Çocuklara Hayvan Sevgisi Aşılayan Filmler

Hayvan sevgisi, çocuklarımıza öğretmemiz gereken en önemli değerler arasında yer almaktadır. Aşağıda sizler için sıraladığımız filmlerle hayvan sevgisini çocuklarımıza oldukça eğlenceli bir biçimde aşılayabiliriz.
Çocuklara Hayvan Sevgisi Aşılayan Filmler

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2019

İnsanın yaşantısı süresince sahip olacağı değerleri ediniminde çocukluk dönemi son derece önemli bir süreçtir. Bunun en büyük sebebi, çocukların yaşadıkları tüm tecrübeleri ve kendilerine sunulan tüm bilgileri adeta bir sünger gibi çekmeleridir. Çocuklara hayvan sevgisi aşılamak, onları daha empatik – karşısındaki kişinin yerine kendisini koyabilen ve destekleyen bir insan haline dönüştürecektir.

Çocuklara pozitif değerleri aktarmak ciddi, formal ya da sıkıcı bir şekilde yapılmamalıdır. Çocuklar, etraflarındaki herkesten ve her şeyden öğrenme kapasitesine ve motivasyonuna sahiptirler. Bu nedenle, sadece sizi hayvanlara sevgi ve saygı duyarak davranırken görmek bile onların benzer şekilde davranmalarını sağlayacaktır.

Ancak bu tür davranışsal gözlemlere ek olarak belirli bir takım eğlenceli aktiviteler gerçekleştirmek, çocuklara hayvan sevgisi aşılama konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Aile filmleri izlemek çocukların en sevdikleri hobiler arasında yer alır. Bir yandan eğlenip harika hikayelerin tadına varırken diğer yandan da anne ve babalarının ilgisinin üzerlerinde olması çocuklar için paha biçilmez bir aktivite niteliği taşımaktadır. Bu yüzden, onlar için hem öğrenip hem de aynı anda eğlenmekten daha iyi ne olabilir ki?

Hayvan Sevgisi Neden Önemlidir?

  • Öncelikle hayvanların birer canlı olduklarını asla unutmamak gerekir. Tıpkı bizler gibi ihtiyaçları ve duyguları vardır. Ve sırf bu basit nedenden ötürü onlara saygı duymamız ve varlıklarını onurlandırmamız gerekir. Onlara kesinlikle birer obje ya da birer oyuncak gibi davranmamak çok önemlidir. Bu nedenle saygın bir biçimde davranılması gereken birer canlı oldukları asla unutulmamalıdır.
  • Hayvanlar bize karşılıksız sevginin ne anlama geldiğini öğretirler. Eğer kendimize hayvanları tanıma fırsatını verirsek, onlar da bize sadakatin, arkadaşlığın ve sevginin gerçekten ne demek olduğunu göstereceklerdir. Hayvanların duyguları saftır, kin nedir bilmezler.
  • Hayvanlar duygusal olarak kendimizi düzene sokmayı ve hayatımızı bu anlamda dengelemeyi bize öğretirler. Hayvanlarla arkadaş olmak, zararlı duygulardan uzaklaşarak bu tür olumsuz hislerden kurtulmamıza yardımcı olur. Üzgün olduğumuzda ya da herhangi bir korkuya kapıldığımızda etrafımızda hayvan dostlarımızın olması çok daha olumlu bir ruh haline geçmemizi ve kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.
Çocuklar ve köpek

Hayvan Sevgisi Aşılayan Filmler

Hayvanları sevmenin ve hayatı onlarla paylaşmanın temel ancak çok önemli faydalarına göz attığımıza göre, şimdi ufaklıkların bu sevimli arkadaşları sevmelerine yardımcı olacak bazı filmler hakkında bilgi verebiliriz.

Marley ve Ben

Bu filmde yeni evli bir genç çift, anne ve baba olmaya karar vermeden önce hayatlarına küçük bir köpek olan Marley’i katmaya karar veriyorlar. Ancak göz açıp kapayıncaya kadar o küçük yavru köpek 45 kg ağırlığında kocaman bir köpeğe dönüşüyor ve ailenin hayatı gerçek anlamda çılgınlıklarla dolu bir macera halini alıyor.

Marley, hayatlarının bundan sonraki bölümünde aileye eşlik ediyor ve büyüyen bu ailenin yaşantısına sevgi ve neşe katıyor.

Tarzan

Bir Disney klasiği haline gelmiş olan bu filmde, ormana terk edilmiş olan bir çocuğun, bir goril tarafından bulunup büyütülmesi konu alınmış. Bu çocuk, bir grup kaşifin ormana gelişine dek hayvanlarla mutlu bir biçimde büyüyor ve hayatını sürdürüyor. Çocuk, yani Tarzan, daha sonra kimin kim olduğunun farkına varıyor ve yaşamak istediği ve kendini ait hissettiği dünyanın hangisi olması gerektiğine karar veriyor.

Filmin ana teması olarak, insanın neden olduğu zalimlik ve açgözlülüğün hayvanlara nasıl zarar verebileceği ve buna karşın nezaket ve saygının ise aynı hayvanların hayatını nasıl kurtarabildiği işleniyor.

Hachiko: Bir Köpeğin Hikayesi

Gerçek bir hikayeden uyarlanmış olan bu duygu yüklü filmde, üniversitede çalışan bir profesör terk edilmiş bir köpeği sahiplenmeye karar veriyor. Filmde, karşılıksız sevgi ve derin vefa duyguları özel olarak işleniyor. Filmde verilen mesaj; “Sizi gerçekten seven her zaman için size bakar ve sizi her zaman bekler.”

Ferdinand

Ferdinand, saldırgan tavırlara sahip olmadığı için diğer boğalar tarafından dalga geçilen nazik ve iyi kalpli bir boğadır. Ferdinand, dost canlısı bir adam ve onun kızı olan Nina tarafından sahiplenilir. Ancak bir süre sonra onu bir boğa güreşçisine satmak isteyen kişiler tarafından kaçırılır. Buna karşın Ferdinand, Nina’ya geri dönebilmek için mücadele etmekten asla yılmaz.

Ferdinand film hayvan sevgisi

Bu hikaye bizlere, insanoğlunun bir yandan en gaddar, diğer yandan ise en nazik yüzünü gösteriyor. Bunların yanı sıra geleneklerden önce hayata saygı duymamız gerektiği mesajını da veriyor.

Hayvanlara Sevgiyi Aşılayan Diğer Filmler

Sadık Dostum

Sahibi Lucas’tan aniden ve hiç hak etmediği şekilde koparılan Bella adındaki köpek, yeniden onun yanına dönebilmek için götürüldüğü yerden kaçar. Ancak dönüş yolu hiç de kolay olmayacaktır. Çünkü gitmesi gereken 650 km ve bu yolda karşısına çıkacak çok sayıda engel onu beklemektedir. Ancak Lucas’a duyduğu sevgi, ona tekrar kavuşmak için ihtiyacı olan enerjiyi ve motivasyonu Bella’ya sağlayacaktır.

Dumbo

Filmin hem Disney tarafından hazırlanan orijinal versiyonu, hem de Tim Burton’ın yönetmenliğini üstlendiği uyarlamasında, hayvanların çalıştırıldığı sirklerin aslında nasıl yerler olduğu açık bir biçimde gözler önüne seriliyor. Dumbo’nun çektiği acılar, annesinden koparılıp para için çalıştırılması bizlere, diğer canlılara zarar veren hiçbir eğlencenin aslında doğru olmadığını gösteriyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.