Çocuklarınız İçin Anlamı Büyük Olan 8 Şey

Çocuklarınız İçin Anlamı Büyük Olan 8 Şey

Son Güncelleme: 06 Nisan, 2018

Çocuklarınız olduğunda, siz ve çocuklarınızdan başka kimsenin deneyimleyemeyeceği eşsiz bir bağ kurarsınız. Çocuklar için yapabileceğiniz ve onlar için dünyalar kadar değerli küçük şeyler vardır.

Çocukların çok masum olmasına rağmen, onların sürekli aktivitelerinde de çok analitik olduklarını bilmelisiniz.

Onlar için yaptığınız küçük şeylerin çoğunu fark ederler ve onlar için bir şeyler yapmayı bıraktığınız zaman bu onların ruh halini etkileyebilir.

Küçük hareketlerin değeri

Biz yetişkinler için önemsiz ama çocuklar için çok anlamlı olan bazı şeyler vardır.

Küçük jestler çok önemlidir ve bağlamlarına bağlı olarak mutluluğun veya üzüntülerinin nedeni olabilirler.

Bize önem verenlere sevgiyi göstermenin birçok yolu var. Bir yol, çocuklarımız için anlamlı ve önemli olan küçük jestlerin dilini anlamaya çalışmaktır, sadece şu an değil, hayatlarının geri kalanında da.

anne kızı ve oğlu birlikte

Çocuklarınızı mutlu edebilecek 8 küçük şey

  • Herkesin yanında size verdikleri hediyeleri kullanın. Çocuklar çoklu faktörler nedeniyle erken yaşlardan itibaren yaratıcıdırlar. “Günlük” kullanabilmeniz için lüks kartlar ve aksesuarlar yaparlar. Onları tüm sevgileriyle yaparlar ve yapabileceğiniz en küçük şey onlara değer vermek ve mümkün olduğunda hediyelerini kullanmaktır.
  • Onlarla dans edin. Fiziksel aktivite zamanı yetişkinler için önemlidir, ancak çocuklar için çok daha önemlidir. Faaliyetlerinin geri kalanında bir mola vermelerini sağlayın ve birlikte dans edip şarkı söyleyin. İçinizdeki çocuğu gösterin.
  • Zaman zaman notlar yazın veya tatlı sürprizler bırakın. Çocukların çoğunun sevdiği bir şey varsa, o da sürprizlerdir. Anne babalarından, onlara ne kadar ihtiyaçları olduğunu hatırlatan beklenmedik bir not almaktan daha güzle bir şey yoktur.
  • Her hafta onlar için özel bir gün ayırın. Onlara zaman ayırmak için belirli bir günü planlamanız gerekmez. Bazen işlerimiz böyle sözler vermeyi zorlaştırır, ancak bir film izlemek ve patlamış mısır yemek için bir öğleden sonrayı birlikte geçirebilirsiniz. Bu, çocuğunuzun sizinle paylaştığı bağı güçlendirecektir.
  • Beğendikleri şeylere coşku ve ilgi gösterin. Çocuğunuz gün içinde keşfettikleri veya yaptıkları bir şeyi anlattığında, ne kadar yorgun olursanız olun, onlara dikkat etmelisiniz. Onları dinleyin ve size ne söyledikleri hakkında sorular sorun. Bu, size konuştuklarında destek ve ilginize sahip olduklarını bilmelerini sağlayacaktır. Aynı zamanda size olan güvenlerini de güçlendirecek.
  • Aileniz için bir slogan veya parola oluşturun ve çocuğunuzdan yardım isteyin. Bu slogan, onlara karikatürlerini, takım çalışmasını ve eğlenceyi hatırlatacaktır. Ayrıca arada sırada çocuklarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz sizin için daha da önemli olacaktır. Ayrıca her ikinizin de birlikteliği olan bağın sahip oldukları en güçlü duygusal bağ olduğunu göreceklerdir.
anne baba çocuk çimlerde
  • Giysilerini seçmelerine izin verin. Çocuklarınıza güvenin, belirli aktiviteleri sınırlamayın. Örneğin, seçimlerine ve zevklerine güvendiğinizi görmelerine izin verin. Desteğinizle kendi kişiliklerini yaratmalarına izin verilmelisiniz. Belli kurallar altında, yaşlarına uygun oldukları sürece sevdikleri şeyleri giymelerine izin vermeyi tercih edin.
  • Çocuklarınızdan size bilmediğiniz bir şeyi öğretmelerini isteyin. Yardım isteğinde bulunduğunuz etkinliği nasıl yapacağınızı zaten biliyor olmanız fark etmez. Size nasıl yapıldığını öğretmelerini isteyin. Bu onlara kendilerini akıllı hissettirir. Aynı zamanda onlara mütevazi bir şekilde paylaşmayı öğretecektir.

Yukarıda gördüğünüz gibi, çocuklarınızın onları ne kadar sevdiğini görmelerini sağlamak için çok fazla çaba gerektirmeyen jestler var.

Ayrıca, onlarla olan ilişkinizin daha yakın, daha arkadaş canlısı ve sonsuza dek büyüyeceğini fark edeceksiniz. Bu, ergenliğe geldiklerinde güçlü bir temel oluşturmaya yardımcı olacaktır.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.