Çocuklarınız İçin Çok Fazla Şey Yapmaya Çalıştığınızda

Çocuklarınız İçin Çok Fazla Şey Yapmaya Çalıştığınızda

Son Güncelleme: 07 Mart, 2019

Çocuklarınız için çok fazla şey yaptığınızı hiç hissettiniz mi? Öyleyse, bunu yapmayı bırakmanın ne kadar zor olduğunu kesinlikle fark etmişsinizdir.

Güçlü bir anne olmak zor olabilir, bu yüzden işleri kolaylaştırmak için bazı araçlar hazırladık.

Çocuklarımız için çok fazla şey yaptığımızda, sorumluluklarını bize devretme eğilimindedirler. Bunu daha iyi anlamak için, günlük yaşamdan yaygın bir örneğe bakalım:

Belki de çocuğunuza sürekli ev ödevlerini yapmasını hatırlatıyor ve böyle devam etmeleri halinde kötü notlar alabilecekleri konusunda uyarıyorsunuz.

Kısa vadede, bu yararlı görünebilir, ancak uzun vadede sorunlu olabilir. Bunun nedeni, çocuğunuzun sorumluluk almayı öğrenmemesi ya da aşağıdaki gibi önemli yaşam becerilerini kullanmamasıdır:

  • Zaman yönetimi
  • Öz-disiplin

Gördünüz mü? Çocuklarımıza yardım etmeye çalışarak, onlara aslında yanlış mesaj gönderiyoruz. Asil niyetimiz iyi olsa da, bunun özellikle de sorumluluk kabul etme konusunda çocuklarımızın gelişimini engellemesine izin vermemeliyiz.

“Çok fazla şey yapmak” ne anlama geliyor?

Çocuğunuzun ceketini her zaman kendiniz giydirip ertesi gün için sırt çantasını hazırlıyorsanız, kendi sorumluluklarını yerine getirmediğinde ne olacağını tecrübe etme şansından onu mahrum bırakırsınız.

Başka bir deyişle, hiçbir zaman kötü bir deneyime sahip olmazlarsa öğrenemez veya gelişemezler.

Bir çocuk hatalarının doğal sonuçlarını yaşadığında, yeni bir öğrenme fırsatı ortaya çıkar. Büyümelerini sağlamak için başarısız olmalarına izin vermek çok önemlidir.

Çocuklarımızın bu alanda birkaç hata yapmalarına izin verirsek, bu onlara gelecekte önlem almalarını sağlayacaktır. Bu, yaşanmış deneyim sayesinde yeni şeyler öğrenecekler.

Ancak her şeyi yapan kişi sizseniz, farkında olmadan çocuğunuzu sorumluluk üstlenme ve böylece hayatta kendi ayakları üstünde durma fırsatından mahrum bırakırsınız.

çocuklarınız için çok şey yapmak

Çocuklarınız için çok fazla şey yapmak, onlara bu durumlarla en iyi şekilde başa çıkmayı öğretmek yerine, hoş olmayan deneyimlerden ve görevlerden korumak demektir.

Sonuç olarak, hayata karşı pasif bir tutum geliştirmelerine neden olursunuz. Bu, inisiyatif almak yerine başkalarından gelen şeyleri beklemeyi tercih edecekleri anlamına gelir.

Yeni şeyler deneyin

Çocuğunuz yeni veya farklı şeyler hiç denememişse, nasıl başlayacağını ya da nasıl geri dönüp tekrar deneyeceğini asla bilemez. Bunun yerine şöyle düşünecektir:

  1. Tek başlarına bir şey yapamayacaklarını düşünürler.
  2. Bir çaba göstermenin gerekli olmadığını, çünkü başkalarının onlar için gerekli olanı yapacağını düşünürler.

Bir anne olarak, uzun vadeli olumlu bir sonuç elde edememek enerjinizi tüketecektir. Bu anlamda çocuklarınız için çok fazla şey yapmak yanlış bir şey yapmaktır.

Çocuğunuzu yaşamın zorluklarından korumak, çok yüksek olabilen bir maliyete sahiptir. Çocukların hayatın zorluklarıyla başa çıkmayı öğrenmeleri gerekir. Onlar için her zaman bir şeyleri idare ediyorsanız, bunu başaramazsınız.

Çocuğunuzun daha yüksek not alması için öğretmeniyle konuşmanın, gerçek bir faydası olacak mı?

Gelecekte, kendileri için bir şeyler yapmayı denemelerine izin vermezseniz, nasıl daha iyi olacaklar?

Büyüme için karşılıklı bir fırsat

Çocuğun büyümesi için fırsatlar yaratmak önemlidir. Çocukların hataları onlara başarısızlık, hayal kırıklığı, hüsran ve rahatsızlık hissetme ve bunlarla başa çıkma imkânını sağlayacaktır.

Bunlar hayati ve vazgeçilmez deneyimlerdir çünkü çocuklara elinden gelenin en iyisini yapmaları için fırsat sağlar. Ayrıca yeni beceriler kazanacaklardır.

çocuklarınız için her şeyi yapmak

Çocuklarımızı bu kötü deneyimlerden korumak istememiz doğaldır, ancak bu tür aşırı korumacılığa ihtiyaçları yoktur. İhtiyaç duydukları şey, rehberlik ve destek sağlamaktır, böylece gelecekte bu durumlarla tekrar başa çıkabilirler.

Hayatın engellerini yönetmeyi öğrenmek hepimizi daha da güçlendirir. Çocuğunuzun hata yapma özgürlüğüne izin vermezseniz, öğrenme sürecini durdurur ve büyümesini engelleme riskine girersiniz.

Çocuklarınızın yeni şeyler denemek için gereken cesareti geliştirmelerini engelliyor olursunuz. Ancak öğrenmelerine izin verirseniz, ideal olmayan koşullarla başa çıkabilecek kadar cesur olurlar.

Kendi potansiyellerini ve yeteneklerini böyle keşfedeceklerdir.

Çocuklarınız için çok fazla yapmamanın faydaları

Sorunlar çocuklarınızı daha güçlü ve hedeflere ulaşmada daha yetenekli hale getirecek. Hayatlarını her zaman kontrol ediyorsanız ve kendi çözümlerini bulmalarına izin vermiyorsanız, güçlü yönlerini keşfetmez veya esnekliği öğrenmezler.

Yaşamın iniş ve çıkışları bize daha güçlü olmayı öğretiyor ve düşündüğümüzden daha yetenekli olduğumuzu anlamamıza yardımcı oluyor. Bu deneyimler ve onlarla birlikte alınan dersler, sorumlu ve dinamik yetişkinler olmaları için çok önemlidir.

Ebeveynler, çocuklarının güvende olmalarını ve yaşamın sorunları ile başa çıkmak için yeterli becerilere sahip olmasını sağlamalıdır. Bu, planlama ve öngörme gerektirir. Aynı zamanda çocukların nasıl öğrendiğinin ve ihtiyaç duydukları desteğin farkında olmak demektir.

Annelerin ve babaların potansiyellerine güvenebilmeleri için çocuklarının yeteneklerine belirli bir güven duymaları gerekir. Rehberlik yapmalı ve doğru türde destek sağlamalıdırlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.