Ketum Olmak: Çocuklara Öğretilmesi Gereken Önemli Bir Değer

Sosyal medya ağlarının baskın olduğu dünyada, yaptıkları her şeyi bu platformlarda yayınlamak, insanlar için giderek normal bir hale geliyor. Ancak bu yazıda, ketum olmanın çocuklara öğretilmesi gereken önemli bir değer olduğundan bahsedeceğiz.
Ketum Olmak: Çocuklara Öğretilmesi Gereken Önemli Bir Değer

Son Güncelleme: 14 Kasım, 2020

Ketumluk, neredeyse modası geçmiş ve eski bir değer gibi görünüyor. Ancak ketum olmak, özellikle günümüz dünyasında çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren aşılamamız gereken çok önemli bir değerdir. Ketum olmanın neden önemli olduğunu merak ediyorsanız okumaya devam edin.

İnsanların kendilerini ve yaptığı her şeyi açığa çıkarması bugünlerde çok yaygın. Hayatlarınızda ne olduğu önemli değil; örneğin ne pişirdiğiniz, nereye seyahat ettiğiniz, hangi kıyafetleri giydiğiniz, nerede alışveriş yaptığınız, sıkıldığınızda ne yaptığınız ve hatta köpeğinizin ne yaptığını bile herkesle paylaşabilirsiniz. 

Amaç, en yakın çevrenizin görebilmesi için özel hayatınızı paylaşmak ve adeta ifşa etmektir. Ama aynı zamanda bu ifşa eylemi, birçok insanın nihai hedefidir, böylece çok fazla insan hayatlarında olan biteni görebilir.

Ketumluk nedir?

Ketumluk aslında tedbirli veya ihtiyatlı olmakla ilgilidir; bu nedenle başkalarının bilmesine gerek olmadığında bildiklerinizi söylemeyin veya tuttuğunuz sırlara sahip çıkın. Hem yargıda bulunmak hem konuşmak hem de eyleme geçmek aslında sağduyu ile ilgilidir.

Bu nedenle, sağduyulu bir kişi yeri geldiğinde çekingen ve ölçülüdür; ne eylemleriyle ne de dış görünüşü veya ifadeleriyle dikkat çekmeye çalışmaz. Böyle bir kişinin kendisi veya başkaları hakkında gereksiz konuşmaya ya da yaptığı her şeyi paylaşmaya ihtiyacı yoktur.

Bu nedenle sağduyulu kişiler genellikle öne çıkmayan veya ‘mükemmel’ görünmeyen kişiler olarak tanımlanır. Bu çıkarım oldukça göreceli ve tartışmalıdır.

annesiyle konuşan çocuk ve beyaz ev

Ketum olmak: Yükselen bir değer mi yoksa modası geçti mi?

Erdemli davranışlar, kişinin takdir edildiği veya herkesin değer verdiği niteliklerdir. Bu yazının başında bahsettiğimiz gibi, ketum olmak veya ağzı sıkılık tam olarak bir erdem olarak kabul edilmiyor.

Sosyal medya ağlarında özellikle gençler ve ergenler genelde gizli hayatlar yaşamaya veya özel hayatlarını gizlemeye meyilli değildir. Günümüz toplumunda var olmak, kendini göstermekle ilişkilendiriliyor; insanlar kendileri ve başkaları hakkında konuşmaktan, diğer insanların hayatlarına burunlarını sokmaktan ve hatta başkalarının kendi hayatlarına karışmasından memnun gibi görünüyor. 

Bununla birlikte, yaşadığımız ortama ve ilişki içinde olduğumuz kişilere bağlı olarak ketum olmaya bazı çevrelerde değer verilir. Başka bir deyişle, bazı işlerde veya belirli sosyal ilişkilerde ağzı sıkılık önemli bir değer olarak görülür. Genellikle özel hayatla ilgili olan kişisel mahremiyet alanına saygı göstermeye çalışılarak kurulan ilişkiler daha da önem kazanır.

