Çocuklara Duygularıyla Başa Çıkmayı Öğreten Kitaplar

12 Temmuz 2019
Kitaplar aracılığıyla çocuklara duygularla başa çıkmayı öğretmek, süreci kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Çocuklara duygularıyla başa çıkmayı öğretmek çoğu zaman zor bir iştir çünkü çocuklar bir yetişkin gibi kendilerini ifade edebilme becerisine henüz sahip değildirler. Duyguları anlamlandırmayı, yönetmeyi ve adlandırmayı çocuklara öğretmek için kitaplar harika bir yöntemdir.

Günümüzde, duygusal eğitimin çocuk yetiştirmedeki yeri en az geleneksel konular kadar önemlidir. Bu tür eğitim, hem okulda hem de evde çocuklara verilmelidir.

Kitap okumak, çocukların duygulara ve hislere aşina olması için, onların gelişim aşamasına ve olgunluk seviyesine göre uyarlanmış basit bir yoldur. Bu yazımızda, çocuğunuzun duygularla başa çıkmasına yardımcı olacak kitaplardan bahsedeceğiz. Bu, bazen karmaşık olabilse de, çocuk gelişimi bakımından önemli bir süreçtir.

Çocuklara Duygularla Başa Çıkmayı Öğreten Kitaplar

1. Duygusal eğitim için kitaplar: Renk Canavarı

Bu kitabın elde ettiği başarı, çocuklara duyguları öğretme konusunda en iyi kitaplardan biri olduğunu kanıtlamaktadır. Eğitim, kütüphane bilimi ve hatta psikoloji konusunda uzman pek çok kişi, bu kitabın çocukların duygusal eğitimi için kullanılmasını önermektedir.

duygular ve renkler

Canavarlar çocuk kitaplarında sıklıkla kullanılır ve baş kahraman kendi gelişimi aracılığıyla çocuklara duyguları öğretir. Renklerin açıklamaları şu şekildedir:

 • Yeşil sakinliği ifade eder.
 • Sarı neşeyi ifade eder.
 • Kırmızı öfkeyi ifade eder.
 • Mavi mutsuzluğu ifade eder.

Kitap, duyguları çocukların günlük yaşamla ilişkilendirebileceği bir şekilde tasvir etmektedir. Bu sayede de çocuklar bu duygular ortaya çıktığında onlarla başa çıkabilmektedir.

2. Seni Seviyorum (Neredeyse Her Zaman)

Başlıktan da anlaşılabileceği gibi, bu kitabın konusu sevgidir. Kitap sadece çiftler arasındaki romantik sevgiye değil, aile ve arkadaşlar arasındaki sevgiye de odaklanır.

Başkalarını kabul etmek ve onlara saygı duymak, farklı bakış açılarını kucaklamak ve yakınlarınızı sevmek, çocuklarınızla birlikte keşfedebileceğiniz konulardan bazılarıdır. Kitaptaki çizimler sayesinde çocuklarınız bu hikayeyi kafalarında canlandırabilir ve karakterlerin nezaketinden etkilenebilir.

Çocuklara Duygularla Başa Çıkmayı Öğreten Diğer Kitaplar

3. Başka Türlü

Bu kitapta vedalar, özlem, üzüntü ve korku gibi karmaşık duygulardan bahsedilir. Kahraman, bu kötü duygularının üstesinden nasıl geleceğini öğrenmeye çalışan bir genç kızdır. 7 yaş ve üzeri çocuklar için tavsiye edilen bu kitapta, basit örneklerle karakterlerin olgunlaşma sürecini anlatan güzel çizimler vardır.

mutsuz çocuk çizimi

4. Nacho’nun Hisleri

Küçük çocuklar, duyguları öğrenmek için kitaplara ihtiyaç duyabilirler. En basit duyguları temel alarak, hikayenin baş kahramanı çocukların kolaylıkla tanımlayabileceği duyguları ifade etmektedir.

Kitabın önemli bir özelliği, her duygu için aynı anlatı sürecini kullanmasıdır. Bu sayede çocukların anlaması kolaylaşır.

 • İlk olarak, kitap duygu tarafından üretilen fiziksel hisleri tanımlar.
 • Ardından, çocuklar bu duyguyla ilişkili olduğunu düşündükleri çizimi belirleyebilirler.
 • Son olarak ise, söz konusu duygu Nacho isimli baş kahramanın kısa hikayesi ile tamamlanır.

Buna ek olarak, kitapta daha ilgi çekici bir deneyim elde etmek için eğitici etkinlikler ve katlanabilir sayfalar da yer almaktadır.

 • Gutiérrez, M. (2009). De otra manera. Thule Ediciones.
 • Llenas, A. (2012). El monstruo de los colores. Editorial Flamboyant.
 • Llenas, A. (2015). Te quiero (casi siempre). Editorial Espasa.
 • Nuñez, C. (2013). El emocionario. Editorial Palabras Aladas.
 • Slegers, L. (2012). Las emociones de Nacho. Editorial Edelvives.