol uzunluğunda olması gerekir.

4. Okul materyallerini düzenlemek için yeterli bir depolama alanınız olsun

Her çalışma ortamında, çalışmak için gereken okul malzemelerini (kitap, defter, not defteri, kalem, vb.) yerleştirmek ve düzenlemek için yeterli raf, çekmece ve kutu bulunmalıdır. Böylece çocuklar her şeye kolay erişebilir ve bakması gereken kaynakları kolayca bulabilir.

5. Çalışma ortamını çocuğunuzun zevklerine göre düzenleyin

Çocuğunuzun bu ortamda uzun bir süre vakit geçireceğini hesaba katarak düzenleme yapmalısınız. Bu nedenle, çalışma ortamında ve huzurlu hissetmesi önemlidir. Çocuğun odanın dekorasyonunda söz sahibi olması, odaya kendi kişisel dokunuşunu verebilmesi için önemlidir.

Mobilyaların rengini, duvarların rengini seçebilirler, duvara kendi posterlerini veya çizimlerini asabilirler veya onları motive edecek başka herhangi bir şey yapabilirler.

Evde iyi bir çalışma ortamı hazırlamanın önemi

Bir çocuğun iyi bir öğrencilik dönemi yaşaması için, erken yaşlardan itibaren iyi çalışma alışkanlıkları edinmesi ve bunları devam ettirmesi çok önemlidir. İyi bir çalışma alışkanlığının en önemli kısmı, evde uygun bir çalışma ortamına sahip olmaktır.

Böyle bir ortam, çalışmaya en uygun hale getirmede gerekli olan tüm özelliklere sahip olduğu müddetçe,  yatak odasında, oturma odasında, ofiste ve hatta mutfakta bile yaratılabilir.

Buna ek olarak, yeterli alanınız varsa, çalışma ortamını biri okumak, biri bilgisayar ve biri de hobiler için üç bölüme ayırabilirsiniz. Bununla birlikte, ortamın büyüklüğü ikinci plandadır. Çocuk için gerçekten önemli olan şey, evde ders çalışmayı mümkün olan en iyi koşullarda yürütebileceği belirli bir ortamın olduğunu bilmesidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.