Fiziksel Görünüş Konusunda Çocuklara Pozitif Mesajlar Vermenin Önemi

27 Haziran 2020
Bir anne ya da baba olarak çocuklarımıza pozitif mesajlar vermekle yükümlüyüz. Buna fiziksel görünüşle ilgili yaptığımız yorumlar da dahildir.

Çocuklar birer sünger gibidirler. Anne ve babalarından gördükleri her şeyi belleklerine atarlar. Onların söyledikleri her sözü dinler ve yaptıkları her şeyi taklit ederler. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarına sadece gerekli eğitimi verme anlamında değil, aynı zamanda onların duygusal gelişimi ve kişisel olarak sağlık bir biçimde büyümeleri için de önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Bu bağlamda anne ve babaların kendi bedenleri ve fiziksel görünüş hakkında çocuklarına verdikleri mesajlar son derece önem taşımaktadır.

Anne ve babaların dikkat etmeleri gereken konulardan biri çocuklarının yanında kendi görünüşlerini eleştirmekten kaçınmalarıdır. Özellikle çocuklar daha küçük yaşlardaysa, anne ve babanın görünüşleri hakkında olumsuz sözcükler sarf etmeleri ciddi bir hata olacaktır. Eğer siz de çocuklarınızın kendi bedenleri ile ilgili sorunlar yaşamasını istemiyorsanız, onlara bedenleri ile barışık olmaları gerektiğini en doğru bir biçimde öğretmeniz gerekir.

Çocuk ve Bedeni

Çocuklarınız vücutları hakkında aşırı bir biçimde bilinçli şekilde büyümek zorunda değildir. Onlar için en önemli olan şey elbette sağlıklı bir bedene sahip olmaktır. Bu bağlamda, çocuklarınızın sizi bir örnek olarak görüp takip etmeleri için iyi bir rol model olmanız gereklidir. Bu gerekliliğin sizin fiziksel görünüşünüzden bağımsız olduğunun altını özellikle çizmek istiyoruz.

Bir anne ya da baba olarak her zaman için çocuklarınıza sağlıklı ve doğru bir örnek olmayı istersiniz. Eğer anne ve baba kilosunu kafasına takmış ve bu sorunu çocuğun karşısında sürekli bir biçimde vurguluyorsa, bu durum çocuğa sanki bir insanın ancak aynadaki görüntüsü kadar değerli ve çekici olabileceği mesajını verecektir. Sonuçta çocuğun güzellik, kilo ve sağlıklı yaşam biçimi gibi konularda doğru ve mantıklı düşüncelerle büyümesi daha zor bir hale gelecektir.

Aynada kendine bakan kız

Fiziksel Görünüş Konusunda Eleştiren Anne ve Babalar

Eğer bir çocuk anne ve babasının birbirlerinin görünüşlerini eleştirdiğine şahit olursa, ne kadar kötü ve sözlü olarak aşağılama içerse de bu tür bir etkileşimin normal olduğunu düşünecektir. Böyle konuşmaları gören bir çocuk bu tür bir sözlü etkileşimin son derece sıradan olduğuna inanacak ve bunu içselleştirecektir.

Çocuklar aynı zamanda bu tür sözlü bir yaklaşımı kendi ilişkilerinde de benimserler. Benzer şekilde bu tür diyalogların çok sık yaşandığı, normal olarak görüldüğü ve bu nedenle de istenen bir durum olduğu ilişkileri kendileri için daha uygun bulurlar.

Bedeniniz Hakkında Olumlu Mesajlar Vermek

Bir anne ya da babanın çocuğuna vereceği en iyi mesaj, güzellik kavramının çok farklı türlerinin bulunduğu gerçeğidir. İnsan bedeni söz konusu olduğunda en önemli noktalardan biri hiç kuşkusuz sağlıklı olmaktır. Bu nedenle öncelikle çocuğun iç güzelliğine odaklanmalı ve ona referans olarak alabileceği, kendisine benzeyen doğru modelleri sunmalısınız. Bu davranış biçimi çocuk için pozitif bir motivasyon sağlayacak ve onun kendi dış görünüşü ile barışık olması için faydalı bir yaklaşım olacaktır.

Fiziksel Görünüş Kızları Erkeklerden Daha Fazla Etkiler Mi?

Fiziksel görünüş söz konusu olduğunda kültürel yaklaşımlar hem kız hem de erkek çocukları doğrudan etkilemektedir. Bununla birlikte fiziksel özellikler öteden beri bir erkeğin hayatının genel başarısı için daha az önemli bir faktör olmuştur. Ayrıca bu mesaj hem kız hem erkek çocuklarına büyüme süreçlerinde bilinçli ya da bilinçsiz biçimde verilmektedir.

Fiziksel görünüş problemleri ve beslenme bozuklukları kızlarda olduğu kadar erkek çocuklarda da görülmektedir. Bazı durumlarda bedensel takıntılar, beden algı bozukluğu (dismorfik) olarak adlandırılan farklı bir boyuta ulaşabilir. Bu tür vakalarda anoreksiyanın tersi olan kilo alma takıntısı bozukluğu ortaya çıkar.

Çocuklarda fiziksel görünüş sorunlarının bazıları ise hiç belirlenemez ya da teşhis konulmaz. Bunun sonucunda da günümüzde karşı karşıya kaldığımız birtakım istatistiksel değişkenler ortaya çıkar.

Aynaya bakan bir ergen kız

Bedeninizle İlgili Çocuklarınıza Pozitif Mesajlar Vermek: Anne ve Babalar Kendi Fiziksel Görünüşleri İle Barışık Olmalıdırlar

Anne ve babalar, gerek söyledikleri sözler ve gerekse davranış şekilleri konusunda son derece dikkatli olmalıdırlar. Çünkü bunların tamamı çocuklarına çok güçlü birer mesaj niteliği taşımaktadır. Bu yüzden çocuklarımıza ne tür mesajlar vermenin doğru olacağı konusuna gereken özeni her zaman göstermemiz gerekir.

Annelerin doğum sonrası vücutları konusunda kendilerini yetiştirerek eğitmeleri de son derece önemlidir. Çünkü eski görünüşlerine kavuşmaları elbette belirli bir zaman alacaktır. Bu gerçeği anlayarak özümsemek son derece faydalı olacaktır. Bu sayede annenin fiziksel görünüşünden hoşlanmaması ve kendine kötü davranmasının önüne geçilebilir.

Kişinin kendi vücudundan memnun olmaması sorununa karşı en büyük ilaç gerekli olan adımları atarak sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemekten geçmektedir. O halde eğer kendinizle ilgili bir şeyden memnun değilseniz memnuniyetsizlik konusu olan bu durumu bir hedef haline dönüştürmelisiniz.

Vücut türleri söz konusu olduğunda güzellik kavramının pek çok farklı türünün bulunduğunun farkında olmalıyız. Eğer fiziksel görünüşünüzden memnun olmak istiyorsanız, elinizden gelenin en iyisini yapmaya gayret edin. Özellikle çocuklarınızla olan ilişkilerinizde fiziksel görünüş ve beden algısı sorunlarını aşmak için istekli ve gayretli olun. Konuya her zaman için olumlu açılardan yaklaşın ve çocuklarını destekleyen bir anne ya da baba olun.