Çocuğunuz Öğretmenlerine Karşı Geliyorsa Ne Yapmalı?

Okulda sorunlar olduğu için çocuğunuz öğretmenlerine karşı geliyor ise, en iyi çözüm diyalog ve olumlu pekiştirmedir. Unutmayın, tehditler ve cezalar eğitim için iyi bir yol değildir.
Çocuğunuz Öğretmenlerine Karşı Geliyorsa Ne Yapmalı?

Son Güncelleme: 22 Mayıs, 2020

“Çocuğum öğretmenlerine karşı geliyor” ebeveynler arasında yaygın bir ifadedir. Bu sorunu düzeltmenin doğru yolu nedir?

Birçok ebeveyn üzülür, birbirlerini suçlar ve çok izin verici ve hoşgörülü oldukları için kendilerini suçlar. Diğerleri sorunun okul ve öğretmenlerle ilgili olduğunu düşünür.

Ayrıca çocuğu cezalandıran, bağıran ve tehdit edenler de vardır. İşin aslı, bu yöntemler olumlu bir şeye yol açmaz. Bu duruma veya başka bir çatışmaya yardımcı olmaz.

Sakinlik, sağduyu ve sabır bu sorunla uğraşırken üç temel bileşendir.

Ebeveynler, gelişimlerinin her aşamasında çocuklarına eşlik etmelidir. Çocuğun öğretmenlerine karşı gelmesinin nedenini bilmek, sorunu çözmenin ilk adımıdır.

Oğlum neden öğretmenlerine karşı geliyor?

Çocukların ve ergenlerin öfke ve hayal kırıklıklarını nasıl yönlendireceklerini bilemedikleri yaşlar vardır. Çünkü en iyi şekilde nasıl tepki verebileceklerini bilmiyorlar, çileden çıkıyorlar ve ani tepkiler veriyorlar.

Ayrıca kendilerini güvende hissetmeleri ve durumlarını kontrol edebileceklerini hissetmeleri gerekir. Aslında bunun nedeni, kişiliklerini doğruluyor olmalarıdır.

Gençler kendilerini duygusal olarak yetişkinlerden ayırmaya çalışırlar. Kendi isteklerini yaptıklarını hissetmek istiyorlar. Artık hoşnut değiller ve her şey hakkında tartışıyorlar.

Bununla birlikte, karşı gelme davranışı da ortaya çıkar. Bir bakıma, çocukken sahip oldukları öfke nöbetlerinin yerini alır. Bu tutumu düşünmeden edinirler, neredeyse dürtüseldir.

çocuğum sınıfta karşı geliyor

Çocuğunuz öğretmenlerine karşı geliyor ise neyi bilmelisiniz?

Çocuğunuz öğretmenlerine karşı geliyor ise ebeveynler olarak, birkaç şeyi anlamanız gerekir. Bu reaksiyon, hislerinin bir tezahürüdür. Bu gönüllü bir davranış değildir. Aslında, çocuğunuz öğretmenini veya ailesini kızdırmaya çalışmamaktadır.

Bazı cezalar bu tür davranışların çözümüne yardımcı olsa da, bunlar en iyi çözüm değildir. Çocuklar ve gençler yetişkinlerden bilinçli bir yardıma ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, şiddetli bir reaksiyona ihtiyaçları yoktur.

Hem ebeveynleri hem de öğretmenleri etkileyen bu tutumu düzeltmek zaman alır. Çocuğun veya gencin harekete geçmeden önce düşünmesine yardımcı olmakla ilgilidir. Sabır ve sebat gerektiren bir yoldur. Her şeyden önce, çok fazla hoşgörü ve sevgi gerekir.

“Sakinlik, sağduyu ve sabır bu sorunla uğraşırken üç temel bileşendir.”

Bu durumlarla nasıl başa çıkılır?

Tüm ebeveynler çocuklarının eleştirel olmasını ve yetişkin yaşamı için gerekli olan davranışları geliştirmesini ister. Amaç, çocuğu düşüncelerini veya duygularını ifade etmeyen itaatkâr bir kişiye dönüştürmek değildir.

Fikir, çocuğun durumuna uygun cevaplar ve tepkiler vermesidir. Buna ek olarak, okuldaki bir öğretmene verilecek herhangi bir yanıt, neye sebep olursa olsun standartlara uymak zorundadır.

Öğretmenler çocukları karşı geldiği için ebeveynlerle konuştuğunda, dürtüsel tepkilerden kaçınmak en iyisidir. Bu sizi kızdıran iç fırtınayı salıvermenizi içerir. Aksine, cevap vermeden önce bir süre oturun ve düşünün.

Çocuğunuzla hala kızgınken konuşursanız, konuşmanın mantığını anlamaz. Böylece, konuşma pek de işe yaramaz. Ayrıca, büyük olasılıkla ebeveynlere de karşı gelecektir.

okul müdürü ve veli

Konuşmanın tonu ve kurallara saygı

Konuşma esnasında dostça bir ton kullandığınızdan emin olun. Bu şekilde, çocuğunuz sizi kendisinin yanında olduğunuzu ve ona yardım etmek istediğinizi hisseder.

İlk olarak, ne olduğunu sormalısınız. Öğretmenin hangi sözünün veya davranışının bu davranışı tetiklediğini sorun.

Çocuğunuzu, duruma verebileceği diğer tepkiler hakkında düşünmeye teşvik edin ve onlar üzerine düşünün. Amaç, çocuğun veya gencin cevap vermek isterse önce düşünmesi gerektiğini fark etmesidir. Sonra iyi bir tavırla cevap verebilir.

Ayrıca, çocuk veya ergen her yerde kurallara uymanın önemini anlamalıdır. Okuldaysa, okul kurallarına uymalı ve saygı göstermelidir.

Bu nedenle, bir öğretmene saygısızlığın kurallara uymamak olduğunu anlayacaktır. Genellikle bu tutum cezalandırılır.

Pratikte, bununla başa çıkmak için en önemli tavsiye diyalog, empati ve aktif dinlemedir. Bu araçlar sayesinde daha etkili iletişim kurabileceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.