Ona, Kapat Gözlerini: Durup Nefes Almak İçin Özel Bir Hikaye

Ona'nın hikayesi ilk olarak bir yaz akşamı ortaya çıkmaya başlar. Daha sonraki süreçte hikayenin yaratıcısı olan Raquel ve kızı Daniela pek çok fikri bir araya getirmeyi başarırlar.
Ona, Kapat Gözlerini: Durup Nefes Almak İçin Özel Bir Hikaye

Son Güncelleme: 22 Ekim, 2019

Ona, Kapat Gözlerini, hepimize durup nefes almayı, rahatlamanın yollarını aramayı ve sakinleşmeyi öğreten bir kitap. Bu tür kitaplar, günümüzde stres yüklü yaşantılarımız içinde ihtiyacımız olan çıkış yollarını bulmak için son derece özel bir yere sahip.

Ona’nın yaratıcısı Raquel Piñero. Yazar bir gün, gece karanlıktan korkan ve uyumak istemeyen kızını düşünerek bu harika resimlerle bezenmiş kitabı yaratmaya karar vermiş. Kitaptaki çizimler Arancha Perpignan’a ait. Aslında bir mühendis olan Arancha, kızının doğumu ile birlikte hayatına yeni bir yön vermeye karar vermiş. Böylece, asıl tutkusu olan resim yapmaya başlamış.

Ona’yla oynadığımız oyun, bize gözlerimizi kapatıp nasıl rahatlayacağımızı öğretiyor. Buna ek olarak, aynı oyunlar farklı yoga pozisyonlarını da öğrenme şansını da veriyor.

Ona, Kapat Gözlerini

Ona, tüm gününü su birikintisinden su birikintisine atlayarak geçiren ve gün boyu eğlenen bir kurbağadır. Ancak bu sevimli kurbağanın uyku zamanı geldiğinde yatağa gitme konusunda ciddi sorunları vardır. Ona, akşam olduğunda bir türlü yatıp uyumak istemez ya da uyuyamaz. Ama oldukça şanslı olan Ona’nın annesi, bu durumda ona nasıl yardım edeceğini çok iyi bilir: rahatlatıcı egzersizler. Bu sayede Ona, karanlıktan korkmamayı da öğrenmeye başlar.

Kitapta yer alan ve büyük bir bölümü pastel renklerden oluşan çizimler, bu rahatlatıcı etkinin bir parçası niteliğindedir. Bunlar, hem yetişkinler olarak bizim hem de çocukların sahip olmasını istediğimiz oto kontrolü sağlamak için son derece faydalı birer yardımcı konumundadırlar.

Ona, gözlerini kapat

“Ona; en güzel şeyler gözle görülenler değil, kalbimizle hissettiklerimizdir. Şimdi sana gerçek sırrın ne olduğunu söyleyeceğim: En sade şeylerdeki güzelliği keşfetmek.”

Ona, Kapat Gözlerini

Oldukça güzel bu hikaye çok sıcak ve samimi bir şekilde, hikayenin kahramanı olan Ona’nın kişiliğinde aslında tüm çocuklara durup nefes almayı ve kendilerine rahatlayacak bir an yaratmalarını öğütlüyor. Ayrıca hayattaki küçük şeylerin önemine ve hayallerimizi yerine getirmek için çaba harcamanın değerine de özel bir vurgu yapılıyor.

Duyguları İfade Etmek İçin Bir Araç

Bu kitap, duyguları daha yakından hissetmek ve onları anlamak için harika bir araç niteliğinde. Kitap ayrıca, oto kontrol kavramının ne demek olduğunu anlatıyor ve ufaklıklara ihtiyaç ve isteklerini nasıl kontrol etmeyi öğrenmeleri gerektiğine dair çok sayıda mesaj veriyor.

Kurbağa Ona’nın hikayesi, aslında hayaller için sakin bir şekilde savaşmanın hikayesi. Durup etrafımızı çevreleyen detayları gözlemlemenin ve basit şeylerin ne kadar da güzel olduklarının hikayesi.

Kitapta yer alan Ona’nın yağmurdan hoşlanması gibi çizimler aslında bilinçaltımıza seslenerek düşünmemize yol açıyor. Çünkü insanlar genellikle yağmuru pek de hoş olmayan bir detay olarak betimler. Ama aslında çocuklar bu şekilde algılamazlar. Çünkü onlar her zaman yağmurda dışarı çıkıp su birikintilerine atlamaktan ve bunlarla oynamaktan keyif alırlar.

Diğer taraftan, b ir annenin çocuğuna olan sevgisi bu kitapta okurlara açık ve son derece ustaca aktarılmış. Güzel kurgulanmış kafiyeli cümleler sayesinde daha iyi bir biçimde rahatlamak ve keyif almak mümkün oluyor. Çünkü kelimelerin kafiyesi ve bunun yarattığı etki, oldukça dinginleştirici bir etkiye sahip.

Anne ve yavru kurbağa

Ona, Kapat Gözlerini; Yoga ve Yoga Duruşları (Asanalar)

Ona’nın hikayesi ile birlikte okurlar farklı yoga duruşları, diğer bir deyişle asanalar öğrenme şansına da sahip oluyorlar. Ayrıca yoganın bir rahatlama aracı olarak ne kadar etkin bir yöntem olduğunu da keşfediyorlar. Bunlara ek olarak yoga egzersizlerine çocuklarla birlikte başlamak, onların da bu egzersizden çok sayıda fayda sağlamasına yardımcı oluyor.

Çünkü yoga sayesinde çocuklar kendi bedenlerinin farkına varma şansını elde ediyorlar. Düzgün bir vücut duruşuna sahip olmanın yanı sıra, kaslarını güçlendirme ve esnekliklerini artırma konusunda da bu egzersizlerin oldukça faydalı olduğunun altını çizmek gerekiyor. Mental açıdan bakıldığındaysa zihinlerini boşaltıp rahatlıyor ve sakinleşiyorlar. Yoga ile konsantrasyonları daha üst seviyelere çıkıyor ve ayrıca yaratıcılık yetenekleri de harekete geçiyor.

Böcekler ve Çiçeklerle Tanışmak

Hikayede Ona’nın yaşadığı su birikintisinin etrafında çok sayıda böcek görülüyor: sivrisinekler, yusufçuklar, uğur böcekleri, sinekler, arılar… Bu tür görseller sayesinde çocuklar da yeni böcekleri tanımaya, bunları araştırmaya ve onlar hakkında sorular sormaya başlarlar.

Çocukların birçoğunun bilmediği bitkilerden biri de nilüferdir. Ona’nın hikayesi sayesinde, bu güzel çiçeği tanıma fırsatı buluyor ve kurbağaların nilüferleri neden bu denli çok sevdiklerini öğreniyoruz.

Hadi o zaman derin bir nefes alalım ve hayal kuralım. Çünkü unutmayalım ki, içimizdeki endişeleri bir kenara bırakıp hayal kurabilir ve aslında ne kadar harika birer insan olduğumuzu anlayabiliriz. Sakın korkmayın, kanatlarınızı açın ve uçun. Ve hepsinden de öte hadi derin bir nefes alalım… burnumuzdan derin bir nefes.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Raquel Piñero y Arancha Perpiñán. (2018). Cierra los Ojos, Ona (Un cuento de Yoga, relajación y Mindfulness). Yogakids.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.