Kuşluk Uykusu Çoçuklar için Gerçekten Gerekli mi?

Kuşluk uykusu sadece enerjiyi geri kazanmak için değil, aynı zamanda çocukların hafızasını güçlendirmek için iyidir. Şekerleme yapmak için en iyi zamanı ve bunun uzunluğunu bilmeniz önemlidir.
Kuşluk Uykusu Çoçuklar için Gerçekten Gerekli mi?

Son Güncelleme: 11 Ocak, 2019

Öğle arası kısa bir uyku gün içinde kaybettiğiniz enerjiyi tazeler. Kuşluk uykusu, sağlıklı bir şekilde büyümelerine yardımcı olduğundan dolayı küçük çocuklar için esastır.

Şimdi, çocuklarınızın kestirmeleri ve her gün uyumaları için gereken sürenin ne kadar olduğunu merak ediyor olmalısınız. İşte size yardımcı olmak için kısa bir rehber.

Hangi yaşa kadar çocuklar kuşluk uykusu yapmalılar?

Çocuğunuz ne kadar küçükse o kadar çok uykuya ihtiyaç duyacaktır. Onlar için en iyisi iki yaşına kadar günde üç kez kısa süreli uykular olacaktır. Bunları şu şekilde ayırabilirsiniz:

  •  Kuşluk: 4 ve 9 aylık bebekler için. Her kestirme en az 3 saat olmalı.
  • Öğleden sonra: Çocuklar büyüdükçe uyku süreleri kısalabilir. Nasılsa, bu uyku her zaman en önemlisi olacaktır.
  • Öğle vakti oyun oynadıktan sonra başka bir kısa uyku: İlki gibi sadece 1 yaşından küçük bebekler için gereklidir.

5 yaşına kadar günde iki kez kestirmelerinin önemli olduğu not edilmelidir. İki saat olmasa bile en az 1 saat kestirmeleri gerekmektedir.

Çocuğunuz gün içinde uyuduğu için onun geceleyin uyuyamayacağını düşünmeyin. Bu yanlış bir inanıştır. Kestirmeler çocuğunuzun rahatlamasına ve aslında gece daha iyi uyumasına yardımcı olur. Aynı zamanda, geceleri kabus nedeniyle bu kadar sık uyanmayacaklardır.

Kuşluk uykusu

Çocuklar için kuşluk uykusunun faydaları

Kuşluk uykusu sadece çocuğunuzun rahatlamasını değil, aynı zamanda gün içinde kaybettiği enerjiyi geri kazanmalarına yardımcı olur. Sonuç olarak, daha iyi bir ruh halinde olacaklardır ve çok yorgun veya hiperaktif hissetmeyeceklerdir.

Bunu aynı zamanda sakinleşmek için fırsat olarak kullanabilirler. Bu kısa ara, olması mümkün öfke nöbetlerini önlemeye yardımcı olur. Hatta sizin de dinlenmenize ve yapmanız gerek diğer şeyleri yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Diğer bir fayda ise, çocuklarınız gerektiği zamanlarda uyuduğu zaman, sizin onlara verdiğiniz yiyecekleri yemek için daha istekli olacaklardır. Sonuç olarak, daha sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyüyeceklerdir.

Çocuklarınızın kısa süre uyumasını nasıl sağlarsınız?

Her ne kadar birçok çocuk uyku vaktini sevse de, ihtiyacı olsa bile uyumayı istemeyenler de vardır. Bunun nedeni oyun oynamaya devam etmek istemeleri olabilir. Eğer uyurlarsa zamanlarını boşa harcayacaklarını düşünüyor olabilirler.

Yine de, uyumaları gerektiğinde gösterdikleri belirtiler sizin yanılmanızı engelleyecektir. Örnek olarak, sinirli ve sürekli esniyor olabilirler. Aynı zamanda gözlerini ovuşturabilir ve emziklerine karşı yoğun bir ilgi gösterebilirler.

”Beş yaşına kadar, günde iki kez kısa süreli uykuların olması önemlidir.”

Bu belirtilerin anlamı, çocuğunuzun uyuması için doğru vaktin geldiğidir. Eğer çok beklerlerse, uyuya kalmaları zorlaşacaktır. İyi bir disiplin ve sabit bir programı devam ettirmek önemlidir. Bu, onların en iyi şekilde uyumalarına yardımcı olacaktır.

Uyumak için iyi bir yer

Çocuklarınız herhangi bir yerde uyuya kalmadıkları gibi, kendi yataklarında uyumaya alışmaları gerekmektedir. Bu şekilde, her zaman aynı yerde dinleneceklerdir.

Bu bağlamda, evde mümkün olduğu kadar sakin ve sessiz bir atmosfer oluşturmaya çalışın. Yine de, belirli seslere alışmaları sorun değildir. Özellikle evde birden fazla çocuğunuz varsa.

Çocuğunuzun gündüz ve gece uykularını birbirinden ayırt etmesi önemlidir. Bunu yapmak için, ışıkları açık bırakabilirsiniz. Özellikle lambayı açık tutmanıza gerek yok. Kapıyı veya pencereyi ışık girebilecek şekilde biraz açık tutabilirsiniz.

uyuyan bebek

İyi bir program yapın

Çocuklar için kuşluk uykusu en az 45 dakika veya bir saat sürmelidir. Eğer günde sadece bir kez uyuyorlarsa, kısa uykularını öğlen vaktinde iki saat olacak şekilde ayarlamak iyi bir fikir olacaktır.

Ek olarak, iyi bir rutin kurmalı ve buna bağlı kalmalısınız. Böylece biyolojik saatleri buna alışacaktır. Sonra, her gün aynı zamanda uykuları gelecektir. Bu da onların uyumalarını sağlamayı daha kolay hale getirecektir.

Çocuklarınızın kısa süre uyumalarına yardımcı olabilecek diğer şey ise rahatlatıcı müzikler çalmaktır. Yine de her çocuğun farklı olduğunu aklınızda bulundurun. Uykusuzluk problemini önlemek için kendi çocuğunuzu ve onlar için nelerin işe yaradığını bilmelisiniz.

Son olarak, kuşluk uykusunun çocuklar için çok önemli ve faydalı olduğunu unutmayın. Fakat fazla uykunun ters etki yapacağının farkında olun. Çocuklarınız için iyi bir uyku programı hazırlamaya çalışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.