Tüm bunların yanında, ilişkinin bağlamı veya kapsamı ile yakından bağlantılı olarak, ketumluk diye tabir ettiğimiz davranış biçimi konuşma şekli, kiminle nasıl ve hangi tonda konuşulacağı ile ilgili olarak da ele alınabilir. Dahası, genel sosyal eylemler ve hatta giyinme şekli bile bu bağlamda değerlendirilebilir. Zenginlik ve bundan kaynaklanan savurganlık, bu bağlamda pek de kabul görmez.

“Ketumluğun olmadığı yerde zarafet olamaz.”

– Miguel de Cervantes –

Ketum olmak çocuklara öğretmek için önemli bir değerdir

Bu değerle ilgili olarak, çocuklarınıza şunları öğretebilirsiniz:

  • Ketum insanlar iyi arkadaşlıklar kurabilirler. Gençlere ketum olma becerisinin temelinin güven olduğunu, sır saklamayı bildiklerinde veya başkalarının anlattıklarını diğer insanlarla paylaşmadıklarında güvenilir kişiler olduklarını açıklayın.
  • Neredeyse herkes aynı şeyi yaptığı için hayatlarını sosyal medya aracılığıyla paylaşmanın onları benzersiz ya da farklı yapmadığını açıklayın.
babasıyla kitap okuyan çocuk ve ketum olmak
  • Kendi güvenlikleriyle ilgili olarak ketum olmalarının önemini vurgulayın. Yaşadıkları yer, kiminle birlikte oldukları veya sık sık gittikleri yerler konusunda ne kadar ketum olurlarsa, o kadar güvende olurlar. Bu şekilde kötü deneyimlerden veya kötü niyetli kişilerden kaynaklanacak durumlardan da kaçınabilirler.
  • Gençlere beğenilerini ve hobilerini çevrimiçi ortamda ve arkadaşlarıyla paylaşmanın sorun olmadığını öğretin. Bunun yanında, önemli düşünceleri ve duyguları kendilerine saklamalarının normal olduğunu da öğretmelisiniz. Bu tür ciddi durumları yalnızca aileleriyle veya yakın arkadaşlarıyla paylaşmalılar; çünkü yalnızca yakınları onları içtenlikle anlayabilir ve onlara saygı duyabilir.
  • Ketum insanların genellikle zeki insanlar olduklarını vurgulayın. Bu insanlar çoğu konuda bilgili olsalar bile her şey hakkında konuşmayan insanlardır. Bunun aksine, fikirlerini paylaşmadan önce dinlemeyi, gözlemlemeyi ve düşünmeyi bilen kişilerdir. Başkalarının geçmiş hayatını ya da sahip olduğu koşulları bilmiyorlarsa yargılamamaya çalışırlar.

Mesafeli yetiştirilen çocuklar

Günümüzde yaşanan olaylara ve genel olarak dünyaya daha açık olduğumuz bir toplumda yaşıyoruz; neredeyse her şeyle ve herkesle ilgili konuşmayı, fikir üretmeyi seviyoruz. Bu yüzden çocuklarınıza ketum ve birazda olsa mesafeli olmayı öğretmelisiniz.

Tam da içinde yaşadığımız zamanlarda bu özellik daha da kıymetli hale geliyor. Çünkü sürekli başka hayatlara maruz kalıyoruz ve dışa dönüklük baskın hale geliyor. Çocuklarınız bu nedenle biraz ketum olmayı öğrenmeli. Gelecekleri ve genel anlamda güvenlikleri için hayatlarının belirli bölümlerinin özel kalması gerektiğini anlamalarını sağlayın.

Çocuğunuzun kişiliği daha dışa dönük olsa bile, ona ağzı sıkı ve ketum olmayı öğretmelisiniz. Çünkü çocuğunuz ne kadar sosyal ve dışa dönük olursa olsun, büyüdükçe ve geliştikçe bazı durumlarda ve zamanlarda nasıl ihtiyatlı davranacağını bilmelidir. Her halükarda, hayatlarının bir noktasında ketum ve ağzı sıkı olan kişilerle karşılaşacaklar ve onları mutlaka takdir edeceklerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.